Вибори ректора ЧНУ: що кажуть кандидати на посаду про свою участь та проблеми у виші

Вибори ректора ЧНУ: що кажуть кандидати на посаду про свою участь та проблеми у виші

Ексклюзивно

За посаду ректора Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича змагатимуться четверо кандидатів: троє деканів факультетів та проректор з наукової роботи. Наразі вони готують до оприлюднення свої виборчі програми. Суспільне Чернівці запитало у кандидатів, чому вирішили податись на посаду, які найбільші проблеми бачать в університеті та як планують їх розв’язати.

Руслан Білоскурський

Декан економічного факультету Руслан Білоскурський вирішив податися на посаду ректора ЧНУ, бо має для цього переконання та підтримку колективу. У коментарі Суспільному він розповів, що планує розвивати університет й утверджувати його лідером в галузі освіти й науки в регіоні.

"Сьогодні в університеті є більше ніж три проблеми, але не тому, що заклад поганий, а тому, що загалом ситуація в країні дуже непроста та складна. Зараз першочергово потрібно забезпечити добрий набір, підготовку та утримання молоді в університеті. Щоб утримати молодь в місті та країні, аби люди не тікали, а бачили тут своє майбутнє", – каже Білоскурський.

За словами декана, на економічному факультеті в останні роки збільшувалися набори студентів та можливість працевлаштування після випуску. Так студентам потрібно допомагати розкривати свій потенціал та показувати можливість реалізувати себе в місті, аби вони тут залишалися.

Крім цього, в університеті потрібно впровадити електронний документообіг, щоб зменшити використання паперу.

"Третє завдання – зробити університет місцем генерації ідей, концепцій, сенсів та змістів, де люди черпають натхнення та розвивають науку й знання, які допомагають суспільству. Забезпечити його функціонування в синергії з містом та регіоном", – каже Білоскурський.

Декан економічного факультету Руслан Білоскурський
Декан економічного факультету Руслан Білоскурський. facebook/Руслан Білоскурський

Мирослав Заячук

Декан географічного факультету Мирослав Заячук каже, балотуватись в ректори було непростим рішенням, але робить це, щоб "спробувати зробити певний внесок у розвиток університету".

Вважає, що університет не має суто передавати наукові та професійні знання, але й бути місцем комунікації та критичних дискусій.

"Націлені на те, що наш випускник – мобільний фахівець широкого профілю, який не тільки має професійну підготовку, але й розвинув комунікативну культуру та креативне мислення. Ми маємо готувати людину, яка реагуватиме на динамічні зміни на ринку праці", – каже Заячук.

Для цього потрібно розвивати міждисциплінарні освітні програми й дуальну освіту, а також залучати до навчання практиків, вважає Заячук. На його думку, потрібно зберігати кадровий потенціал університету та займатися господарськими питаннями.

"Університет має багато корпусів та гуртожитків, в яких є питання енергоефективності. Центр закладу – пам'ятка ЮНЕСКО, яка має проблеми з фундаментом, недооблаштований господарський дворик як рекреаційну локацію. Незавершені роботи у мармуровій залі. З цим буде непросто справитися без підтримки влади краю", – каже Заячук.

За словами Заячука, оскільки в гуртожитках проживають вимушені переселенці, благодійні організації допомагають покращувати там умови проживання, зокрема, надають побутову техніку. Водночас для цього планує залучати також гранти та співпрацювати з державними інституціями.

Кандидати на посаду ректора ЧНУ імені Федьковича про участь у виборах
Декан географічного факультету Мирослав Заячук. facebook/Мирослав Заячук

Ольга Мартинюк

Ольга Мартинюк каже, що її мотивацією для участі у виборах було те, що вона понад 25 років працює в університеті, 20 з них — на керівних посадах.

"Відчуваю, як треба скеровувати людей разом і згуртовувати. Відчуваю в собі сили і вже маю певний досвід. Бачу, що п'ять років тому, коли я написала свою програму для розвитку факультету, то той алгоритм, який я задіяла, він дав результати. І за час моєї каденції на посаді декана кількість студентів набагато збільшилася. І при цьому ми підняли поріг на ЗНО з математики, на відміну від інших факультетів, тобто до нас можуть вступити вже ті діти, які мають вищий бал математики, ніж на інші факультети. Облаштували студентський простір для студентів", — каже Ольга.

Серед проблем Мартинюк називає нестачу кадрів, необхідність оновлення матеріально-технічної бази, а також необхідність підтримки фундаментальних та прикладних досліджень.

"Як це можна організувати? Розробка преміювання за публікацію в крутих журналах, можна так їх назвати. Також це проведення різних міжнародних конференцій, ми випробували це на факультеті математики та інформатики", — каже Мартинюк.

Аби розв'язати проблему матеріально-технічної бази, Мартинюк планує залучати гранти. А для того, щоб залучити нових викладачів, запровадити психологічну підтримку та пропонувати роботу ініціативній молоді, що навчається на магістратурі.

Деканка математичного факультету Ольга Мартинюк
Деканка математичного факультету Ольга Мартинюк. facebook/Olha Martynyuk

Андрій Саміла

Андрій Саміла бере участь у конкурсі на посаду ректора, бо знає, як працює адміністрація закладу із середини: каже, працюючи проректором з наукової роботи побачив, як можна покращити управління університетом.

Каже, першочергово потрібно покращувати якість освіти: переглянути програми підготовки, збільшувати кількість програм з подвійним дипломом, впроваджувати вивчення іноземних мов на неспеціальних факультетах та орієнтуватися на потреби ринку праці.

Також планує розвивати науковий та технічний потенціал закладу. Зокрема, покращувати показники ЧНУ у міжнародних та всеукраїнських рейтингах. Вважає, що для цього потрібно переглянути тематику наукових досліджень – адаптувати їх до потреб країни в умовах повномасштабної війни, наприклад, щодо відбудови та оборони.

"Щоб мати сучасний європейський університет, потрібно йти в ногу з часом: впровадити електронний документообіг між підрозділами закладу, щоб суттєво полегшило б нам роботу", – каже Саміла.

Також Саміла планує збільшити надходження грошей до закладу, зокрема залучати гранти та проєкти для ремонту гуртожитків та корпусів. Крім цього, надавати послуги на замовлення підприємств та місцевої влади, щоб отримувати грошей на наукову діяльність.

Збільшення надходжень позабюджетних коштів на наукову і науково-технічну діяльність шляхом виконання нових договірних робіт та надання послуг на замовлення підприємств і органів місцевого самоврядування.

Проректор ЧНУ Андрій Саміла
Проректор ЧНУ Андрій Саміла. facebook/Андрій Саміла

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected]

На початок