На обліку кандидатів в усиновлювачі у Чернівецькій області перебувають 67 сімей. Це у понад 1,5 раза більше, ніж було три роки тому. Щороку черга збільшується, зокрема через те, що люди хочуть всиновлювати дітей до чотирьох років, а таких майже немає.
Про це у коментарі Суспільному повідомила начальниця обласної служби у справах дітей Оксана Симак.
На початок року на обліку кандидатів в усиновлювачі були 53 подружні пари, а також 14 одиноких буковинців. У попередні роки кількість була меншою:
- 2023 рік – 51 кандидат;
- 2022 рік – 42 кандидати.
Зазвичай, кандидати мають намір всиновити малих дітей – до 2-4 років, каже Симак. Таких дітей на Буковині майже немає, а коли з'являються, то їх швидко всиновлюють.
"Є чимало дітей старшого віку, які також чекають свою родину, але не завжди кандидати мають бажання брати дітей, які старші за 10 років. Тому черга накопичується й, фактично, йде рік-півтора на те, щоб бажання кандидата збіглися з тим, кого вони хочуть взяти – тобто дитину молодшого віку", – каже Симак.
Скількох дітей всиновили за останні роки
З 2021 року в області усиновили 108 дітей, повідомили в обласній адміністрації у відповідь на запит Суспільного:
- у 2021 році – 17 дітей;
- у 2022 році – 19 дітей;
- у 2023 році – 37 дітей;
- у 2024 році – 35 дітей.
Найчастіше всиновлювали дітей віком від одного до п'яти років – 66 дітей. До одного року – 21 дитину. Також:
- 12 дітей від шести до десяти років;
- Дев'ять дітей від одинадцяти до 17 років.
"Мотивація у кожного кандидата своя, але у пріоритеті – бажання допомогти дитині. Напевно, війна та воєнний стан змушують багатьох громадян бути суспільно свідомими. Ми розуміємо, що багато дітей залишилися без батьків й потребують нашої уваги. Це теж є фактором, що мотивує забрати дитину в сім'ю", – каже Симак.
Хто може стати усиновлювачем
Усиновити дитину може дієздатна людина від 21 року та старша за дитину не менш як на 15 років. Виняток – якщо усиновлювач є родичем дитини, розповідає Симак. Також вони мають бути громадянами України.
Яка процедура всиновлення
Щоб усиновити дитину, слід звернутися із заявою до служб у справах дітей районних державних адміністрацій чи міських рад.
До заяви потрібно додати такі документи:
- копію паспорта;
- довідку про доходи за останні шість місяців;
- копію свідоцтва про шлюб (якщо усиновлювачем буде пара);
- довідку про стан здоров’я кожного з усиновлювачів;
- письмову згоду одного із подружжя на усиновлення, завірену нотаріусом (у випадках, якщо усиновлює хтось один);
- довідку про наявність або відсутність судимості кожного з усиновлювачів;
- копію документа про право власності або користування житлом;
- довідку про проходження курсів з виховання дітей-сиріт.
Крім того, заявку на усиновлення дитини можна залишити через "Дію". Для цього потрібно:
- зайти на портал “Дія”;
- у списку послуг обрати: “Усиновлення: реєстрація кандидатом";
- заповнити дані про шлюб, адресу проживання та дані дітей, яких плануєте усиновити;
- отримати дані з реєстру (надсилаються протягом 15 хвилин);
- завантажити перелік визначених документів;
- підписати заяву електронним підписом та надіслати її на опрацювання.
Служба у справах дітей обстежує житлово-побутові умови людини, яка подала заяву, та проводить з нею співбесіду: зокрема, обговорюють мотиви всиновлення дитини та ставлення до батьківства. Також люди мають пройти семиденне навчання й отримати висновок про те, що вони можуть бути усиновлювачами – тільки тоді їх можуть взяти на облік та надати можливість знайомитися з дітьми, каже Симак.
"Після знайомства кандидат має ухвалити рішення, чи хоче всиновити дитину, а дитина – якщо вона старшого віку – має вирішити, чи хоче бути усиновлена тією чи іншою родиною", – розповідає Симак.
Остаточне рішення про усиновлення дитини ухвалює суд. Водночас зараз дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування можуть тимчасово влаштовувати в сім'ї кандидатів на усиновлення до рішення суду. Роблять це за умови, що кандидати живуть в Україні, мають позитивний висновок про доцільність всиновлення та що це відповідає інтересам дитини.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини