"У Чернівцях святкуємо вперше". Як єврейка з Харкова готується відзначати Песах

"У Чернівцях святкуємо вперше". Як єврейка з Харкова готується відзначати Песах

"У Чернівцях святкуємо вперше". Як єврейка з Харкова готується відзначати Песах
. На фото Вікторія разом з сином Ашером. Фото: Суспільне Чернівці

Вікторія Баранова з Харкова разом з сім'єю вперше святкує Песах у Чернівцях. Це одне з найважливіших релігійних свят єврейського народу, що символізує їхнє звільнення з рабства. Перед святкуванням Вікторія прибирає квартиру, готує традиційні страви та накриває стіл з окремим посудом. Суспільне Чернівці розповідає, яких традицій дотримуються у сім’ї Вікторії та як готуються до свята.

У Харкові Вікторія працювала в синагозі, а її 13-річний син Ашер навчався у школі для хлопців – Єшиві. З міста виїхали майже рік тому. За порадою рабина вирішили зупинитися у Чернівцях, де наразі живуть разом з матір'ю та братом жінки. Торік Песах святкували в Румунії.

В останній день перед Песахом Вікторія ретельно прибрала у будинку, щоб ніде не залишилося крихт хліба, та приготувала більшу частину страв. На плиті лише доварюються яйця для салату, а в духовці запікається м'ясо. Окремо купили мацу – це альтернатива хліба, яку їдять впродовж свята.

"Ні з бульйоном, ні з водою її їсти не можна, тільки сухою. Маємо спеціальну тканину з трьома відсіками. У них в три шари вкладаємо мацу. Шматок відламуємо, інше залишаємо на потім", – розповідає жінка.

"У Чернівцях святкуємо вперше". Як єврейка з Харкова готується святкувати Песах
На фото маца та традиційна тарілка з зображеннями інгридієнтів, які мають бути на святковому столі. Фото: Суспільне Чернівці

Песах розпочинається з ритуальної трапези, яку називають седер. За словами Вікторії, цьогоріч відзначатимуть два седера. Один розпочнеться 5 квітня – усією громадою планують піти в один з ресторанів Чернівців. Згодом збираються до сім'ї рабина.

Під час такої трапези спочатку слухають історію про вихід євреїв з Єгипту, опісля починають їсти. На седер традиційно у кожного на столі є тарілка з салатом, яйцем, цибулею, хріном, а також солодощами з горіхами та фруктами. Більшість страв – символічні. Наприклад, карпас – цибуля, яка символізує спогади. Гірку зелень, тобто марор, їдять, щоб згадати моменти, коли було гірко чи важко. Також є солодощі з вина, горішків та фруктів, які називають харосетом, – для приємних спогадів.

Під час Песаху не використовують посуд, яким користуються впродовж року.

"Ми обов'язково повинні змінювати його. Але цьогоріч ми у складному становищі, тому користуємося пластиковим посудом. Також нам подарували духовку, в якій ми запікаємо м'ясо. Її будемо використовувати раз на рік – тільки на Песах", – пояснює Вікторія.

13-річний син Вікторії каже, щороку чекає на Песах як на день народження. Також ділиться, що у перші два дні свята у сім'ї не користуються електрикою та не готують. Також не можуть їсти страви з борошна та квашену їжу. Такі продукти тимчасового ховають в окрему шафку на кухні. У будинку Вікторії на такій шафці висить умовна табличка з написом "Продано".

"Туди ми складаємо продукти, які їмо впродовж року, але не можемо їсти у Песах. Всі знають, що тиждень звідти не можна їсти. Там є печиво, чай, цукор та рослинна олія", – розповідає Вікторія.

"У Чернівцях святкуємо вперше". Як єврейка з Харкова готується святкувати Песах
Фото: Суспільне Чернівці

Жінка говорить, що всю приготовану їжу не можна зберігати вдома. Тому її ніби продають.

"У секретаря синагоги або в гугл-формі пишемо, що ми продали "хамец" не єврею. Я роблю це щороку. Ми це ніби продаємо, але воно лежить тут. Цілий тиждень цю їжу ми не чіпаємо, а потім витягуємо її назад".

Читайте також

"Це свято свободи". Як єврейська громада Буковини відзначає Песах. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок