"Щоб зібрати вироби, обійшов тисячу хат". Історія гончаря, який відкрив єдиний на Буковині музей гончарства

"Щоб зібрати вироби, обійшов тисячу хат". Історія гончаря, який відкрив єдиний на Буковині музей гончарства

"Щоб зібрати вироби, обійшов тисячу хат". Історія гончаря, який відкрив єдиний на Буковині музей гончарства
. Майстер Іван Гончар. Фото: Суспільне Чернівці

84-річний Іван Гончар створив музей гончарства у селі Коболчин. До початку Другої світової війни цим ремеслом займалося майже все село. Зараз спогади про майстрів, а також їхні вироби зберігаються у музеї.

Сам Іван – спадковий майстер глиняної справи. У своїй майстерні він виготовляє глечики, миски та кахель, а також проводить екскурсії та майстер-класи для дітей. Так чоловік хоче зберегти традицію гончарства та історію села. Суспільне Чернівці розповідає, як майстер продовжує сімейну традицію та популяризує гончарну справу.

Гончарство – сімейне ремесло

Буковинець Іван Гончар виріс в одній з найбільших сімей гончарів у Коболчині. Цим ремеслом займалися його тато та брати. Каже, у селі не було школи з гончарства, тому це мистецтво майстри самі передавали від покоління до покоління. Іван слідкував, як батько працює над своїми виробами й час від часу сам сідав за гончарний круг, щоб вчитися ремесла.

"Тоді всі діти ходили у довгих сорочках. Коли працюєш за гончарним кругом, то обмазуєшся глиною. Мама мене сварила, що треба прати. Нас у сім'ї дев'ятеро, то два дні потрібно було золити й відбілювати. Я додумався до того, що поки нікого не було вдома, й гончарний круг був вільним, я голим працював. Потім біг до річки купатися. Сорочка чиста, я чистий, а вироби є".

Гончарні вироби, які виготовляла сім'я Івана, продавали у Молдові. Іван каже, це допомогло селянам вижити. За радянської влади гончарство занепало. За словами чоловіка, якби тоді гончарям дозволяли розвивати свою справу, то сьогодні майстрів було б набагато більше.

Глиняні вироби з музею гончарства у селі Коболчин
Глиняні вироби які зберігаються у музеї. Фото: Суспільне Чернівці

Майстер глиняної справи із села Колбочин Іван Гончар
Майстер глиняної справи Іван Гончар. Фото: Суспільне Чернівці

Родинні вироби та речі селян

15 років тому Іван відкрив музей гончарства у селі, щоб зберегти традицію ремесла. Каже, цей музей планували створити ще у 1958 році. Втім впродовж наступних 50 років цього не вдалося зробити. Наразі у музеї зберігається понад тисяча гончарних виробів, серед них є роботи, яким сто років.

Майстер каже, хотів зробити музей, "який би пах селом". Тому, крім гончарних виробів, має й інші експозиції, наприклад, імітацію старовинних будинків селян. Речі Іван самостійно збирав серед жителів села, а також брав родинні предмети.

"Є гончарні вироби моєї родини, щось знайшов у селі. У нашому селі понад тисяча хат, на горищі кожної я був по два три рази. Там знаходив цікаві предмети, які зараз є у нас в музеї", – розповідає майстер.

На стінах музею розмістили фотографії місцевих гончарів – серед них є довоєнні світлини. Деяких майстрів Іван знав особисто, історії решти – з родинних розповідей.

"Крім чоловіків, у нас працювали 12 жінок: коли з війни не повернулися чоловіки, а сім'ю годувати потрібно було. Вони знали процес роботи й взялися виготовляти гончарний посуд. Є цікаві жіночі роботи, одному з виробів вже 100 років. Жінка написала на ньому букву "Г", бо вона – Гафина з прізвищем Гончар".
Іван Гончар відкрив єдиний на Буковині музей гончарства
Фото: Суспільне Чернівці

Майстер Іван Гончар
Фото: Суспільне Чернівці

Щодня за гончарним кругом

У музеї Івана є й майстерня – у ній гончар проводить кожен день. Сідає за гончарний круг, бере необхідну кількість глини, змочує руки й починає майструвати. Раніше гончарі крутили гончарний круг ногами, а зараз Іван має автоматичний. Каже, якби в давнину гончарі мали такі круги, то "перевертали б гори". Готовий виріб майстер може пофарбувати й оздобити візерунком.

"Я тут днюю і ночую. Деколи буває, що і ночувати потрібно, бо випалювання посуду може затягуватися аж до ночі. Якщо йде дощ чи сніг, то мені й не потрібно йти додому, бо маю у майстерні лежанку", – розповідає гончар.

Багато виробів Гончара, які він виготовляє у музеї, купують туристи. Також щосуботи чоловік представляє свої вироби на ярмарку у Новодністровську. Майстер каже, там для нього безплатно виділили місце й приміщення. Також у музеї чоловік проводить майстер-класи для дітей. Втім, через те, що у музеї немає укриття, не набирає на заняття великі групи.

"Я намагаюся це зберегти, бо хто ж буде? Моя місія, як директора музею, – пропагувати, демонструвати та проводити майстер-класи. Нехай із сотні людей, які через мене пройдуть, буде одна людина [яка займатиметься гончарством] і це вже буде добре".
Вироби буковинського майстра Івана Гончара
Вироби майстра Івана Гончара. Фото: Суспільне Чернівці

Історія гончаря, який відкрив єдиний на Буковині музей гончарства
Фото: Суспільне Чернівці

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок