"ТЦК та СП не повинні були виходити на вулиці та перевіряти документи, нагадувати чоловікам, що Україну треба захищати. Цього всього могло просто не бути, якби громадяни самі приходили в ТЦК", — каже речниця Чернівецького обласного ТЦК та СП Тетяна Гайдащук.
Суспільне Чернівці поспілкувалось з нею щодо пропозицій деяких нардепів щодо розформування ТЦК, ситуацію пов’язану із побиттям цивільного у приміщення ТЦК, мобілізацію працівників з комунальних підприємств та робітників, які ремонтують дорогу, та відправку на навчання людей із хворобами. Детальніше про мобілізацію в області – в інтервʼю.
— Зараз обговорюють пропозиції окремих нардепів щодо розформування ТЦК, аби перетворити ТЦК на бойові бригади. Як ви до цього ставитесь?
— Величезна кількість людей, які працюють в ТЦК, є службовцями і є цивільними особами, з яких точно не сформуєш бойових бригад. Практично всі військовослужбовці — це учасники бойових дій, які вже проходили службу в бойових бригадах. Серед них також величезний відсоток хлопців, які переведені за станом здоров'я.
Робота ТЦК та СП не зводиться тільки до того, що ми займаємося мобілізацією. Це також соціальна робота, робота з діючими військовослужбовцями, пораненими та тими, хто звільняється з військової служби. Це також робота із сім'ями загиблих військовослужбовців, оформлення виплат.
— Який відсоток працівників ТЦК — військовослужбовці з бойових бригад?
— Коли почалося широкомасштабне вторгнення, ТЦК частково формувалося з тих людей, які за станом здоров'я можуть проходити службу тільки в ТЦК та СП або тилових частинах. Понад 90% — це ті люди, які вже проходили службу в бойових бригадах і отримали поранення.
Кілька разів на рік до нас приходять розпорядження, аби подати на переведення до бойових частин певну кількість військовослужбовців. З тих батальйонів, які формував обласний ТЦК та СП, дуже багато військовослужбовців пішли від нас.
— Чи можуть цивільні структури, такі як ЦНАП чи рекрутинговий центр, перейняти на себе обов'язки мобілізації?
— Основна відмінність між рекрутинговими центрами та ТЦК в тому, що вони здійснюють призов і залучення особового складу до військових частин на добровільній основі.
Проте, мобілізація це не про "добровільно" і якийсь елемент примусу повинен бути. Тобто мобілізація це не про те, чи хочу, чи не хочу. І саме на ТЦК та СП, на жаль, покладені ці функції: примушувати людей виконувати військовий обов'язок, нагадувати їм про цей обов'язок, хоча робити це зовсім не з приємних.
ТЦК та СП не повинні були виходити на вулиці та перевіряти документи, нагадувати чоловікам, що Україну треба захищати. Цього всього могло просто не бути, якби громадяни самі приходили в ТЦК, дотримувались правил військового обліку і не порушували закон.
Багато страхів повʼязані з міфами та фейками, які розповсюджуються щодо військової служби. Дуже поширеним є такий фейк, що чоловіків з вулиці забирають одразу на передову. Насправді такого немає. Кожен новобранець обов'язково проходить військову підготовку. Вона триває від 45 діб і більше.
— На вашу думку, чи може бути пов'язано те, що люди не хочуть мобілізуватись із тим, що у ТЦК погана комунікація?
— Інформації, як на мене, досить багато. Працюють і рекрутингові центри різних військових частин, які розповідають про себе.
Найбільшою мотивацією для того, аби мобілізуватися є те, що ворог насувається в напрямку твого дому. Мені здається, що всі інші речі і брак мотивації — це вже якісь маніпуляції. Якщо будь-якого чоловіка запитати: "Чому ти не захищаєш Україну?", то він обов'язково знайде якісь причини. Наприклад, скаже: "Чому депутати не воюють?". Хоча депутати воюють. Або скаже: "Тому що мені щось не подобається в роботі ТЦК!". Хоча всі чудово знають, що людина може піти служити не обов'язково через ТЦК, вона може йти напряму у військову частину.
— Можливо, ви, як начальниця управління комунікацій, можете робити більше для комунікації та довіри людей?
— Наразі, коли ми бачимо, що проблема комунікації все-таки стоїть гостро і люди потребують якомога більше інформації, ми намагатимемося якнайбільше посилити цей напрямок роботи.
— Чи визнаєте ви зараз те, що цієї комунікації недостатньо?
— Я би не сказала, що цієї комунікації недостатньо. Комунікація, на мій погляд, має бути більш комплексною. Потрібно, щоб про проблему мобілізації і про те, що треба йти захищати, комунікували не тільки ТЦК, але й інші посадові особи, які несуть відповідальність за мобілізацію. І, знову ж таки, лідери думок.
— Якщо людина запевняє працівників ТЦК, що вона оновила дані, тобто у неї з документами все добре, але наразі їх немає із собою. Чи може це бути причиною для того, щоб запросити її до ТЦК?
– Звісно, людина повинна під час спілкування з уповноваженими особами пред'явити документ. Це може бути паперовий документ або документ в електронному вигляді. Якщо жодного з них немає, то людина обов'язково буде запрошена до ТЦК та СП.
— Як ви прокоментуєте ситуацію з тим, що якщо у людини є проблеми з здоров'ям, то її все одно можуть відправити на навчання? Такий випадок, зокрема, був у травні цього року. Людину з епілепсією два дні утримували у ТЦК, а після того як відпустили, доставили до лікарні. За декілька днів людина померла.
— Випадки, коли людина з проблемами зі здоров'ям все ж таки потрапляє в навчальний центр, повʼязана з тим, що той чи інший військовозобов'язаний вчасно не оновив військово-облікові документи і не пройшов військово-лікарську комісію. Так виникає проблема не тільки для територіальних центрів комплектування, але і для самої людини в першу чергу.
Багато чоловіків, маючи право на відстрочку за станом здоров'я, ніяких дій щодо її оформлення не роблять. У момент, коли ТЦК перевіряє документи, які підтверджують, що у людини є хвороба, яка б не дозволяла їй проходити службу, немає. Тоді людина проходить військово-лікарську комісію і вже вона визначає її придатність до служби.
— У чому тоді була потреба утримувати цього чоловіка у ТЦК два дні?
— Саме на рахунок цієї ситуації я не можу конкретно сказати, тому що я не знаю деталей.
— Скільки загалом у ТЦК може пробути людина, яку доставили та відправлять на навчання?
— Все індивідуально. По-перше, певний період часу займає уточнення військово-облікових даних. Далі — проходження військово-лікарської комісії. І вже коли визначено, що чоловік придатний до військової служби, він очікує на відправку до навчального центру. Тобто це може займати кілька годин, а може і пів доби.
— Чи нормально те, що людину за один день можуть доставити до ТЦК, вона пройде ВЛК і поїде на навчання?
— Коли дехто каже про жорстку мобілізацію, то, на мій погляд, вона відбувається навіть досить лагідно. Тому що в той час, коли за три роки хлопці гинули або отримували важкі травми, а для когось просто через два-три роки мобілізували, нехай і примусово, я не вважаю це проблемою. Це є вимушений захід.
— Чому людей можуть доставляти не до ТЦК, а до сусідніх будівель? Зокрема, про таке говорять переважно люди з області.
— Справа в тому, що людина під час спілкування з військовослужбовцями ТЦК та СП та з правоохоронцями не надає військово-облікові документи чи посвідчення особи. Тому до неї виникають питання і її мають право доставити до територіального центру комплектування для того, щоб уточнити військово-облікові дані та пройти військово-лікарську комісію.
— Тобто це все людина може прийти у сусідньому приміщенні поблизу ТЦК?
— Так.
— У Чернівцях також ходять чутки, що іноді чоловіків не доставляють до ТЦК, а доставляють до "закинутого пологового".
— Ні, немає закинутого пологового. Є центр мобілізації, в якому відбувається вивчення документів, уточнення військово-облікових даних і проходження військово-лікарської комісії.
— Скільки Чернівецька область отримала повісток Укрпоштою?
— Наразі буковинцям Укрпоштою надійшло понад 10 тисяч повісток. Шість тисяч чоловіків їх проігнорували.
— Що відбувається, якщо чоловік проігнорував повістку Укрпоштою?
— В кожній повістці зазначається дата, коли чоловік має прибути до ТЦК та СП. Він повинен прибути не пізніше трьох днів після вказаної дати. Він може зазначити поважні причини, зателефонувавши або підтвердити їх у ТЦК. Якщо цього не було зроблено і чоловік взагалі не з'являється за повісткою, дані передають до поліції і його мають право доставити до ТЦК.
— Чому можуть мобілізувати працівників комунальних підприємств і робітників, які умовно ремонтують вулиці?
— Якщо ці працівники є придатними до військової служби і не мають броні, то вони можуть бути мобілізованими.
— На одній із пресконференцій міський голова Чернівців Роман Клічук розповів про те, що 50 працівникам міського тролейбусного управління вручили повістки. Це переважно водії. Яким чином тролейбусне управління має забезпечувати роботу транспорту у Чернівцях, якщо величезну кількість людей мобілізували?
— На мою думку, такі речі не залежать від роботи ТЦК та СП. У нас є свої завдання, свої вимоги і ми діємо на підставі тих законодавчих норм. Це питання не зовсім до нас.
— Наприклад, ремонт дороги на вулиці Сторожинецькій зараз призупинили. Це пов'язано з тим, що у фірми, яка ремонтує дорогу, не вистачає працівників. І знову ж таки, міський голова Роман Клічук розповів, що робітники ремонтували дорогу і прийшли працівники ТЦК і забрали їх. Це також якась норма закону?
— Я не знаю, яка конкретно там норма закону. Як я вже говорила, наша діяльність все-таки спирається на законодавство, то, мабуть, це було доцільно. Ми живемо в дуже складний час. Ми чи не щодня бачимо, що військові звертаються і кажуть, що їм потрібні люди. Коли в підрозділі, в якому повинно бути 30 чи 50 чоловік — 15 чи 10, а один військовослужбовець виконує обов'язки за трьох — це критично. Як би складно не було, потрібно розуміти, що є пріоритети.
— Чому, на вашу думку, питання ТЦК у мережі завжди викликають найбільше реакцій і емоцій у людей?
— Найбільше негативу щодо різних подій або інцидентів з ТЦК виникає саме в тих людей, які не виконали свій військовий обов'язок, які ховаються та втікають. Ми всі розуміємо, що людей, які пішли захищати Україну, набагато менше в порівнянні з тими, хто уник цього обов'язку. Ми чуємо їх набагато більше, ніж тих, хто на це не має часу, тому що воює.
— Чи може обурення бути пов'язане з тим, що мережею шириться багато конфліктів цивільних із працівниками ТЦК?
— Конфлікти трапляються зазвичай тому, що громадянин або не бажає виконувати військовий обов'язок, або має якісь проблеми з документами. В багатьох випадках військовослужбовці, які мають справу із громадянами — це військові, які повернулися з фронту. Після цього досвіду їм інколи дуже важко стриматися, чуючи у свій бік, що війна нікому не потрібна або: "Я не хочу бути м'ясом". Були випадки, коли військовому з протезом сказали: "Просто я не хочу бути таким, як ти". Я ні в якому разі не виправдовую тих військовослужбовців, які неналежно відносяться до громадян.
— У жовтні минулого року Суспільному анонімно надіслали відео, на якому видно, що в приміщенні міського ТЦК працівники б'ють чоловіка і словесно змушують його підписати повістку. Такі відео ми також розміщували. Тоді у ТЦК нам сказали, що триває службова перевірка. Якими є результати?
— Я не пам'ятаю конкретно результатів саме цієї справи.
— Можливо, ви пам'ятаєте чи ці військовослужбовці досі у ТЦК?
— Якщо мені не зраджує пам'ять, то десь саме через той випадок ті військовослужбовці були переведені на службу до бойових частин. При тому, наскільки знаю, як висловлювався один з них, то для нього це було зовсім не покарання. Навпаки, при тому морального тиску, який він відчував під час служби в ТЦК, переведення в бойову частину, в якій він вже і раніше служив, не було сильним покаранням.
— Якими зазвичай є результати службових розслідувань?
— Інколи виявляється, що військовослужбовець все-таки винен, тоді він несе за це відповідальність. У багатьох випадках з'ясовується, що військовослужбовець не винен.
— Якщо провину все ж доводять, то яке покарання передбачено?
— Покарання може бути різним: це можуть бути і стягнення, і штрафи.
— Які частини комплектує ТЦК?
— Здебільшого це військові частини оперативного командування Захід. У нас є можливість організовувати зустрічі кандидатів на військову службу за контрактом із представниками цих військових частин. В такому разі можна поспілкуватися, отримати відношення від цієї частини, попередньо ознайомитись з пропонованими вакансіями і укласти контракт.
— Які відмінності між службою за контрактом та по мобілізації?
— Людина, яка обирає військову службу за контрактом самостійно обирає місце служби, військово-облікову спеціальність і посаду. Вона гарантовано буде знати, де вона служить. Крім того, матиме деякі соціальні привілеї. Якщо людину мобілізують, вона потрапляє в ту частину і на ті посади, які потребує військова частина.
— Про які соціальні привели ми говоримо для контрактників?
— Є перша виплата за укладання контракту, вони мають доплати від держави за винаймання житла та можуть скористатися послугою пільгового придбання житла чи автомобіля.
— Чому таких привілеїв не мають людей, яких мобілізували? Вони ж також воюють і роблять свій внесок в оборону країни?
— Тому що військовослужбовці за контрактом обрали цю спеціальність своєю роботою, своєю справою життя. За це держава і винагороджує їх певним чином.
– Як часто до ТЦК звертаються жінки?
— До нас звертаються жінки. Зокрема, щодо військової служби за контрактом. Здебільшого вони обирають військові спеціальності медиків або зв'язківців. Широкий напрямок, де можна себе застосувати — це безпілотні літальні системи. Тобто жінки обирають професії операторів дронів.
— Жінок-добровольців більше, ніж чоловіків?
— Звісно, більше жінок приходить добровільно, тому що приходять не військовозобов'язані жінки. У нас немає таких вимог до жінок, як до чоловіків.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини