У Чернівецькому обласному наркологічному диспансері працює Центр мобільної спеціалізованої меддопомоги. Відтак у закладі організували роботу чотирьох мобільних бригад. Лікарі на обладнаному автомобілі їздять до людей з психіатричними діагнозами та паліативних хворих. Виїжджають до пацієнтів додому та у спеціалізовані заклади області.
Про це Суспільному розповів завідувач Центру мобільної спеціалізованої медичної допомоги Чернівецького обласного наркологічного диспансеру Іван Гуцуляк.
За його словами, мобільна бригада виїжджає майже через день, тому у диспансері планують закупити ще один автомобіль, щоб можна було частіше їздити до пацієнтів.
Психіатрична допомога
Мобільна бригада, яка працює за напрямком психіатричної допомоги, виїжджає до пацієнта додому або до місця, де він перебуває. До складу цієї бригади входять: лікар-психіатр, медична сестра та соціальний працівник. Вони їздять до людей, які мають встановлений психіатричний діагноз та направлення від сімейного лікаря.
Роботу бригади оплачує Національна служба здоров'я України. Там пояснюють, що такі команди в основному надають допомогу пацієнтам, яких виписали після стаціонарного лікування. Завдання бригади — допомогти людям з розладами поведінки та психіки адаптуватись до життя в соціумі.
"Ми консультуємо, призначаємо або корегуємо лікування. За потреби виписуємо електронні рецепти на ліки проти розладів психіки та поведінки. Втім, ми не швидка допомога. Ми не виїжджаємо на виклики до пацієнтів, які потребують невідкладної психіатричної допомоги, перебувають у збудженому стані, чи стані сп’яніння",— каже Гуцуляк.
В місяць ця бригада Центру мобільної меддопомоги обслуговує орієнтовно 65 пацієнтів.
Мобільна допомога вузьких спеціалістів
Мобільна бригада до складу якої, окрім лікаря-психіатра, входять і інші вузькі спеціалісти, виїжджає у заклади, де перебувають пацієнти з психіатричними захворюваннями. За словами Гуцуляка, коли підопічні таких закладів потребують оглядів вузьких спеціалістів у наркологічному диспансері формують команду з 6-8 лікарів.
"Почалось з психіатричної виїзної допомоги. Попрацювали рік і побачили, що є потреба в інших лікарях. Ми почали їх брати з собою з поліклініки. Наприклад, дає сімейний лікар направлення до дерматолога. Тоді, щоб пацієнт не йшов у поліклініку, ми веземо з собою дерматолога в інтернат у якому 200 підопічних, умовно. Там, на місці, лікар може оглянути від 20 до 40 пацієнтів", — каже Гуцуляк.
До складу такої мобільної бригади входить сімейний лікар, психіатр, нарколог, дерматолог, хірург, ендокринолог, травматолог, уролог та інші спеціалісти. З лікарями, яких немає в штаті наркологічного диспансеру укладають договір, та оплачують консультацію за направленням. Також, за потреби, мобільна бригада везе з собою в заклад флюорограф, електрокардіограф чи апарат для УЗД-діагностики.
Допомога паліативним хворим
Також у Центрі мобільної допомоги працює бригада, яка займається паліативними хворими. За словами Гуцуляка, до таких хворих виїжджають лікарі різних профілів з наркологічного диспансеру, вони консультують та обстежують пацієнтів. Також, за потреби, можуть залучити спеціалістів з двох інших мобільних бригад.
"Тут йдеться про людей, які здебільшого не мають психіатричного діагнозу. Але, на практиці, це досить часто перетинається з роботою психологів, які обов'язково виїжджають разом з паліативною командою і, за потреби, долучають психіатра. Є багато паліативних хворих з онкологією або іншими ураженнями мозку, яким потрібні консультації психіатра",— каже Гуцуляк.
В місяць така бригада обслуговує приблизно 20 паліативних пацієнтів.
Допомога жителям громад
Також, за словами Гуцуляка, на запити від громад, створили мобільну бригаду з вузькими спеціалістами. Лікарі їздять у місцеві амбулаторії та консультують усіх жителів громад, які мають направлення від сімейного лікаря. Ця мобільна бригада робить обстеження та забирає аналізи для досліджень.
"Нам дзвонять голови громад чи місцеві сімейні лікарі, вони кажуть, які саме фахівці потрібні. І ми, на базі місцевої амбулаторії, організовуємо роботу нашої мобільної бригади", — зазначає Гуцуляк.
Куди телефонувати
Детальну інформацію про виїзди можна дізнатись зателефонувавши на гарячу лінію диспансеру +380 63 170 7017. Дзвінки приймають в будні з 9:00 до 16:00.
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини
Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].