“Найменша деталь має пів міліметра”. Чернівчанин робить мініатюри старих будівель

“Найменша деталь має пів міліметра”. Чернівчанин робить мініатюри старих будівель

“Найменша деталь має пів міліметра”. Чернівчанин робить мініатюри старих будівель
. Андрій Сухов понад десять років виготовляє мініатюри старих будівель. Фото: Василь Салига / Суспільне Чернівці

Чернівчанин Андрій Сухов понад десять років виготовляє мініатюрні макети старовинних будівель. За цей час змайстрував десятки англійських та австрійських будинків та замків. Кожну деталь виготовляє вручну з матеріалів, які "завжди під рукою" – дротів, камінців та гіпсу.

Один виріб виготовляє від двох місяців до декількох років. Спочатку складав макети споруд, які бачив на фото в інтернеті, згодом почав робити чернівецькі будівлі. Найкращим своїм виробом вважає макет Чернівецької міської ради – її робив вісім місяців. Про свою роботу Сухов розповів Суспільному.

“Найменша деталь має пів міліметра”. Чернівчанин робить мініатюри старих будівель
Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

"З дитинства подобається середньовічна архітектура"

Андрій Сухов виготовляє макети старовинних споруд з 2013 року. Почав цим займатися, коли тривалий час залишався вдома через хворобу. Ідея такого дозвілля виникла у чоловіка раніше, коли випадково натрапив на дитячу іграшку.

"Є така іграшка, де з паперових деталей треба скласти будиночок, – склеїти його, зігнути. Подумав, що це можна якось модернізувати. Наприклад, якщо якусь будівлю розкласти на малесенькі частинки, які відносно не дуже складно зробити. Зробив, вирізав й кожну частинку одне до одної приклеїв", – пригадує Андрій.

Чернівчанин Андрій Сухов робить мініатюри старих будівель
За фотографіями будівель Сухов робить креслення. Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Перші роботи чоловіка були паперовими – майстрував середньовічні споруди, фотографії яких бачив в інтернеті. За зображеннями робив креслення – цьому навчився ще у технікумі. Також дивився відео майстрів – цікавився, з яких матеріалів вони роблять макети та якими техніками.

"Робити макети з паперу дуже цікаво, але менш реалістично й професійно. Мати якось прийшла до мене з відерцем, зачерпнула з нього каміння й спитала: "Спробуєш?". Я й спробував". Потім перейшов на гіпс та вапно".

Перші роботи Андрія Сухова були паперовими
Перші вироби Сухова були паперовими. Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

З каміння, яке назбирав сам, змайстрував макет замка, вагою 25 кілограмів. Вигляд споруди вперше проєктував сам – дивився фото схожих середньовічних споруд з різних країн в мережі.

"Мене завжди приваблювали історія та середньовічна архітектура. Хотів, щоб замок відповідав XI чи IX століттям, був не однаковим, а з різних моделей".

Чернівчанин Андрій Сухов робить мініатюрні макети старих будівель
Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

“Найменша деталь має пів міліметра”. Як чернівчанин робить мініатюри старих будівель
Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

"Усі деталі з матеріалів, які завжди під рукою"

Під час виготовлення макета для Андрія важлива реалістичність – перш ніж робити креслення, чоловік вивчає, хто був архітектором споруди, з якою метою її будували та, які історичні події в ній відбувалися. Каже, тоді легше майструвати, бо немов "сам стає архітектором".

Кожну деталь майстер робить вручну за допомогою шила та голки. Коли для виробу потрібні маленькі деталі, то шукає схожі за структурою та текстурою речі. Основні деталі відливає з гіпсу або вирізає з пластику чи полістиролу. Каже, найменша деталь була розміром у пів міліметра.

"Гіпс п матеріал, з нього легко вирізати. Робив навіть камінчики з гіпсу. Але, коли пробував імітувати каміння, зрозумів, що ніщо не імітує каміння так, як саме каміння. Хоч макет може не бути дуже дорогим, але важливо, щоб він був реалістичним".

“Найменша деталь має пів міліметра”. Як чернівчанин робить мініатюри старих будівель
Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Андрій каже, якщо готує макет на замовлення, то може виготовити його за два-три місяці. Водночас, коли майструє для себе, робить перерви, тому деякі замки робив від одного до трьох років.

"Чому так склалося? Бо майструю не кожен день. Це моє хобі й захоплення. Лише потім, коли вдалося продати першу річ, подумав, чому б не робити це професійно? Зараз продав вже дві моделі", – ділиться чоловік.

"Міська рада – моя найбільша робота"

Макет ратуші Андрій виготовляв вісім місяців. Лише на розробку креслення майстер витратив півтора місяця – спочатку фотографував кожен фасад споруди й по фото розраховував пропорції кожного елементу. Найважче було дістати фото внутрішнього дворика.

"Внутрішній дворик багато років був відчиненим, туди можна було зайти через галерею ратуші. Наразі там то закрито, то відкрито. Але я вже мав задум, тому взяв телефон і пішов туди. Була субота, тому галерея була зачинена. Просив охоронця пропустити мене, що мені для роботи потрібно зробити пару фото ратуші. Він пішов за мною й пильно спостерігав", – пригадує Сухов.

Чернівчанин зробив мініатюрний макет ратуші
Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Макет чернівецької ратуші
Макет чернівецької ратуші. Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Чернівчанин виготовив мініатюрний макет ратуші
Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Оскільки це велика модель, починав складати макет зсередини дворику, а не фундаменту. Там зробив фонтанчик, а також з одинадцяти деталей заклав чотири внутрішні фасади. На фасадах ратуші Сухов вирізав віконця – кожне з них складається з 16 дрібних деталей.

Макет ратуші поділений на приміщення, до кожного Андрій провів освітлення. Для цього використав двадцять метрів гірлянди.

"Приміщення відокремлені всередині, у кожному по два-три ліхтарики. Вікна та решітки на дверях робив з дротів. Дах будівлі – це пофарбована тканина, наклеєна на картон. Я фарбував її у різні відтінки. Потім візуально вирахував розміри та спроєктував вежу", – пояснює Сухов.

Готовий макет чоловік планує запропонувати міськраді або музею.

"Те, що я робив раніше, було набуттям майстерності. Ратуша – робота, яку я реально хочу виставити на продаж. Вона має бути зроблена ідеально".
Креслення макета чернівецької ратуші
Креслення макету ратуші. Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Частина макету будівлі, яка розташована на вулиці Заньковецької у Чернівцях
Частина макету будівлі, яка розташована на вулиці Заньковецької у Чернівцях. Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок