Школи у Чернівцях стали ліцеями й гімназіями. Що змінилось

Школи у Чернівцях стали ліцеями й гімназіями. Що змінилось

Школи у Чернівцях стали ліцеями й гімназіями. Що змінилось
. Учень школи на Буковині. Джерело: Суспільне Буковина

У Чернівцях перейменували усі школи. Тепер мережа закладів загальної середньої освіти складається з 22 ліцеїв, 22 гімназій та одного військово-спортивного ліцею. Окрім назв, змінюються і статути. Суспільне дізналося, скільки шкіл уже переформатували та що змінюється для учнів.

Чому школи стали гімназіями та ліцеями й що це означає?

Зміни пов'язані з реформою Нової української школи, яка розпочалась п'ять років тому. Про це на пресконференції сказала начальниця управління освіти Ірина Ткачук.

Після внесених змін, закони «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту» не передбачають термінів "школа", "загальносередня школа", "початкова спеціалізована школа", "ліцей-інтернат", "навчально-виховний комплекс" тощо.

Заклади освіти стали: початковими школами, гімназіями та ліцеями. Реформа передбачає, що назви позначатимуть рівень освіти, який надаватимуть в закладі:

  • Гімназії надаватимуть базову освіту (5-9 класи). Старших класів у гімназіях не буде.
  • Ліцеї надаватимуть профільну освіту (10-11 каси, надалі — 12 класи). По його закінченню випускник володітиме певним профілем. Ліцей може вміщувати в себе класи гімназії.

"Ліцеями стали ті заклади, які можуть набрати на паралелі два класи. Досліджувалась їхня спроможність забезпечити, перш за все, на рівні 10-11 класів, а згодом і 12 класу три спеціалізації. При цьому також враховувалась територіальна доступність, віково-статева демографія, статистика дошкільнят", — пояснила Ірина Ткачук.

Скільки шкіл у Чернівцях уже переформатували?

З 22 гімназій, перелік яких затвердили рішенням сесії міської ради від 28 жовтня, шість вже змінили статути. 16 з них ще переходять у новий формат: на наступний рік вони не набирають десятий клас, але все ще матимуть 11 клас.

Відтак прийняти статути та стати повноцінними гімназіями заклади зможуть після того, як випустять учнів 11 класів.

Учні школи у Чернівецькій області на уроці
Учні школи у Чернівецькій області на уроці. Суспільне Буковина

Що зміниться для учнів та батьків?

Учні, які закінчать дев'ятий клас у 2022 році, не підуть в десятий клас у ту ж школу. Відтак з батьками проводили тематичні батьківські збори з поясненням, де можна продовжувати навчання.

Після дев'ятого класу учні зможуть обрати ліцей, профіль якого подобається найбільше.

Заклади освіти у Чернівцях стануть фінансово автономними

За словами Ткачук, поряд з трансформацією освітньої мережі заклади повинні переходити на фінансову автономію.

"Усі інші обласні центри частково або повністю вже перевели заклади освіти на фінансову автономію", — каже Ткачук.

У Чернівцях частина закладів освіти перейде на фінансову автономію з першого січня, ще частина — з першого липня наступного року.

За словами Ткачук, фінансова автономія надає закладам гнучкість, право вибору у розподілі коштів, формує фінансову грамотність. Водночас для закладів з'являються виклики. Зокрема, щодо покриття освітньою субвенцією витрат на оплату праці.

"Середній показник, який покриває освітня субвенція покриває витрати на оплату праці, — це 27,5 учнів (з розрахунку в одному класі). Малокомплектні школи, де 10-11 класи наповнюються від десяти до 20 дітей, матимуть питання, де знайти гроші на оплату зарплатні працівникам. Тому тут ми закриваємо потребу у додаткових фінансових ресурсах там, де освітня субвенція у розрізі окремих закладів освіти не покриває оплату праці", — каже Ткачук.

Учні школи у Чернівецькій області під час перерви
Учні школи у Чернівецькій області під час перерви. Суспільне Буковина

Водночас школи, де цей показник буде нормативно вищим, матимуть додатковий фінансовий ресурс, який на розсуд дирекції та працівників може витрачатися на премії, каже Ткачук.

Читайте також

У Чернівцях школярам закуплять новорічні подарунки за півтора мільйона гривень

У Чернівцях презентували дитячу книгу про безбар'єрне середовище

На початок