На вулиці Канівській розбирають три будинки, які були збудовані приблизно сто років назад. На їх місці збудують багатоповерхівку та нежитлові приміщення. Будівлі не мають статусу культурної або історичної памʼятки, проте їх декор є цінним.
Про це Суспільному повідомила начальниця відділу управління обʼєктами державної власності та капітального будівництва Головного управління поліції в області Любов Гуряк.
Яку цінність мають будинки
Три будинки на вулиці Канівській збудовані за часів Австро-Угорщини в стилі історизму з елементами необароко. Декор одного з будинків є цінним, адже архітектурне оздоблення було характерним лише для центральної частини міста. Тож ліпнина на будівлі свідчить про нетиповий для місцевості підхід до оздоблення. Про це повідомили в Чернівецькому міському управлінні охорони культурної спадщини у відповідь на запит Суспільного.

Що буде на місці будинків
Ця територія належить Головному управлінні Нацполіції в області з 2019 року. Начальниця відділу управління обʼєктами державної власності та капітального будівництва поліції Любов Гуряк каже, що будівлі були непридатними для використання, тому їх вирішили знести.

У січні цього року Головне управління Нацполіції оголосило конкурс на пошук забудовника. За словами Гуряк, на території збудують багатоповерхівку. Десять відсотків квартир належатимуть поліції та будуть службовими. Інші квартири залишаться у власності забудовника.
Частину старих будівель відреставрують — так збережуть оригінальне оздоблення.

У нежитлових будівлях планують укріпити фундамент та зробити перепланування. Там планують розмістити спортзал для поліцейських та дільничну станцію.
Чи можна зберегти будинки
Будинки не мають статусу історичної памʼятки. Раніше у коментарі Суспільному начальниця міського управління охорони культурної спадщини Вікторія Діденко розповідала, що не можна вплинути на зміну будівель, якщо вони у приватній власності і не мають статусу памʼятки.
З початку 2024 року жодна будівля у місті не отримала статус памʼятки. У міськраді кажуть, що подали оновлений список памʼяток культурної спадщини до Міністерства культури України. Їх мають внести до Державного реєстру нерухомих памʼяток України.
Як будівля може отримати статус культурної памʼятки
Для того, щоб надати споруді статус памʼятки, потрібно замовити відповідну документацію. У 2023 році це вартувало приблизно 30 тисяч гривень. Оформленням документів займається міське управління охорони культурної спадщини, але це можуть зробити і фізичні особи власним коштом.
Щоб будівля отримала статус памʼятки, потрібно також щоб зберігся її зовнішній вигляд. За словами Діденко, якщо він не автентичний і не збережений оригінальний інтерʼєр та фасад, отримати статус памʼятки майже неможливо.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини