Вже виховала понад 10 дітей: досвід патронатної виховательки з Буковини

Вже виховала понад 10 дітей: досвід патронатної виховательки з Буковини

Патронатна вихователька з Сторожинця Ірина Карпенко з дітьми
Патронатна вихователька з Сторожинця Ірина Карпенко з дітьми. Патронатна сім'я. Фото: Суспільне Буковина

У Чернівецькій області є вісім патронатних сімейУ патронатних сім'ях виховують дітей, батьки яких є у складних життєвих обставинах., одна з яких — Ірини Карпенко. Жінка взяла перших дітей після навчань у 2020 році й за цей час тимчасово виховувала одинадцятьох. Суспільне Чернівці розповідає її досвід та пояснює, як стати патронатним вихователем.

"Чесно кажучи, своїх дітей не хочеться"

Ірина дізналась про патронатні сім'ї з буклета, який роздавали на вулицях. Вирішила спробувати, тому звернулась до служби у справах дітей. Коли з чоловіком вже створили патронатну сімʼю, взяли двох дівчат підліткового віку.

У мене своїх дітей немає і ми не плануємо. Чесно кажучи, я й не хочу. Просто знаю, що є ще багато діток, яким я можу допомогти. Здається, коли я працюю в патронаті, то відчуваю себе живою і потрібною, — каже Ірина.

Жінка каже, спочатку було складно знайти спільну мову з дітьми.

Коли дітей забирають

Пізніше дівчат перевели у прийомну сім'ю. Ірина розповідає, трапляються такі випадки, коли рідні чи прийомні батьки надалі забороняють спілкуватись та зустрічатись з дітьми.

Важко було їх відпускати. Попри те, що існує правило не продовжувати спілкування далі, дівчата пишуть, звертаються у разі потреби. Я завжди відкрита до них, — каже Ірина.

Найменшим дітям, яких виховувала жінка, було чотири та шість місяців.

Це найскладніший варіант, тому що їх потрібно повертати у сімʼю, а вони стають тобі як рідні. Звісно, краще не прив'язуватись, але це майже неможливо, — каже Ірина.

Що змінилось у вихователів під час війни

Раніше у патронатну сім'ю могли направити дітей лише з однієї родини. Від початку повномасштабного вторгнення це змінилось.

У нас був такий досвід, але не дуже позитивний. Особливо це складно для дітей. Оскільки вони звикли вже одне до одного, а коли з'являється нова, старша за них дитина, їм потрібно ділити увагу ще з кимось. А мені важко було, бо треба новий зв'язок будувати, — каже Ірина.

Патронатна сімʼя — це послуга з тимчасового виховання дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. За це вихователі отримують зарплатню — понад 15 тисяч гривень. А також гроші на утримання дитини від шести до майже восьми тисяч гривень. Ірина каже, цих грошей їм вистачає, вони їздять з дітьми на відпочинок, витрачають на розваги, ходять у кафе.

Раніше Суспільне розповідало у відео про те, як живуть діти в патронатній сім'ї Ірини Карпенко:

Як стати патронатним вихователем

Родина може прихистити дитину будь-якого віку на три або шість місяців, поки її батьки покращують житлові умови, влаштовуються на роботу або лікуються. Це альтернатива перебування дитини в притулку чи інтернаті.

Патронатними вихователями можуть стати родини, які:

  • не мають дітей віком до 4 років;
  • не притягувалися до кримінальної відповідальності;
  • їм не скасовували рішення про всиновлення або зняття опіки над дитиною;
  • мають помічника, який допомагатиме виховувати дітей. Це може бути подружжя, бабуся чи дідусь або повнолітній брат чи сестра;
  • мають необхідні умови у помешканні для проживання дітей;
  • не мають іншого місця роботи.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

На початок