Перейти до основного змісту
Поділ лікарень на кластерні та загальні: що зміниться для пацієнтів на Буковині

Поділ лікарень на кластерні та загальні: що зміниться для пацієнтів на Буковині

Поділ лікарень на кластерні та загальні: що зміниться для пацієнтів на Буковині
. Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

З липня лікарні у Чернівецькій області поділять на загальні, кластерні та надкластерні – у них надаватимуть різну кількість послуг. У загальних закладах лікуватимуть легкі стани, а у надкластерних проводитимуть важкі хірургічні операції.

Суспільне Чернівці розповідає, яку допомогу зможуть отримати буковинці на кожному рівні та як це вплине на роботу лікарень.

Як поділили заклади

Згідно з рішенням МОЗу, мережа спроможних медичних закладів в області складатиметься з:

  • трьох надкластерних закладів. Це буде обласна клінічна лікарня, лікарня швидкої допомоги та обласна дитяча клінічна лікарня.
  • шістьох кластерних лікарень – у Вижницькому районі це буде Вижницька лікарня, у Дністровському – Хотинська та Сокирянська, у Чернівецькому – Сторожинецька та Кіцманська лікарні, а також Центральна міська лікарня у Чернівцях.
  • шістьох загальних закладів: Глибоцька, Путильська, Кельменецька, Герцаївська, Новоселицька та Заставнівська лікарні;
  • п'яти спеціалізованих медзакладів – онкоцентру, кардіоцентру, психіатричних, фтизіатричних та перинатальних центрів.
Поділ лікарень на кластерні та загальні: що зміниться для пацієнтів на Буковині
Мережа спроможних закладів охорони здоров'я області. Джерело: Суспільне Чернівці

Яку допомогу надаватимуть

Загальні лікарні мають надавати щонайменше шість послуг. Зокрема, хірургічну, терапевтичну, неврологічну допомогу. Також працюватиме травматологія, анестезіологія та інфекційне відділення.

За словами директорки обласного департаменту охорони здоров'я Наталії Свестун, заклад, який матиме більше напрямків меддопомоги, зможе надавати ці послуги й надалі. Якщо лікарня матиме змогу надавати інші послуги – це буде додатковий розвиток.

"Розуміємо, що не всюди ми можемо лікувати інсульт. Якщо ми візьмемо Путилу, то такого пацієнта доправлятимуть в кластерну Вижницьку лікарню, де йому нададуть цю дороговартісну та складнішу послугу. Також в загальній лікарні не будуть робити важкі хірургічні втручання, а лише операції легкої та середньої важкості", – каже Свестун.

У кластерних закладах мають надавати мінімум 20 послуг. Свестун каже, якщо їх менше, заклад має укладати нові угоди НСЗУ. Зокрема, такий заклад має надавати послуги з гінекології, дерматології, кардіології, офтальмології, педіатрії, допомогу при алергіях. Також має бути судинна- та нейрохірургія, ендокринологія та реабілітаційні послуги.

"Якщо заклад не приймає понад 150 пологів, то не може контрактуватися з НСЗУ. Також в загальному закладі не будуть лікувати інсульти та робити гемодіаліз. Сімейні лікарі про це знають й зможуть скерувати пацієнта, щоб він вчасно отримав допомогу", – розповідає Свестун.

Щонайменше 28 послуг надаватимуть у надкластерних лікарнях. Це стосується, зокрема, гастроентерології, гематології, неонатології. Також паліативної медицини, пульмонології та ревматології.

"Сімейний лікар виписує електронне направлення для пацієнта й він може звернутися до будь-якого закладу. Але пацієнт буде знати, якщо він захворів й заклад в його кластері переповнений, то попри завантаженість лікарні, його зобов'язані прийняти", – розповідає Свестун.

Що зміниться для лікарень

Лікарні ділять на загальні та кластерні, щоб сформувати мережу спроможних медичних закладів. Заступниця начальника обласної адміністрації Альона Атаманюк каже, щороку НЗСУ встановлює важчі умови контрактування для багатопрофільних лікарень, а після поділу для загальних закладів їх полегшать.

Також це дасть змогу покращувати лікарням матеріально-технічну базу централізовано з Міністерства охорони здоров'я, враховуючи профіль закладу.

"Коли МОЗ купуватиме обладнання, то чітко розумітиме, які лікарні й на яких послугах спеціалізуються. Адже наразі всі заклади могли одночасно виставити запит, що всі вони хочуть МРТ чи КТ. І кожен головний лікар казав, що йому точно треба КТ чи МРТ, не маючи достатньо персоналу, щоб з цим обладнанням працювати", – каже Атаманюк.

Водночас загальні заклади зможуть спрямувати більше грошей на купівлю медикаментів для пацієнтів.

"Загальні заклади першочергово повинні розраховувати на фінансування у межах грошей, які отримають від НСЗУ, й так розвивати свою медичну установу".

За словами Свестун, мережу спроможних лікарень по всій Україні затвердять з 1 липня.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

Топ дня
Вибір редакції
На початок