Щороку кількість випадків зростає: в дев'ятьох буковинців цьогоріч виявили хворобу Лайма

Щороку кількість випадків зростає: в дев'ятьох буковинців цьогоріч виявили хворобу Лайма

парк шевченка чернівці
Парк Шевченка у Чернівцях. Суспільне Чернівці

Від початку року у Чернівецькій області зареєстрували дев'ять випадків хвороби Лайма. Ймовірно інфікування були ще торік, йдеться у результатах епідрозслідувань. Водночас цьогоріч активність кліщів почали фіксувати раніше. Суспільне Чернівці розповідає, в яких місцях найчастіше кусають кліщі та що робити у таких випадках.

Статистика зростає

Цьогоріч за три місяці зафіксували дев'ять випадків інфікування хворобою Лайма, що на два більше, ніж у 2023 році. Лікарка-епідеміолог Наталія Захарюк у коментарі Суспільному розповіла, що в усіх випадках зверталися люди, яких, ймовірно, вкусили торік.

"У деяких людей проявляються й ранні ознаки хвороби, наприклад, почервоніння, але вони все ж пов'язують це з минулим роком. Можливо, не бачили або не помічали укусів цьогоріч. Також вони могли кілька місяців звертатися до лікарів, але не могли з'ясувати, що у них, – вже під час лабораторних досліджень підтвердили хворобу Лайма", – каже Захарюк.

Загалом епідеміологи фіксують зростання кількості випадків інфікування. Наприклад, торік було 149 випадків, а у 2022 році — понад 110. Найбільше інфікованих реєструють у Чернівцях.

"Торік з майже 150 зафіксованих випадків, 102 були у Чернівцях. У районах менше людей звертаються. Можливо, вони менш обізнані про небезпеку хвороби, як у місті", – розповідає епідеміологиня.

Де та коли найчастіше кусають кліщі

За словами Захарюк, багато укусів виявляють після відвідувань парків Чернівців. Також після поїздок на дачі, до річки або лісу. Торік ріст звернень почався у травні – 13 випадків, у серпні фіксували 28 випадків, а з вересня статистика почала спадати.

"Коли люди відвідують ліс чи приходять з дачних ділянок, то мають себе оглянути на наявність кліщів. Бо чим менше перебуває кліщ на тілі, тим меншою є вірогідність інфікування хворобою Лайма", – розповідає епідеміологиня.

Що робити, якщо вкусив кліщ

Якщо людина помітила укус й змогла зняти кліща впродовж однієї-двох годин, то навіть, якщо кліщ інфікований, ймовірність захворювання є меншою. Якщо кліщ перебуває в тілі людини, вона може мати температуру, а також від 3 до 30 днів відчувати слабкість.

Характерним симптомом хвороби Лайма є почервоніння діаметром 5-6 сантиметрів від місця укусу, яке має форму овалу.

Людина може звернутися до сімейного лікаря або інфекціоніста, які направлять епідеміологам термінове повідомлення про підозру на хворобу Лайма або інше захворювання.

Також людина може самостійно звернутися в лабораторію обласного центру контролю та профілактики хвороб на вулиці Гакмана, 7, де визначать, чи був кліщ інфікований хворобою Лайма.

Такі дослідження – платні.

Коли оброблятимуть парки від кліщів

Попередньо обробляти парки від кліщів у Чернівцях планують наступного тижня, повідомили Суспільному у міському департаменті інфраструктури та благоустрою.

Що відомо кліщовий інцефаліт

За інформацією МОЗ, вірус енцефаліту найчастіше передається людині через укус кліща.

Енцефаліт – це запалення головного мозку, що, як наслідок, може призвести до паралічу та смерті пацієнта. Специфічних ліків проти енцефаліту немає – тільки симптоматичне лікування вдома чи в лікарні в разі важкого перебігу.

Найкращий захист від кліщового енцефаліту – це завчасна вакцинація. Це щеплення поки не входить до пакета гарантованих НСЗУ медичних послуг, і коштом платників податків вакцину поки не закуповують. Тому вакцинуватися потрібно власним коштом.

В Україні зареєстрована та доступна в низці аптек та клінік вакцина від енцефаліту для дорослих та дітей. Потрібно отримати три дози вакцини. Інтервал між першою та другою дозою 1-3 місяці, між другою та третьою – 5-12 місяців. Першу бустерну дозу вводять через 3 роки, наступні – кожні 5 років після останньої бустерної дози.

Кліщовий енцефаліт має сезонність – зустрічається з ранньої весни й до пізнього літа. Щеплення від кліщового енцефаліту рекомендовано  робити взимку або ранньою весною, але не пізніше 2 тижнів до активного етапу в життєдіяльності кліщів.

Вакцинація від кліщового вірусного енцефаліту передусім потрібна людям, які багато перебувають на природі: військові, лісники, туристи, рибалки, вівчарі тощо.

Що відомо про хворобу Лайма (бореліоз)

Борелії – це бактерії, переносниками яких є іксодові кліщі та які під час укусу потрапляють в тіло людини й можуть стати причиною так званої хвороби Лайма.

Первинними симптомами цієї хвороби є гарячка, головний біль, сильна втома та часто – характерна червона пляма в місці укусу (еритема), яка з часом більшає і стає схожою на мішень. Іншими проявами хвороби Лайма можуть бути біль у суглобах, серці чи частковий параліч обличчя або шиї.

Якщо в перші тижні, а краще – дні, не зупинити хворобу Лайма курсом антибіотиків або не завершити її лікування, вона перейде в хронічну форму, яка не піддається ефективній медикаментозній терапії. Що більше часу минуло від укусу, то важче лікувати хворобу.

Наразі для людей вакцини від хвороби Лайма немає, а для собак є.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок