Суспільне готує документальний проєкт до 10-ї річниці окупації Криму

Суспільне готує документальний проєкт до 10-ї річниці окупації Криму

Ексклюзивно

Суспільне Крим готує документальний проєкт "Крим: 10 років окупації" про реалії життя на окупованому Росією півострові, автором ідеї та продюсером якого виступив виконавчий продюсер кримської редакції Суспільного Руслан Халапов. У ньому чи не вперше покажуть певні моменти початку окупації Криму у 2014-му з плівкових архівних відео редакції.

Прем’єра проєкту відбудеться на Суспільному 26 лютого. Цього дня відзначаємо День спротиву окупації Криму: згадуємо та вшановуємо мужність тисяч кримців, які 26 лютого 2014 року вийшли у Сімферополі на мітинг на підтримку територіальної цілісності України.

Мілітаризація Криму та створення плацдарму для воєнної агресії, переслідування й репресії тих, хто не згідний з окупаційним режимом, знищення української та кримськотатарської ідентичності, руйнація історичної й культурної спадщини — те, що росіяни системно коять у Криму вже 10 років окупації.

Ті ж методи вони застосовують на територіях, захоплених після 24 лютого 2022 року.

Документальний проєкт "Крим: 10 років окупації" дозволить пригадати передумови та початок російської агресії на півострові у 2014 році, проаналізувати вплив і наслідки окупації для української держави та кримських татар, розповість про політичних в'язнів, яких РФ переслідує лише за те, що вони не приймають окупацію та відстоюють свою громадянську позицію.

"Війна Росії проти України почалася з Криму. "Крим: 10 років окупації" — це голос правди та пам’яті про злочини, які росія коїть на окупованому українському півострові. Лише перемога й визволення всіх територій України, захоплених російською армією, уможливить справедливість та мирне життя", — заявив Халапов.

Розповісти свою історію та бачення подій минулих років у Криму команда проєкту запросила представників кримськотатарської спільноти й очевидців окупації. Серед них:

 • голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров;
 • постійна представниця Президента України в АР Крим та м. Севастополі Таміла Ташева;
 • брат політичної ув'язненої Леніє Умерової Азіз Умеров;
 • заступник генерального директора Українського інституту Алім Алієв.

Мітинг 26 лютого 2014 року під будівлею Верховної Ради АР Крим
Мітинг 26 лютого 2014 року під будівлею Верховної Ради АР Крим. Фото: Станіслав Юрченко

"Ми хотіли нагадати усім про те, що Крим захоплений росіянами вже 10 років, розповісти про окупацію тим, хто мало знає про неї або взагалі нічого не знає. У фільмі розповідаємо, як було, як є зараз і що робити в майбутньому. Героїв обирали з різних сфер: посадовців, військових, фахівців та діячів у різних галузях — історія, релігія, культура, журналістика. Брат політичної ув'язненої Леніє Умерової розповів про те, що з нею відбувається, на основі чого можна зрозуміти, як окупанти поводяться з політв'язнями", — зазначив керівник проєкту, редактор Суспільне Крим Микита Лунін.

За його словами, загалом у проєкті зібрано 11 інтерв’ю. Також оцифрували величезний масив архівного відео з 2014 до 2023 року, у тому числі частину плівкових архівних відео Суспільного, відзнятих у 2014-му, на яких зафіксували певні моменти початку окупації Криму, що чи не вперше покажуть в етері Суспільного у цьому документальному проєкті.

У свою чергу, окупаційна влада зачищає інформаційний простір Криму, видаляючи відео- чи фотодокази своїх злочинів.

"Намагаємося зберігати усі такі матеріали (у мережі — ред.), тому що дійсно були випадки, коли ми не могли знайти відео, опубліковані раніше, наприклад, про затримання чи обшуки. По-перше, це є фактом документування цих злочинів, а по-друге, це матеріал, яким ми користуємося у проєктах про Крим і показуємо, що відбувається сьогодні там", — пояснив Халапов.

Російські військові в аеропорту Сімферополя, 28 лютого 2014 року
Російські військові в аеропорту Сімферополя, 28 лютого 2014 року. Фото: Станіслав Юрченко

Він зауважив, що неможливо уявити або відобразити всі події та наслідки окупації Криму, але Суспільне Крим спробували стисло розповісти про те, що відчуває людина на півострові, а саме громадяни України, найбільш політично активний корінний народ — кримські татари, на долю якого припадає величезна частина репресій.

"Я сам з Криму, є родичем політв'язня. Знаєте, навіть попри те, що працюю з цією складною темою вже не перший рік, коли я дивився і слухав вже майже фінальний варіант нашого проєкту, мене не залишали байдужим слова героїв фільму. Те, як щиро вони висловлюють свою точку зору про той жах, який відбувався на півострові, яке у них почуття солідарності й бажання допомогти", — заявив Халапов.

Над фільмом "Крим: 10 років окупації" працювали:

 • автор ідеї, продюсер — Руслан Халапов;
 • керівник проєкту, редактор — Микита Лунін;
 • менеджерка та адміністратор проєкту — Софія Євган;
 • режисер — Сергій Жулін;
 • дизайнер — Андрій Дмитрик;
 • оператори — Максим Терещенко, Антоніна Куциба;
 • звукорежисери — Сергій Петренко, Олексій Романов, Андрій Галіцьков;
 • режисерка монтажу — Людмила Лисенко.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок