В історико-фентезійній повісті Володимира Аренєва "Пан малодобрий" поєднує ознаки детективу, історичного й пригодницького романів та фентезі.
Така книжкова рекомендація від докторки педагогічних наук, професорка кафедри української мови та літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольга Лілік.
З її слів, події твору відбуваються в Речі Посполитій XVII століття, у гірничому містечку Тарновські Штольні. Там сталося жорстоке убивство одного з найвпливовіших і найбагатших містян. Відповідно, одна із сюжетних ліній пов'язана із розслідуванням злочину й покаранням винного.
"Друга сюжетна лінія розгортається на основі життєвої лінії молодого хлопця, бакалавра Королівської академії, спудея-медика Адама та його батька — професійного ката, пана малодоброго, які приїздять в згадане шахтарське місто на замовлення місцевої влади. Одразу відчувається, що письменник провів ґрунтовну роботу з історичними джерелами, вивчаючи особливості професії ката і його роль у суспільному житті зображуваного в романі періоду".

Основну роботу під час відрядження має виконати кат, розповідає Лілік, а його син опиняється там мимохіть і змушений грати роль підмайстра.
"Щоб знайти вихід із перипетій, у які він потрапляє під час поїздки, Адам змушений шукати допомоги в злочинців із буцегарні, відьми, кобольдів та інших люмпенізованих верств тогочасного соціуму".
Володимир Аренєв описує історію гірничого містечка, яке стоїть на шахтах і кістках тих, хто вже не підніметься на поверхню після обвалів, фольклор гірників, а також атмосферу, що панує в містечку, каже викладачка.
"Читача вражають описи Старого ринку, церкви святої Барбари, вузьких вуличок і корчми, де гуляють різноманітні члени середньовічного суспільства. Фентезійна природа роману проявляється також у тому, що в художньому світі, створеному автором, душі померлих зберігаються в спеціальних душоміхах. Дехто навіть здатний чути, про що вони продовжують говорити з потойбіччя, а також їхні ремствування на історичну несправедливість. Кати ж, зважаючи на специфіку своєї професії, мають справу з цими душами, адже вони можуть свідчити проти живих, тобто сприяти оприявленню правди".
Серед переваг видання, розповідає Лілік, чудові ілюстрації Олександра Продана, словник наприкінці роману й підказки у вигляді котячої лапки на сторінках, де вжиті слова, які вміщені автором до словника.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.