Під час аудиту "Чернівціводоканалу" виявили втрати на майже 25 мільйонів гривень: як це коментують на підприємстві

Під час аудиту "Чернівціводоканалу" виявили втрати на майже 25 мільйонів гривень: як це коментують на підприємстві

Під час аудиту "Чернівціводоканалу" виявили втрати на майже 25 мільйонів гривень: як це коментують на підприємстві
. Фото ілюстративне. Чернівціводоканал

"Чернівціводоканал" недоотримав майже 25 мільйонів гривень через завищені ціни на електроенергію та проведення закупівель без тендерів у 2019-2022 роках, повідомили у Держаудитслужбі. Також через неефективні управлінські рішення водоканал витратив понад 5 мільйонів гривень.

У водоканалі відповідають, що через результати аудиту судяться з постачальниками. Суд визнає, що порушень з боку комунального підприємства не було. Водночас великі втрати фіксують через зношені труби, на яких часто трапляються витоки. Суспільне Чернівці дізналося, які саме порушення фіксували, та як на них реагують у водоканалі.

Які порушення виявила Держаудитслужба

Під час аудиту виявили, що водоканал закупив електроенергію за безпідставно збільшеними цінами. Внаслідок цього підприємство за понад два роки переплатило понад 17 мільйонів гривень, розповіла Суспільному начальниця відділу контролю у галузі освіти, науки, спорту та інформації обласного управління Західного офісу Держаудитслужби Алла Гарилевич.

Також через безпідставно завищені ціни під час купівлі пального водоканал витратив на понад 294 тисячі гривень більше. Та ще майже 25 тисяч гривень на природний газ.

За словами Гарилевич, водоканал уклав сім договорів на закупівлю електроенергії, матеріалів та хімікатів на суму понад два мільйони гривень без проведення тендерів. Також понад 1 мільйон гривень, які заклали у тарифі на інвестиційну програму, витратили на інші цілі.

Окрім цього, не проводили позовну роботу з боржниками щодо оплати послуг. Зокрема, пропускали термін давності позовів та втратили можливість отримати майже 4 мільйони гривень.

Оскільки "Чернівціводоканал" – збиткове підприємство, то під час проведення аудиту фахівці досліджували, що негативно впливає на його роботу. Зокрема, через те, що багато років водопровідні мережі не підтримували у належному стані, зараз виявляють понаднормові втрати води. Через це та зменшення тарифу на воду підприємство недоотримало 200 мільйонів гривень. Також більше витрачають на очищення води у мережах.

За інформацією аудиторів, ще частину грошей недоотримали через неефективні управлінські рішення. Так, не вчасно встановили частотний перетворювач, що призвело до витрат електроенергії на суму понад три мільйони гривень. Також використали майже півтора мільйона на розробку проєктно-кошторисної документації для капітальних робіт, які не провели. Та за понад мільйон купили майно, яким тривалий час не користувались.

У Держаудитслужбі матеріали перевірок передали правоохоронцям.

Що кажуть у Чернівціводоканалі

Директор "Чернівціводоканалу" Андрій Колесник на пресконференції 3 квітня повідомив, що електроенергію сплачували за рахунками. У 2019-2020 роках підприємство уклало два договори на постачання електричної енергії.

Один з них був на понад шість мільйонів гривень, а другий – на понад 11 мільйонів гривень з компанією "Енергозбуттранс". Щодо останнього, за словами Колесника, вже відбувся суд.

"Оскільки аудит виявив завищені ціни, подали претензію до компаній-постачальників. З "Енергозбуттранс" вже був один суд першої інстанцій. Договір був укладений правомірно, але були додаткові угоди. На думку аудитслужби, ціни були підвищені неправомірно. Дії водоканалу суд визнав законними. Наразі справа в апеляції", – каже Колесник.

Також у 2020 році підприємство уклало договір на купівлю пального. Там теж була додаткова угода. Колесник каже, вже написали претензію щодо повернення 294 тисяч гривень. Далі суд ухвалюватиме рішення про відшкодування на користь водоканалу.

На вимогу аудиторів претензію надіслали й підприємству "Чернівцігаз збут" на майже 26 тисяч гривень. Колесник каже, додаткову угоду уклали у 2021 році, однак того ж року її розірвали.

Також водоканал має майже чотири мільйони гривень протермінованої дебіторської заборгованості. З них 1,4 мільйона перед "Чернівцітеплокомуненерго" за послуги водопостачання у період 2017 року. Ще понад мільйон гривень боргу має дочірнє підприємство водоканалу "Вода".

"Воно збиткове й зараз перебуває на стадії ліквідації. Через це водоканал з 2014 року перебуває у реєстрі боржників на цю суму".

Щодо заборгованості споживачів на 260 тисяч гривень, Колесник каже, що наразі справи перебувають у суді та виконавчій службі. Загалом є понад 700 тисяч боржників, яким протермінували позов. Загальна заборгованість споживачів підприємству – 49 мільйонів гривень.

"Недоопрацювання пов'язані з тим, що справи велися так, що ми не могли ідентифікувати людей з яких потрібно було стягувати борг", – розповідає Колесник.

За словами Колесника, через невиконання інвестиційної програми у минулих роках, зараз у Чернівцях проблеми з мережами. Це призводить до понаднормових втрат води.

" У 2019-2020 роках водоканал очистив воду на майже 70 мільйонів. Ми витрачаємо воду, яку вже очистили. Потім ці втрати знімають з тарифу й підприємство не має обігових грошей. Це замкнене коло".

Колесник визнав, що у 2019-2020 роках водоканал купував електроенергію, труби та арматуру без проведення процедур закупівлі. По одному з порушень вже отримали відшкодування на понад шість тисяч гривень.

Невиконання інвестиційної програми на понад мільйон гривень пояснює тим, що ці гроші йшли на ремонт аварійних витоків.

"Якщо за період 2019-2020 років недорахував в інвестиційну програму майже 1 мільйон 300 тисяч, то з 2016 по 2020 рік загальна сума, яка йде на вилучення, це понад 34 мільйони гривень. Ці гроші підприємство з урахуванням частини тарифу мало планово вносити на інвестиційний рахунок й покращувати водопостачання й водовідведення".

Колесник говорить, що працюють над тим, аби за грантовим проєктом почали ремонт на водогоні. Це дозволить зменшити кількість проривів — відповідно, втрат води. Також каже, що менше витрачають на ремонти, аніж в інших містах, через різні тарифи.

"Наприклад, у Тернополі втрати води були 28%, а у нас - 64-67%. Водночас у них водопостачання і водовідведення коштує 42 гривні, а в Чернівцях — близько 28. Тобто розуміємо, який масштаб різниці у дохідній і витратній частині. Ми менше отримуємо і менше витрачаємо".

Читайте також

Через несплату за оренду земель громади Буковини недоотримали 3,5 мільйона гривень

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

На початок