"Ще кілька років до почесного донора". Історія чернівчанки, яка понад десять років здає кров

"Ще кілька років до почесного донора". Історія чернівчанки, яка понад десять років здає кров

"Ще кілька років до почесного донора". Історія чернівчанки, яка понад десять років здає кров
. Наталія Бурда понад двадцять разів здавала кров. Фото: Суспільне Чернівці

39-річна чернівчанка Наталія Бурда вперше здала кров в університеті, однак свідомо стала донором понад десять років тому. За цей час здала кров більш як 20 разів. До здачі щоразу готується завчасно – напередодні відмовляється від жирної їжі, алкоголю, а також планує день без фізичних навантажень.

У Міжнародний день донора крові розповідаємо про мотивацію Наталі стати донором, а також, як підготуватися до здачі.

"Вперше здала кров ще студенткою"

Вперше Наталія здала кров, коли навчалася на другому курсі університету. Каже, що тоді особливої мотивації не було – "підкупив" вихідний день та три гривні, які тоді давали донорам за здачу крові.

"Тоді для другокурсниці це були величезні гроші. Вирішила спробувати, як відчуватиму себе. Тоді вперше відчула донорську ейфорію – мій організм заспокоївся, я не звертала уваги на дрібниці, які дратують. Це й змусило піти вдруге", – пригадує Наталія.

Свідомо здавати кров жінка почала після народження доньки. Каже, під час пологів втратила багато крові й довелося робити переливання. Тоді усвідомила, що цю кров теж здавала якась людина, й відчула бажання віддячити. Відтоді щонайменше тричі на рік відвідує центр крові – наразі має понад 20 здач.

"Заслуженим донором ще не стала, до цього мені треба ще кілька років", – сміється Наталя.

Чернівчанка понад десять років здає кров
Наталія Бурда очікує в черзі на здачу крові. Фото: Суспільне Чернівці

До здачі крові готується завчасно

У центрі крові можна здати плазу, цілісну кров або тромбоцити. Наталія каже, зазвичай здає саме кров, бо після здачі плазми почувається гірше. Напередодні добре вечеряє – зазвичай гречаною кашею без масла. Відмовляється від жирної та смаженої їжі, алкоголю. Перед здачею крові має легкий сніданок з бутерброда без сиру, оскільки це молочний продукт.

За словами донорки, після здачі крові вона почувається нормально, втім відчуває, що дещо слабша, ніж зазвичай. Тому планує день так, аби уникати фізичних навантажень та емоційного перенапруження. Зазвичай, після здачі крові лягає у гамак почитати книгу, а також п'є багато води – так допомагає організму відновитися.

"Вагатися та боятися здачі крові – природний процес. Коли я вперше здавала кров, то мозок підсвідомо вважав, що це травма й крововтрата. Починалася паніка та пришвидшувалося серцебиття. Ти себе заспокоюєш, що все добре. Це теж досвід. Потім кожна здача приємна", – розповідає донорка.

Перед здачею крові донори п'ють солодкий чай з печивом
Перед здачею крові донори п'ють солодкий чай з печивом Фото: Суспільне Чернівці

"Люди ставлять собі ціль – стати почесним донором"

За словами гендиректорки обласного центру служби крові Анжеліки Каланчі, здача крові – найпростіша процедура, бо потребує меншої кількості обстежень. Це можна робити раз на два місяці.

Здачу 600 мілілітрів плазми або тромбоцитів можна з інтервалом у два тижні. Самі процедури тривають до семи хвилин, а загалом донор в середньому перебуває в центрі крові до сорока хвилин.

Стати донором може здорова людина, віком від 18 років та з вагою не менше 50 кілограмів.

"Підготовка охоплює відмову від жирної їжі з 17:00, а також алкоголю та медикаментів за два дні до здачі крові. Також потрібно гарно виспатися. Людина, яка приходить здавати кров вперше, заповнює анкету й консультується з лікарем, який вирішує, допускати людину до кровоздачі чи ні", – пояснює директорка.

За словами Каланчі, після початку повномасштабного вторгнення люди масово здавали кров й центр не міг її всю прийняти. Зараз хвиля донорів пішла на спад.

Людина, яка сорок разів здала кров або шістдесят разів плазму – отримує статус почесного донора. Каланча розповіла, що в центрі є багато людей, які раз на кілька місяців здають кров. Це стимулює імунну систему – людина почувається краще.

"Почесних донорів у нас багато. Є тенденція, що люди мають за мету стати почесним донором", – каже директорка.

Коли є потреба у донорах певної групи крові, центр інформує про це у соцмережах. Здати кров можна в будні дні з 8:00 до 13:00 за адресою: Чернівці, вулиця Українська, 36.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок