Етапування політв'язнів з Криму на територію РФ може тривати місяць. За цей час бранці Кремля не можуть зв'язатися зі своїми рідними та повідомити, куди їх везуть. Під час цього процесу вони зазнають тортур з боку окупантів. Правозахисники збирають інформацію про причетних до катувань політв'язнів під час переміщення в російську в'язницю, щоб домогтися запровадження санкцій проти них. Детальніше про це розповідає Суспільне Крим.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Так, дружина кримського татарина, громадянського журналіста Амета Сулейманова, якого засудили до 12 років у колонії суворого режиму — Ліля Люманова, розповіла "Кримській солідарності", що її чоловік дуже важко переніс етапування.
Сулейманова засудили за сфабрикованою справою про "тероризм" і нібито причетність до забороненої в Росії ісламської партії Хізб ут-Тахрір, яка вільно діє у більшості країн світу, у тому числі в Україні.
"На початку жовтня я отримала довгоочікуваного листа через "Зонателеком", де він пише, що 27 вересня його вночі привезли до Владимира. Тобто, рівно місяць він був у дорозі... Дуже важко він переніс це етапування. Тому що маючи дуже багато хронічних захворювань це дуже складно, звичайно, хворій людині", — зазначила Люманова.
За словами адвоката Еміля Курбедінова, етапування — це ще один метод впливу на політв'язнів після незаконних обшуків та фабрикування кримінальних справ. Адже саме тривале перекидання політбранців до Росії порушує закони навіть країни-окупанта. Це ускладнює доступ адвокатів до своїх підзахисних, а також практично унеможливлює побачення з родичами.
"Їхати за п'ять тисяч кілометрів із дитиною, яка хоче побачити батька, це теж дуже велика справа і за фінансовими, і за часовими, і за здоров'ям", — уточнив Курбедінов.
Чоловік Люманової за дві тисячі кілометрів від рідного Бахчисарая. Попри це, жінка збирається на перше побачення в колонію. Хоча дозволу від тюремників ще не має.
"Зараз він буде писати заяву на побачення, поїду зі старшим сином, тому що дорога далека — два кілометри, це, в будь-якому разі, якісь зупинки, якісь пересадки. Не дивлячись на те, що нам не дали дозвіл на тривале побачення, у будь-якому разі, ми поїдемо. Може вийде на короткострокове тригодинне годинне побачення потрапити", — розповіла дружина Сулейманова.
У свою чергу, колишній кримський політв'язень Андрій Захтей, який пережив етапування та відбув 6,5 років у колонії в Росії, теж розповів про своє переміщення до російської в'язниці.
"Кожне етапування, воно відрізняється, у мене було навіть етапування літаком. Я з Лефортово летів літаком. Є етапування "столипінським" вагоном, є етапування на воронках, є етапування на легкових машинах. ФСБ само курірує, як доставляти в "лагєр", чи на "слєдствіє", чи ще щось", — зазначив Захтей.
Окупанти його затримали у серпні 2016 року, а судили 2018 року за начебто "диверсійну діяльність на користь України". Він також пригадав знущання російського конвою з в'язнів.
"Везли на вертольотах у Москву в Лефортово. Ну все, зупинилися над морем, відкрили двері — кажуть: "Давай викидай". Ми в наручниках, в мішках на голові", — розповів колишній бранець Кремля.
Водночас дослідниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова заявила, що за орієнтовно місяць етапування політв'язні не можуть зв'язатися зі своїми рідними та повідомити, куди їх везуть.
"В'язень може їхати до колонії, наприклад, 20 днів. Він їде спочатку автотранспортом до СІЗО Краснодару. Там кілька днів він може спати або не спати, а просто існувати, тому що іноді забувають давати постіль, забувають давати матраци. Людина просто на підлозі має чекати коли її посадять в інший транспорт, щоб вона поїхала до іншої точки. Потім її можуть висадити, умовно, в іншому місті, яке на шляху слідування до цієї колонії. І, таким чином, людина поки доїде до колонії, за ці 20 днів може змінити п'ять-шість СІЗО", — пояснила дослідниця.
Сєдова повідомила, що наразі правозахисники збирають інформацію про причетних до катувань політв'язнів під час етапування, щоб домогтися запровадження санкцій проти них.
У серпні цього року Служба безпеки України порушила кримінальну справу проти директора Федеральної служби виконання покарань Росії. У жовтні прокуратура АРК спрямувала до суду за звинуваченнями у державній зраді справу керівника окупаційної служби виконання покарань у Криму Вадима Булгакова.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook