У Криму пропонують перейменувати місто Щолкіне на честь Героя Небесної Сотні Кемського

У Криму пропонують перейменувати місто Щолкіне на честь Героя Небесної Сотні Кемського

Ексклюзивно
Герой Небесної Сотні, учасник Євромайдану Сергій Кемський
Герой Небесної Сотні, учасник Євромайдану Сергій Кемський. Фото: Львівський національний університет імені Івана Франка

Громадська організація "Євромайдан-Крим" запропонувала Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України у рамках декомунізації перейменувати місто Щолкіне Керченського району окупованого Криму на честь Героя Небесної Сотні, учасника Євромайдану Сергія Кемського — місто Кемське.

Про це повідомив голова ГО “Євромайдан-Крим” Сергій Мокренюк Суспільному Крим.

За його словами, Щолкіне названо на честь радянського науковця-ядерника Кирила Щолкіна, аби увіковічнити його ім'я. Тому це місто підлягає обов'язковому перейменуванню, відповідно до закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою АР Крим".

Українська комісія запропонувала перейменувати Щолкіне у Казантип, що з кримськотатарської означає "дно казана" та на честь однойменного мису у Криму. Водночас Комісія закликала подати свої пропозиції щодо іншої назви міста.

"Як ГО "Євромайдан Крим", вважаємо, що треба увіковічнити пам'ять українців, які виборювали нашу свободу під час подій Євромайдану й російсько-української війни, і саме таким чином це буде сигнал тим, хто проживає на окупованих територіях, що українська влада свідчить, що Крим є українським, що майбутнє цього півострова інше. Ми вважаємо, що таким символом є якраз символ Сергія Кемського, який є уродженцем міста Керч й загинув під час подій Революції Гідності на Майдані, був розстріляний. Це Керченський район і вважаємо доречним назвати це містечко назвати ім'ям Героя України", — розповів Мокренюк.

Він наголосив, що ім'я міста на честь керчанина Сергія Кемського означає дороговказ наступним поколінням до свободи, нагадування, якою ціною виборювалася незалежність України.

"Безумовно, це акт вшанування всіх українських героїв, які поклали своє життя за майбутнє. Тому його ім'я має жити в назві кримського містечка... Впевнений, що перейменувати Щолкіне на Кемське — це значить увічнити прагнення до Свободи і це перейменування безумовно відповідатиме духу майбутнього вільного українського півострову", — зауважив Мокренюк.

Що відомо про Сергія Кемського

Журналіст та політолог Сергій Кемський родом з Керчі. Здобув ступінь магістра політології на філософському факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка у 2005 році. Працював в Інституті політичних та економічних ризиків і перспектив, писав статті для відомих видань.

У 2004 році був активним учасником Помаранчевої Революції. У 2014 році знову поїхав у Київ на Майдан Незалежності, де проходила Революція Гідності. На масовому мітингу у Києві 1 грудня 2013 року йшов у колоні лівих, профспілкових і правозахисних активістів з плакатом проти міліцейського насилля.

16 лютого він востаннє бачився з батьками. Через два дні неподалік Жовтневого Палацу дістав осколкове поранення і хотів повернутися додому. Але затримавшись на Майдані разом із побратимами, був убитий двома пострілами в шию 20 лютого від кулі снайпера. Кемського поховали у Житомирській області.

21 листопада 2014 року кримчанину посмертно присвоїли звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка" — "За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народу, виявлені під час Революції Гідності".

У 2016 році у Коростені іменем Сергія Кемського назвали вулицю, а в 2019-му встановили йому пам'ятник. Також щорічно в Україні проводиться конкурс на отримання Відзнаки імені Сергія Кемського, аби заохотити студентів досліджувати Революцію Гідності.

З 7 вересня 2023 року набув чинності закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою АР Крим" щодо декомунізації та введення нового районного поділу Криму. Замість 14 районів на півострові утворили 10 нових районів: Бахчисарайський, Білогірський, Джанкойський, Євпаторійський, Керченський, Курманський, Перекопський, Сімферопольський, Феодосійський та Ялтинський.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок