10 травня у Чернівцях прощатимуться з колишнім багаторічним міським головою Миколою Федоруком. Він був другим мером міста, який найдовше пробув на цій посаді – понад 15 років, а також першим, повноваження якого депутати достроково призупинили.
Після років у місцевій політиці Федорук дві каденції був народним депутатом у Верховній раді. Відстоював ідеї децентралізації та розвитку місцевого самоврядування. Водночас ці роки вважають періодом згасання його політичної та публічної діяльності. Яким був політичний шлях Федорука та як про нього згадують знайомі – у матеріалі Суспільне Чернівці.
"Людина компромісного підходу"
У 1990-х роках Микола Федорук очолював Першотравневу районну раду народних депутатів та її виконавчий комітет, а у радянський час – обіймав різні керівні посади в Ленінській комуністичній спілці молоді України та комуністичній партії.
Політолог Анатолій Круглашов каже, пройшовши номенклатурно-управлінський шлях й перемігши на виборах міського голови у 1994 році, Миколі Федоруку довелося утвердитися, як людині компромісного підходу.
"Між різними політичними силами, економічними та суспільними інтересами йому здебільшого вдавалося бути людиною компромісу у громаді. Очевидно, що постійне переобрання призвело до того, що на якомусь етапі він дещо заспокоївся", – каже політолог.

Федорук був першим міським головою часів незалежної України, повноваження якого депутати достроково припинили. Ініціаторами були депутати від фракції "Партія регіонів" та частина депутатів від "Батьківщини".
"Коли до влади прийшла "Партія регіонів", то наша міська рада стала одним з перших майданчиків апробації. Ця ініційована депутатами відставка під кричуще надуманим приводом, особливо про порушення Конституції – це було ідіотське звинувачення, але понад 16-річне перебування на посаді міського голови було закінчено", – каже Круглашов.
Аж до падіння режиму Януковича Федорук оскаржував рішення депутатів у суді. Круглашов вважає, це завдало удару по його здоров'ю й переросло у тривалу хворобу.
"Не поспішав роздавати обіцянки"
Микола Федорук став другим міським головою в історії Чернівців, який найдовше перебував на посаді, – чотири каденції поспіль. Першим був Антон Кохановський – він очолював місто впродовж 26 років. За словами політолога, відзначення 600-річчя першої письмової згадки про Чернівці було позитивним психологічним моментом управління Федорука.
"Це були роки, коли наша громада не у всьому й не завжди, але розвивалася. І Чернівці ставали кращими. Інколи, звичайно, ці покращення були фасадними, але вони були. Перебуваючи на вершинах влади, намагався бути людиною, яка дотримується слова: не поспішав роздавати обіцянки, а, коли давав, як правило, робив їх належно, щоб не порушували", – каже Круглашов.

"Ніколи не відмовляв"
Гендиректорка швейного підприємства "Трембіта" Стелла Станкевич була знайома з Федоруком з перших його днів на посаді, бо працювала з ним як членкиня виконкому. Каже, посадовець займався благоустроєм міста та підтримував місцевих виробників.
"Він розумів усіх нас, виробничників. Нас тоді ще багато було, а зараз – раз-два – і немає. Після розпаду Радянського Союзу наше місто залишилося дуже страшним: тротуари розбиті, все розбите. Коли святкували 600-річчя міста, то і вулиці Кобилянської, Головну та Центральну площу – майже все місто – привели до ладу, щоб ми мали достойний вигляд", – каже Станкевич.
За словами підприємиці, Федорук завжди одягався у костюми від "Трембіти". На кожен день міста мав нове вбрання.
"Казав: "Я хочу новенький костюмчик", і він завжди був у новенькому костюмчику. Платив за них гроші, аби не думали, що приходив і так собі брав. Думаю, ми будемо його довго пам'ятати. Це велика втрата. Він був людиною, яка добре знала свою справу, в якої можна було навчатися".
Міський голова Роман Клічук був знайомив з Федоруком понад 20 років, але частіше почав спілкуватися з ним на початку своєї каденції.
"Я завжди знав, що можу йому зателефонувати й отримати консультацію чи підтримку. Він завжди цікавився містом. Вважаю, якщо людину обирали чотири рази, їй вірили та довіряли, отже він був хорошим мером та хорошою людиною", – каже Клічук.

Співак Богдан Ластівка познайомився з Миколою Федоруком на презентації авторської пісні "Маленький Париж". Каже, пісня сподобалася міському голові.
"Зателефонував і каже: "Я вражений цією піснею. Напередодні дня міста я б хотів, щоб вона звучала на всіх радіостанціях Чернівців". Тоді пісня лунала протягом двох тижнів. Я звертався до нього щодо деяких питань і деякі він міг вирішити просто телефоном. Він ніколи не відмовляв. Ми думаємо, що допомога – це пачки грошей. Ні. Це про те, як мені вирішити питання і до кого звернутися", – каже Ластівка.
"Останні роки депутатства були складними"
З 2012 року Федорук двічі був депутатом Верховної ради від округу в Чернівцях: спершу від "Батьківщини", а потім – "Народного фронту". Круглашов припускає, що тут "спрацювали" особисті зв'язки Федорука з командами Арсенія Яценюка та Максима Бурбака, які представляли ці політичні сили.
"Були повага до нього й розуміння, що його особистий досвід у сфері місцевого самоврядування та регіональної політики є цінним. Тому для фракції наявність достатньо авторитетного члена була важливою. На мій погляд, в ці часи він почав стикатися із серйозними викликами з боку здоров'я. Останні роки як депутата були для нього складними", – каже політолог.

У Раді Федорук очолював підкомітет з питань місцевих органів виконавчої влади та територіального устрою. Відстоював розвиток місцевого самоврядування та реформи децентралізації влади. Водночас Круглашов каже, це був період згасання його діяльності.
"Це зовсім інший формат. Тут [у Чернівцях] він – один міський голова на громаду, а в Раді – один з 450 депутатів різних фракцій. Це теж було важливим епізодом – це вже скоріше було таким згасанням його професійної, публічної та політичної діяльності".
У 2019 році Федорук балотувався до Верховної Ради як самовисуванець, однак на виборах програв кандидатці від "Слуг народу" Олені Лис.
Загалом за каденції на посаді міського голови Федорука двічі нагороджували орденами "За заслуги": вперше у 2000 році – за внесок у становлення та розвиток місцевого самоврядування, а вдруге – на 600-річчя міста, коли президент відзначив його внесок у соціально-економічний, науковий та культурний розвиток Чернівців.
Коли відбудеться прощання з Федоруком
Прощання з колишнім багаторічним міським головою Чернівців Миколою Федоруком відбудеться у суботу, 10 травня. Про це повідомив ексміський голова Олексій Каспрук.
Об 11:00 відбудеться громадянська панахида в обласному музично-драматичному театрі імені Ольги Кобилянської.
12:00 – міжконфесійна релігійна панахида. Теж у театрі.
13:00 – прощання біля Ратуші.
13:30 – відбуття кортежу на Руське кладовище. Чин похорону.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини