Що робити, якщо сторінку у соцмережах зламали – поради кіберполіції Буковини

Що робити, якщо сторінку у соцмережах зламали – поради кіберполіції Буковини

Від початку року понад сто буковинців звернулися до поліції щодо зламу сторінок у соціальних мережах. Це майже вдвічі більше звернень, ніж було торік. Суспільне Чернівці розповідає, що робити, якщо акаунт зламали.

Скільки було звернень

За майже три місяці цього року поліція отримала 109 звернень щодо зламу сторінок у соцмережах, зокрема Telegram, Viber та Instagram. Про це Суспільному повідомила речниця нацполіції області Кароліна Маришева. За весь минулий рік таких звернень було 56.

Як шахраї зламують акаунти у соцмережах

Шахраї орієнтуються на вік, стать та вподобання людини, розповів у коментарі Суспільному інспектор відділу протидії кіберзлочинам обласної кіберполіції Тарас Мочернюк.

Зламати сторінку намагаються через фішингові листи та повідомлення з посиланнями на підроблені сайти установ чи організацій. Наприклад, від банку або соціальної мережі. Якщо користувач введе свої персональні дані, шахрай може отримати доступ до облікового запису.

Також розсилають повідомлення під виглядом допомоги від міжнародних організацій, рідше – шукають вразливості програмного забезпечення чи підбирають паролі.

Якщо акаунт зламали, можуть отримати персональні далі або дані про банківські картки. Крім цього, можуть використати акаунт, щоб розсилати спам користувачам зі списку друзів.

Що робити, якщо акаунт зламали

Якщо людина втратила доступ до свого облікового запису або помітила, що його використовує інша людина, слід:

  • завершити всі активні сеанси на пристроях, крім того, яким користується людина;
  • змінити пароль та налаштувати двоетапну перевірку для входу в обліковий запис. Це покращить захист акаунту;
  • залишити кіберполіції заявку про шахрайство у розділі "Подати електронне звернення", де детально описати, що сталося та які були передумови, наприклад, чи людина встановлювала програму або ж перейшла за посиланням;
  • очікувати дзвінка від представника кіберполіції.

"Щоб зберегти докази, важливо зафіксувати інформацію про те, за яким посиланням переходила людина, хто надіслав повідомлення з ним, IP-адресу, з якої входили в акаунт, та яку інформацію просили надати", – каже Мочернюк.

За словами Мочернюка, департамент кіберполіції розробив проєкт "Брама" – це Telegram-канал, де публікують поради з кібергігієни та кіберзахисту. Також там можна подати скарги на сторінки в різних соцмережах, які розповсюджують неправдиву інформацію або російську пропаганду.

Яка відповідальність за злам акаунта

За злам акаунтів передбачені кримінальна відповідальність за статтею 361, але вона залежатиме від того, яку шкоду завдали, з яким наміром та скільки людей.

Мочернюк каже, якщо людина повідомляє про злам акаунту не одразу, це ускладнює виявлення шахраїв. Також деякі шахраї можуть перебувати за кордоном, зокрема й в Росії.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

На початок