У Вижницькому коледжі мистецтв та дизайну імені Шкрібляка у Чернівецькій області навчають ювелірного мистецтва. З дешевих металів, срібла та напівдорогоцінного каміння студенти виготовляють сережки, каблучки, пряжки та кольє. Студенти самі купують матеріали для прикрас – так можуть на практиці робити речі за власним дизайном. Суспільне розповідає, як у коледжі навчають ювелірної справи.
Спочатку семестру студенти працюють над ескізами, потім завершують рік уже готовим доробком. На останньому курсі готують дипломну роботу за власним ескізом. Викладачка Іванна Дуркіна каже, така спеціальність потребує витримки. Молодших спеціалістів навчають чотири роки, а потім ще три роки бакалавру. Опісля випускники отримують професію художника-ювеліра.
Василь Кольберт навчається у коледжі вже четвертий рік. Каже, якось відвідав ювелірну майстерню одного з випускників закладу – робота майстра хлопцю сподобалася й вирішив теж навчитися цієї справи. Окрім навчальних занять, приходить до майстерні у вільний час, щоб вдосконалювати свою техніку та навички.
У майбутньому хлопець розглядає можливість відкрити власну майстерню, а нещодавно завершив срібне кольє з орнаментом у вигляді символу нескінченності. Її обведе камінцями. Василь каже, хоче викупити цю прикрасу та подарувати мамі. Згодом буде готуватися до дипломної роботи.
"Для диплома хочу виготовити чоловічу пряжку. Вже зробив до неї ескіз. Надихався ситуацією в країні: на пряжці будуть трипільські символи на знак перемоги та з деревом життя. Її зроблю зі срібла та цирконію. Частину матеріалів вже замовив", – розповідає Василь.
Олександр Бурштейн працює над кольє зі срібла та латуні, яке потім оздобить камінням або склом. Воно буде у геометричному стилі. Хлопець каже, ближче до четвертого курсу студенти мають можливість втілювати свої ідеї та розробляти ескізи за власним дизайном.
Матеріали для практичної роботи студенти купують самостійно. Так можуть обрати саме ті речі й метали, які потрібні для їхнього виробу. За словами викладачки Ірини, студенти не працюють з золотом, бо ще недостатньо досвідчені.
"Коли ти випилюєш і обробляєш прикрасу, то можеш втратити декілька грамів золота, це дорого. Тому на першому курсі працюють з дешевшим металом – латунню. З другого курсу починаються працювати зі сріблом та напівдорогоцінними каміннями: цирконієм, коралами, перламутром. Їх обробляють вручну", – розповідає вчителька.
Також студенти самостійно купують інструменти. За словами Олександра, зазвичай вони довговічні.
"Служать нам від першого курсу й можуть потім залишитися нам для справжньої роботи. Такі матеріали, як метали, справді дорогі, однак не настільки, як я розраховував. Це того варте, адже ми навчаємося з ними працювати й нам потім легше", – каже студент.
Після закінчення коледжу Олександр планує отримати диплом бакалавра й перший час працювати підмайстром у досвідченого ювеліра. Надалі хоче відкрити власну справу та виготовляти декоровані фігури з каміння та напівдорогоцінних металів – різні статуетки, шахи, а також функціональні прикраси, наприклад, годинники.
Прикраси, які студенти роблять, щоб завершити навчальний рік, зберігають у музеях області не менше п'яти років та показують на виставках. Опісля випускники можуть їх викупити.
"Дуже багато наших колишніх студентів мають власні майстерні та беруть до себе на роботу наших випускників. Такі є у Чернівцях та Сторожинці. Навіть ті, студенти, які лиш випускаються, одразу хочу мати власну справу. Також деякі з них залишаються викладати у коледжі", – каже Дурнікова.
Читати також
"Втретє почали бізнес з нуля". Як у Чернівцях працює ветеринарна клініка з Бахмута
Гурт Das Wortspiel записав пісню зі словами з новели буковинської письменниці Ольги Кобилянської
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини
Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].