Цьогоріч в обласному бюджеті Буковини передбачили 50 мільйонів гривень на підтримку буковинських військових. Водночас вдалося виділити на 16 мільйонів більше – зокрема, за підтримки місцевих громад та перевиконання бюджету.
Втім, гірські громади області потребують дотацій з держбюджету до кінця року. Як на це може вплинути ОВА, як працює протиповітряна оборона області та якими є можливості фінансування бойових підрозділів – в інтерв'ю Суспільне Чернівці розповів начальник Чернівецької обласної військової адміністрації Руслан Запаранюк.
– Нещодавно в області сили ППО збили російські безпілотники, а в листопаді – російську ракету. Чи російській військові намагалися влучити у ГЕС?
– Щодня Україну атакують з повітря. Коли збили ракету, то вона летіла не в нашу область, а, можливо, за іншим призначенням. Але наша ППО належно відпрацювала. Прикро, що уламки впали на нашій території. Найголовніше – ніхто не постраждав.
Ми не можемо стверджувати, що було декілька ракет, бо через погоду не можна було визначити усю кількість. Але точно ту одну ракету, яка пролітала в зоні ураження ППО, збили.
– У квітні до Чернівців приїжджав міністр енергетики Галущенко й анонсував, що уряд домовлятиметься із західними партнерами про ППО для оборони ГЕС. На якому етапі перемовини?
– Питання ППО для наших важливих енергооб'єктів – надзвичайно гостре й постійно перебуває на порядку денному керівництва нашої держави. Додатково в області сформували мобільні вогневі групи, які теж контролюють повітряний простір нашої області.
Ми можемо говорити про багато речей, але про деякі ми не можемо розповідати. Але запевняю, що ППО працює й захищає.
– Тобто йдеться про те, що саме ця ППО працює?
– Можливо і так.
– Є три бригади, які базуються в Чернівцях: 107-га бригада тероборони, 82-га десантно-штурмова бригада та 22-га окрема механізована бригада. Як область допомагає їм?
– Від початку року обласна адміністрація профінансувала військо на понад 66 мільйонів гривень. Ми постійно контактуємо з командирами бригад й розуміємо їхні потреби.
– Нещодавно голова облради Бойко написав у Facebook, що з обласного бюджету одній з бригад взагалі не виділяли грошей – 82-й бригаді. Чому?
– Можна говорити про допомогу не тільки з бюджету, а й про гроші бізнесу, за які сьогодні купують дрони, РЕБи й передають їх бригадам.
Якщо не виділена субвенція, то не йдеться про те, що ми не реагуємо на запит. Можливо ефективніше й оперативніше реагувати на запити силами бізнесу, волонтерів, бо вони можуть швидше зібрати гроші й закупити все.
Може не бути офіційного фінансування, але передача й допомога були.
Не всі мають доступ до цієї інформації або, можливо, якийсь запит ще оброблявся, тому, ймовірно, в облраді склалося враження, що ми не допомагаємо.
– Якщо бригадам допомагають волонтери, то якою є участь ОВА?
– Волонтери звертаються до ОВА як до координатора: запитують, коли, чим та якій бригаді потрібно допомогти.
Крім трьох бригад у нас багато звернень від інших підрозділів, які воюють. Зокрема, чотирьох стрілецьких батальйонів, Нацгвардії та прикордонників.
На запит 82-ї бригади виділили орієнтовно 2,8 мільйона гривень. Й наразі у нас теж є запити від бригади, над якими працюємо.
– Яким є співвідношення допомоги саме ОВА та закриття запитів через волонтерів?
– Ми не рахуємо співвідношення. Це здається неправильним. Усі допомагають і стараються з усіх сил. Тому ми не можемо рахувати, скільки передали волонтери, а скільки бізнес чи ОВА.
ОВА має свій бюджет й суму на програму допомоги ЗСУ. У межах цих грошей ми можемо допомагати. На цей рік це 50 мільйонів гривень, але фактично ми збільшили програму до 66 мільйонів. Є гроші, які ми можемо оптимізувати з інших програм, виділити з вільних залишків або громади перераховують нам гроші на ЗСУ.
– У лютому командиром 107 бригади тероборони призначили Ігоря Ісаченка. Як комунікуєте з ним?
– На постійному мобільному зв'язку. Він новий командир, приїхав на Буковину з іншої області. Як на мене, ми ефективно співпрацюємо й допомагаємо бригаді. Ми цьогоріч виділили понад 14 мільйонів гривень й вони почали виготовляти проєктно-кошторисну документацію для військового містечка.
Тепер бригада має активно займатися ремонтом та облаштуванням місця постійної дислокації. Це їхнє завдання.
– У липні з посади вашого заступника з оборонних питань звільнився Руслан Домніцак. Як це вплинуло на роботу ОВА?
– Мені здається, що все працює, як працювало. Всі механізми налагоджені. Абсолютна комунікація. Можливо, не вистачає керівника й заступника з цього напрямку, бо відчувається навантаження, але працюємо над цим.
На цю посаду розглядаємо двох кандидатів, але є процеси, які затягуються чи переносяться через війну, бо вони проходять співбесіди, перевірки.
– На початку жовтня в області було майже 180 підприємств, які визнали критично важливими для економіки. Цей статус після аудиту втратили понад 20 організацій. В яких галузях працюють ці підприємства?
– Це різні галузі: від агропромислового комплексу до виробничих та торгівельних підприємств. Визначення критичності підприємств залежить від певних параметрів та вимог Кабміну. Якщо підприємство не дотримується цих вимог, то може бути позбавлене статусу критичного й можливості бронювати працівників.
– У червні стало відомо, що із закордонного відрядження не повернувся депутат облради від фракції "Слуга народу" Олексій Волощук. Він повідомив, що зробив це через стан здоров'я. Чи спілкувалися ви з Волощуком як голова обласного осередку партії?
– Навіщо? У мене є своя робота. Наскільки мені відомо, пан Волощук виїжджав як працівник обласної ради. У них була делегація з румунською стороною. Особисто я навіть його контактів не маю.
У мене достатньо роботи й завдань, які ставить перед нами держава. Відстежувати переміщення працівників облради було б неправильним.
– Чернівецькі міську та обласну дитячі лікарні планують об'єднати. До 30 грудня це питання розглядатиме робоча група. Чи відомо попередньо, хто очолить об'єднаний заклад?
– Не можу сказати, бо призначення керівника – повноваження обласної ради. Зараз опрацьовуються юридичні аспекти, щоб об'єднання пройшло максимально ефективно. Ми повинні зберегти колектив й забезпечити всіх роботою.
– Чи вже є проєкт бюджету на наступний рік?
– Бюджет допрацьовується. Невдовзі його представлять. Будемо виносити його на бюджетну комісію облради й запрошувати голів фракції, щоб вони його обговорили.
На ЗСУ передбачимо не менший відсоток, ніж цьогоріч. Шукатимемо, які збільшити цей відсоток, щоб більше допомагати ЗСУ.
– Чи були напрямки, для підтримки яких ОВА зверталася за фінансуванням з держбюджету?
– Так. Треба орієнтовно 35 мільйонів гривень на підтримку гірських громад, щоб завершити цей рік: Конятинської, Усть-Путильської, Путильської та Селятинської.
Ми сформували звернення. Зараз Міністерство фінансів та Кабмін опрацьовує його й шукає, як допомогти громадам. Важко з інфраструктурою та доступністю. Ми зверталися до уряду, щоб збільшити для гірських громад плату за користування лісовими угіддями.
Можливо, це була б підтримка для громад, бо 65-70% їхньої території – ліси, які важкодоступні, а тому вартість такої деревини вища.
– В інтерв'ю у 2022 році ви сказали нам, що плануєте співпрацювати з бізнесом, аби він "виходив з тіні". Які результати?
– Мені здається, що результати помітні. Цьогоріч ми збільшили надходження до всіх рівнів бюджетів на 41%, якщо порівнювати з 2023 роком. Бізнес нас почув і зрозумів – почав працювати прозоріше та більш відкрито. Це дало результат.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини