Протягом трьох днів у Чернівецькій області тривав військово-патріотичний вишкіл для молоді. Цього разу в ньому взяли участь хлопці та дівчата віком від 16 років з чотирьох областей України.
Вони навчалися тактиці ведення бою, мінно-вибуховій безпеці, тактичній медицині та працювали у малих групах. Суспільне Чернівці розповідає, чому молодь долучилася до вишколу та як відбувається навчання.
Навчаються і дівчата, і хлопці
Вишколи для молоді на Буковині проходять щомісяця і тривають протягом трьох днів. Щоразу інструктори знаходять іншу місцевість, щоб були різні умови для тренування. Цього разу у навчаннях взяли участь 35 дівчат і хлопців з Чернівецької, Тернопільської, Івано-Франківської та Миколаївської областей.
Наймолодшій серед учасників вишколу – 16 років. Дівчина на псевдо Своя розповідає, що її старший брат Богдан Коханюк у 18-річному віці долучився до війська. Він загинув у жовтні 2024-го у складі полку "Азов". Відтоді Своя не пропускає вишколів. Каже, готується не воювати, а служити. Така у них домовленість із мамою.
"Я вирішила долучитися, бо це була справа мого брата, і я продовжуватиму її. Мій перший вишкіл був на його честь, мені сподобалося, я вирішила зв’язатись з цією справою. Брат у 17 років прийшов у "Правий сектор" і сказав, що хоче воювати, спочатку його не взяли. Коли йому виповнилося 18, він прийшов і поставив маму перед фактом. Ніхто його стримувати не став", – каже Своя.
18-річний чернівчанин на псевдо Сирієць здобуває освіту політолога. Каже, що батькам не одразу розповів про те, що бере участь у вишколах. Це його десяте навчання.
"Нас дуже добре навчили бойової тактики. Тут навчають інструктори з різних структур, які самі пройшли війну. Вони повернулися після поранень і готові були навчати молодь. Я навчився тактики, медицини, топографії", – каже Сирієць.

"Ця молодь — взірець нового зразка"
Вишкіл проводять ветерани війни, які мають бойовий досвід. Один із них – Спартан. У 18-річному віці він став контрактником. За його словами, потрапив у полон до росіян під Бучею на Київщині у 2022-му. Коли після обміну повернувся додому, вирішив ділитися навичками із молоддю, бо вважає, що до війни повинні бути готові всі.
"Вишкіл триває три дні у доволі таки спартанських умовах. Всі приходять на характері. Немає такого, що хтось плаче чи ще щось. Навіть коли не можуть, працюють до кінця. Всі знають, навіщо вони готуються воювати та для чого вони навчаються. Це дуже сильна молодь, взірець нового зразка", – розповідає інструктор на псевдо Спартан.

Спартан каже, умови на навчаннях максимально відповідають бойовим. Тут немає водопостачання, газу, а воду привозять з собою. Їжу готують учасники вишколу на ватрі.

"Усі учасники вишколу проживають в однакових умовах: від командирів до початківців. Дівчата та хлопці виконують завдання на рівні", – каже Спартан.
"Коли немає сил, приходить характер"
Хлопець із Миколаївщини вперше долучився до вишколу. Розповідає, що його регіон часто піддається обстрілам, тож володіти навичками, які дають інструктори на навчаннях, важливо.
"Я тут, щоб не зламатися, мати мужність відстоювати свою державу, країну. Добре, що важко, добре, що щось може не подобатися, бо, як казав нам інструктор: "Коли немає сил, приходить характер", – розповідає хлопець на псевдо Історик.

Більшість з тих, хто нині пройшов вишкіл, долучаються і в наступні рази. Взяти участь у навчаннях можна, написавши на сторінки "Правої молоді" у соцмережах. Навчання безплатні.