У вересні на автобусних маршрутах двох приватних перевізників Чернівців встановили валідатори, однак вони не запрацювали. На деяких маршрутах валідатори встановили не у всіх автобусах, для частини – не налаштували програмне забезпечення.
Забезпечити роботу валідаторів мала компанія “IQ Ticket”, яку раніше на конкурсі обрали оператором з впровадження безготівкової оплати проїзду. Втім у міськраді розірвали з фірмою договір – зробили це через порушення термінів робіт. Суспільне Чернівці розповідає, коли в автобусах приватних перевізників можуть запрацювати валідатори та що для цього потрібно.
Не відволікає водія й не треба чекати решти
Автобусний маршрут №9А – один з маршрутів, де у вересні встановили валідатори. Чернівчанка Наталія, яка користується маршрутом, каже, з валідаторами їздити зручніше.
"По-перше, не відволікаєш водія від дороги, по-друге – не чекаєш на решту, і по-третє, в мене рідко буває готівка, а телефон і картка завжди поруч", – каже пасажирка.
Чернівчанка Лідія розповідає, що майже не платить за проїзд у громадському транспорті готівкою. Й іноді очікує до пів години, щоб сісти в тролейбус чи автобус, де є можливість безготівкової оплати.
Водій автобуса на маршруті 9А Віктор каже, коли валідатори запрацюють, то це полегшить його роботу.
"Мені буде легше, щоб я вже не брав готівку у руки. Валідатори вже встановили, обіцяють, що скоро під'єднають. Але не знаємо, коли. Буває, що пасажири запитують про валідатори, а були й такі, які не хочуть, щоб їх під'єднували. Хочуть за готівку їхати", – каже Віктор.
В автобусах приватного перевізника Олега Лонтківського, який обслуговує маршрут №39, встановили п'ять із шести валідаторів. Втім жоден поки не запрацював. За словами перевізника, це через те, що не всі валідатори встановили, а також їх не протестували.
"Минулого місяця, коли валідатори працювали 2 дні, то виникло багато помилок. Один з валідаторів був технічно несправним, а другий зламався під час користування – його відправляли на ремонт. Наразі ми плануємо отримати усі валідатори, протестувати їх та ухвалити рішення щодо їхньої роботи", – каже Лонтківський.
Чому встановили не всі валідатори
З компанією, яка займалась встановленням валідаторів в автобусах приватних перевізників “IQ Ticket”, понад місяць тому у міській раді розірвали договір. Зробили це через те, що валідатори почали встановлювати на кілька місяців пізніше, ніж це було передбачено у договорі.
Так фірма встигла встановити валідатори двом перевізникам – ТОВ "Багіра" та "Діліжанс". У коментарі Суспільному операційна директорка компанії Ксенія Гунчак розповіла, що терміни порушили, бо перевізники не надали дані з банку.
"Ми просили сприяти роботі з приватними перевізниками, щоб вони надали банківські ID, тому що без цього ми не можемо під'єднати валідатори до банку. Це відтягували з невідомих нам причин. Ми неодноразово надсилали листи та сповіщення перевізникам і департаменту. Як тільки нам надали перші ID – це було у серпні по "Багірі" й "Діліжансу", то ми передали їх програмістам, й вони змогли почати програмувати валідатори під перевізників", – каже Гунчак.
Перші валідатори запрацюють без пільгового проїзду
За словами заступника міського голови Ігоря Крохмаля, фірма “IQ Ticket” має поставити валідатори перевізниками, з якими укладені договори. Решта перевізників повинні укладати договори з виробниками валідаторів, а встановлювати їх буде тролейбусне управління.
"Програмне забезпечення [для валідаторів] у 2022 році купило ЧТУ. Закон визначає, що ЧТУ є його законним користувачем, бо програмне забезпечення розробили за гроші підприємства. Й за його гроші дописували модулі на послуги. Всі права на користування програмою є у ЧТУ", – каже Крохмаль.
За словами Крохмаля, валідатори в автобусах приватних перевізників "Діліжанс" та "Багіра" мають запрацювати у листопаді, а в автобусах решти перевізників — до кінця року. Їх увімкнуть на оплату банківськими картками без пільгових транспортних карток. Наразі пільговиків продовжать облікувати за формулою 30% від місць для сидіння на пільгових маршрутах.
Водночас на початку наступного року планують винести на виконком проєкт рішення, за яким визначать формулу для компенсації проїзду пільговиків на маршрутах приватних перевізників. Наразі аналізують досвід інших міст, де це працює, та підраховують, скільки це може вартувати міському бюджету.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини