У стерилізаційному центрі в Чернівцях живуть собаки, над якими знущались або викинули колишні господарі. Частина з них проведе тут усе життя, якщо їх не прихистять. Історії безпритульних тварин Суспільному розповіла операторка Центру стерилізації тварин Валерія Бреник.
Чарлі
Порода – далматинець. Чарлі потрапив у центр минулої зими. Тоді його господарка зателефонувала й сказала, що застрілить цього собаку. "Тварину купили дитині, яка погралась півтора року, а далі Чарлі став їй нецікавим", — каже Валерія.

Чарлі був закритим у вольєрі. Коли його відкривали, то били, бо він хотів стрибнути на господаря, аби той його погладив. За словами Валерії, він приїхав у центр у поганому емоційному стані. Собака кидався, кусався й не довіряв людям.
Нині він соціалізований, не чіпає інших собак та добре ставиться до усіх людей.

Мілка
Вона потрапила з вулиці. У неї був забитий шлунок, тому її прооперували. Під час операції вилучили п’ять кілограмів землі. Мілка добра та контактна, каже Бреник.

За словами Валерії, Мілка навряд підійде для охорони, але стане чудовим компаньйоном для життя. Вона розумна, знає, коли потрібно заходити у вольєр і коли можна гуляти. Єдине ― треба слідкувати, що вона їсть.

Лола
Вона у центрі наймолодша ― їй п’ять місяців.
Її до центру привезло подружжя. "Коли почули, що цуценят у центрі не беруть, ніби все зрозуміли. Але ввечері охоронець зателефонував та сказав, що біля центру бігає це цуценя", — каже Валерія.

Лола дуже контактна й активна, любить гратися. Вона для енергійних людей.
Клик
Він хороший охоронець, говорить Валерія. Йому приблизно п’ять років. "Клика забрали з вулиці, де він тримав в страху всіх", — каже Бреник. Зараз він доглянутий, його кастрували та соціалізували.

Серьожа
У нього дев’ять куль у хребті. Він жив на вулиці Узбецькій, там його викинули ще цуценям. Коли підріс, охороняв ділянку людей, які там проживали. Але одному сусіду це не подобалось. "Він часто обстрілював, але останній раз влучив в собаку. Його не можна оперувати, бо кулі застрягли в тих місцях, де їх чіпати не можна", — каже Валерія.

Собаці приблизно вісім років. Він добрий, насторожений. Добре ладить з іншими собаками.
"Ми його не можемо випустити, він не переносить холоду. У нього одразу починається защемлення нервів у хребті, від цього йому боляче", — говорить Бреник.
Джессі
Це метисзмішана порода вівчарки, яку викинули на Гравітоні. Джессі була знесилена, погано їла. Це велика, добра, розумна та вихована собака.

Джессі приблизно два роки. Вона стерилізована.
Цезар
Цей хаскі потрапив до центру рік тому. "Він прийшов до нас зі сторони поля, його привели люди. Він шкутильгав на передню лапу. На рентгені виявили кулю, її вилучили. Цезар місяць ходив зі шпицею", — розповідає Валерія.

Зараз Цезар здоровий. Він стриманий, знає команди, слухняний, кастрований. Йому приблизно три роки.

"Це унікальна хаскі, бо ніколи не виє", — каже Валерія.
Флойд
Його забрали з Театральної площі. Флойду приблизно два з половиною роки. Він великий, але лагідний пес, каже Бреник.

"Люди його бояться, бо він великий. Але він дуже добрий. Таке враження, що він любить все довкола", — розповідає Валерія.

"Таких собак намагаємось не випускати. У центрі їх утримуємо, поки не прилаштуємо", — каже Валерія. Флойд кастрований.
Які собаки потрапляють у центр?
Це тварини з переломами, травмами, пошкодженням шкіри. Часто потрапляють покусані собаки. Бувають колишні домашні тварини. Саме їх зграї собак, які мешкають на вулицях, відганяють і кусають.

Як довго собак утримують в центрі стерилізації?
Кожну ситуацію розглядають індивідуально. Тваринам допомагають та залишають їх в центрі. Деякі собаки перебувають в центрі з його відкриття.
Здорових собак повертають на вулицю після стерилізації.

Як соціалізують собак?
Соціалізацією займаються працівники центру, бо кінолога у штаті немає. "Спочатку привчаємо людей до себе, деяким — повертаємо віру в людину", — каже Валерія. Потім обов’язково привчають собак ходити з повідцем, бо це важливо в процесі прилаштування в сім’ю.

Чи можна прийти та побути з собаками, але не забирати в сім’ю?
Так. У центрі діє проєкт з соціалізації та вигулу собак. Можуть приходити люди різного віку. Дітям до 18 років потрібно бути у супроводі батьків.
Перші два візити повинні бути в робочий час, коли є адміністрація. Взимку це з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 16:30. Влітку – до 18:00.

Якщо брати собаку з притулку, то які щеплення у неї будуть?
Вакцина від сказу та стерилізація. Зараз ми вводимо зміни, щоб особливо породистих собак, яким потім зрізають кліпси, чіпували.
Собаки з притулку агресивні?
Ні. Деякі собаки недовірливі, бо їх ображали в місті. Але у центрі їх соціалізували.

Перший тиждень, коли собака потрапляє до нас, ми її не чіпаємо, щоб вона заспокоїлась, зрозуміла, що тут нічого поганого не робитимуть. І вже потім починаємо соціалізувати.
Яких собак найчастіше забирають?
Які вміють охороняти людину або ділянку, де вони проживають. Також часто забирають собак дрібних порід.

Чи є собаки з травмами?
Таких багато. Нещодавно ми звернулися до поліції, бо собаці почепили в лапу карабін. Її тримали на ланцюгу, прикріпленому до лапи.

До центру стерилізації також потрапляють собаки після отруєння, яких вдається врятувати.
"Якщо люди бачать перші ознаки конвульсії, тоді потрібно колоти препарати або терміново повідомити нам, щоб ми забрали собаку сюди. І тут ветеринари надають допомогу", ― говорить Валерія.
Читайте також
Збільшують популяцію тварин у природі. У Чернівецькій області випустили на волю дев'ять оленів
Читайте нас у Telegram: головні новини Буковини
Станьте частиною Суспільне Буковина: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].