Перейти до основного змісту
Ангіна у дітей та дорослих: симптоми, ускладнення та лікування

Ангіна у дітей та дорослих: симптоми, ускладнення та лікування

Що таке ангіна, які симптоми та діагностика при цій хворобі, а також у кого гірше протікає хвороба — у дитини чи у дорослої людини? Про це та інше в програмі "Відверто з лікарем" в ефірі "Українського Радіо Чернігів" розповіли лікарка-отоларинголог Анна Мекшун та дитячий лікар-отоларинголог Володимир Шевчук.

За словами Володимира Шевчука, ангіна або гострий тонзиліт – це загальне інфекційне захворювання, яке викликане вірусними, бактеріальними, або грибковими збудниками.

"Тобто, це не захворювання горла. Це загальне захворювання, де хворіє весь організм, але місцеві прояви, локальні, переважно в піднебінних мигдаликах. І вже від того, яка бактерія викликає це захворювання і буде залежати і тяжкість перебігу захворювання, і можливі ускладнення".

Шляхи передачі хвороби

За словами Анни Мекшун, здебільшого це повітряно-крапельний шлях, або ж контактний, наприклад, якщо попити з чашки вже хворої людини.

Також, каже лікарка, в порожнині рота є умовно-патогенна флора, яка при певній кількості може давати такі негативні наслідки, а саме викликати ангіну.

"Тобто, якщо реактивність організму падає, то збільшується кількість поганих бактерій, і тоді може виникати захворювання".

Хто в групі ризику

  • люди з імунодефіцитами, та ті у яких були супутні захворювання;
  • всі, хто контактує з іншими людьми.

Під які хвороби може маскуватися ангіна

Якщо першочергово є вірусна інфекція, то часто ангіну помилково можна сприйняти, як початок вірусної інфекції, каже Шевчук.

"Найлегше бактеріальну ангіну сплутати з вірусною інфекцією. Коли вірус потрапляє в організм, він викликає місцеве запалення слизової оболонки горла, так званий фарингіт. Коли ми починаємо хворіти на вірус, у нас починає боліти горло. Починається нежить. При ангіні так само, починає боліти горло. Але особливістю таких місцевих проявів є те, що при бактеріальній ангіні ніколи не буде нежиті, не буде сльозотечі. Буде виражений біль в горлі, буде виражена лихоманка, підвищення температури тіла. Також при ангіні, на відміну від фарингіту, буде збільшення лімфатичних вузлів".

Анна Мекшун, додає, іноді бувають захворювання, які лікар повинен диференціювати, як інфекційний мононуклеоз або скарлатину.

"Одне викликається бактерією, інше викликається вірусом. Але і там, і там будуть болючі лімфатичні вузли, висока температура, біль у горлі. Але ми маємо якісь певні маркери, які ми будемо розрізняти. Здебільшого це вже на огляді у лікаря вирішується".
Ангіна у дітей та дорослих: симптоми, ускладнення та лікування
Жінка з хворим горлом. Getty Images

Як точно зрозуміти, що це саме ангіна

Зазвичай, будь-яка ангіна має типовий перебіг, говорить лікарка. Це один-два дні інкубаційного періоду після контакту зі збудником, підвищення температури, біль, загальна слабкість.

"Типова ангіна триває три-чотири дні, наростають скарги. За сім днів скарги поступово починають зменшуватись, якщо ми говоримо про вірусну ангіну. А якщо ми бачимо, наприклад, що температура сягає 39 градусів і вона тримається три-чотири дні, якщо з'являються якісь ще скарги, наприклад, біль за грудиною, тоді ми маємо безпосередньо йти до лікаря".

Мекшун каже, буває таке, що починається вірусна інфекція, а може потім нашаруватися і бактеріальна, тобто це не виключено.

"Буває, що проявляється ускладнення ангіни, у дорослих на третій-четвертий день може з'явитися таке ускладнення, як паратонзиліт і за ним перитонзилярний абсцес. Це нагноєння вже біля мигдалевої клітковини".

За словами Володимира Шевчука, пацієнт може побачити чіткі маркери або прояви в плані білих збільшень і білий наліт на мигдаликах.

"Коли ми оглядаємо горло, або коли пацієнт собі сам дивиться горло, то такою особливістю, яка практично тільки при ангіні буває, це білі нальоти на мигдаликах, на гландах. Вони збільшені, як правило, можуть бути гіперемовані Переповнення кров'ю судин кровоносної системи будь-якого органу або ділянки тіла.і на фоні цього почервоніння будуть білі нальоти. Вони можуть бути у вигляді плям або крапок. Залежно від форми ангіни".

Дуже небезпечно, каже лікар, коли цей білий нальот перебуває поза межами мигдаликів. Коли він на піднебінні, коли розростається, розходиться до язика. Окрім ангіни буває таке захворювання, як дифтерія.

"Воно досить рідко зараз зустрічається, тому що все-таки йде вакцинація вже багато років проти дифтерії. Але це захворювання, яке має певну циклічність, як і кожне інфекційне захворювання", — каже Шевчук.

Як часто людина може хворіти на ангіну

Найперше потрібно зрозуміти чи дійсно на ангіну хворіла людина, говорить Володимир Шевчук.

"Це найчастіше така проблема, наприклад, у мене ангіна кожен місяць, я хворію на ангіни. Як правило, люди плутають, що таке ангіна, що таке фарингіт, що таке хронічний тонзиліт, і так далі. Плутають ангіну з іншими захворюваннями. Тому ми з'ясовуємо, чи ангіна це, чи не ангіна. Друге, потрібно з'ясувати, як ангіна лікувалася, тобто, можливо, є хронічні бактерії, і тоді вже розбиратися з цим. Ну, і ускладнення".

Чи може бути ангіна через переохолодження

За словами Володимира Шевчука, це може бути через локальне переохолодження, наприклад, коли людина може попити холодної води, або коли розжарена.

"Судини спазмуються від холоду, місцевий імунітет погіршується, тому що судини – це місцевий імунітет, в горлі була якась інфекція, патогенна бактерія, наприклад, бета-гемолітичний стрептокок, який починає активно розмножуватися, вражає мигдалики, починається це все захворювання. Це пусковий механізм, але не причина".
Ангіна у дітей та дорослих: симптоми, ускладнення та лікування
Жінка з хворим горлом. Getty Images

Діагностика хвороби

Білий наліт при ангіні свідчить про, ймовірно, бактеріальну інфекцію, говорить Володимир Шевчук.

"Але боїмося ми, реально, тільки бета-гемолітичного стрептокока, який може давати серйозні ускладнення на весь організм, які приводять фактично до інвалідизації. І призначаємо антибіотик обов'язково, тільки якщо ми виявляємо цей стрептокок. При інших бактеріальних інфекціях ми антибіотик призначаємо тільки, якщо важкий перебіг захворювання".

Для того, щоб швидко визначити, який збудник у людини, вона може купити в аптеці стрептотест, каже лікар.

"Їх можна навіть застосовувати самому вдома, якщо в крайньому разі не має можливості звернутися до лікаря. Береться слиз із горла, змішується з реактивом, наноситься на тест смужку. Все класично, бачимо дві смужки – позитивний тест, одна смужка – негативний тест".

За словами Шевчука, якщо хворий бачить дві смужки на стрептотесті, потрібно відразу звернутися до лікаря. Оскільки у цьому випадку потрібно призначити антибіотик.

"Самі собі антибіотик ніколи не призначаємо, йдемо до фахівця, хоча б до сімейного лікаря або педіатра".

За словами Анни Мекшун, важливо, якщо лікар назначив повний курс антибіотикотерапії, це в середньому 10 днів, то пацієнт має їх прийняти ці 10 днів, навіть якщо на третій-четвертий день він вже помічає покращення.

"І слабкість зменшується, тобто симптоми починають у зворотному порядку вже йти. Але ми маємо розуміти, що антибіотикотерапія має бути завершеним курсом".

Чи потрібно вирізати гланди

"Якщо є хронічне носійство бета-гемолітичного стрептокока і не вдається його медикаментозно знищити з мигдаликів. Якщо ця ангіна рецидивує, тоді вже ми можемо їх видаляти", — говорить лікар Шевчук.

Ускладнення при ангіні

За словами Шевчука, бувають місцеві ускладнення ангіни і загальні ускладнення.

"Бета-гемолітичний стрептокок викликає автоімунні захворювання, а саме ураження суглобів. Це так звана ревматична лихоманка. Викликає ураження серця, серцевого м'яза, внутрішньої оболонки серця — міокардит. Він викликає ураження нирок — гломерулонефрит".

Всі ці захворювання приводять до порушення функції органів і викликають загрозу життю, каже лікар.

Також бувають тяжкі ускладнення, як сепсис, говорить Володимир Шевчук. Це дуже тяжкий стан, який часто закінчується летально.

"Якщо людина починає погано себе почувати, сильний біль в суглобах, біль в серці, якщо кров в сечі, втрата свідомості, гіпертермія, підвищення температури тіла до 40 градусів. Якщо медикаментозно, типовими препаратами, ібупрофеном, парацетамолом, ми не можемо її збити. Оце вже ми говоримо про щось не те. І тоді потрібно терміново звертатися за медичною допомогою".

Що можна та що не можна робити вдома під час ангіни

Не можна гріти, тому що вигрівання розширює судини, покращує кровотік і, відповідно, розносить цю інфекцію, говорить Володимир Шевчук.

Полоскання — можна виполоскати якийсь слиз з ротової порожнини. Це може вже принести полегшення.

Гаряче молоко або мед не рекомендується.

"Я пацієнтам не рекомендую лимон та мед, тому що в даній ситуації нам треба прибрати все, що подразнює ротову порожнину. Це дуже гаряче, це газоване, кисле, гостре. Тобто все, що буде додатково подразнювати слизову. Краще зволожити горло, смоктати на трав'яній основі пом'якшуючі постилки для того, щоб людина менше кашляла через першіння в горлі. Також можна випити знеболююче", — каже Анна Мекшун.

"Я ще хочу сказати один момент, при ангіні вживання холодного буде полегшувати біль та зменшувати запалення в горлі. Це незвично чути коли лікар скаже: у вас ангіна, їжте морозиво, пийте холодне з холодильника. В цьому є своя логіка, під час такого запалення можна вживати помірно холодне. Воно буде зменшувати запалення, зменшувати місцевий біль", — додає Володимир Шевчук.

Профілактика хвороби

За словами Анни Мекшун до профілактики можна віднести:

  • загартування;
  • вакцинацію;
  • харчування;
  • вживання вітаміни;
  • уникнення стресу.
"Профілактика ускладнень – крім лікування, потрібно дотримуватися при ангіні ліжкового режиму. Уникати фізичних навантажень. Тому що саме при недотриманні цього ліжкового режиму можливі ці тяжкі ускладнення", — додає Шевчук.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.

Топ дня
Вибір редакції
На початок