Звернення територіальних громад та місцевих рад Чернігівщини до своїх закордонних міст-побратимів чи партнерів із закликом підтримати план перемоги України не має юридичної сили.
Про це у коментарі Суспільному розповів радник з правових питань Громадянської мережі ОПОРА Павло Романюк.
"Коли ми говоримо, чи мають право органи місцевого самоврядування приймати рішення, – так, вони можуть. Не тільки нормативні, але й інші акти у вигляді рішень, звернень. Єдине, що жодної юридичної сили вони не мають. А також не можуть ні до чого зобов'язувати держави-партнери та міста-побратими. Тут ми не можемо нічого вимагати. Це, скоріше, для того, щоб підтримати Україну в такі важкі часи".
За словами Романюка, такі звернення демонструють єдність влади та підтримку зовнішньополітичного курсу країни.
"Також це може створити додатковий тиск на партнерів — допомагати Україні в її прагненнях та реалізації плану перемоги і тих завдань, які були визначені. З іншого боку тут можна говорити про певне висвітлення у суспільстві іноземних держав та формування громадської думки в інтересах України".
Юрист зазначає: уряди іноземних держав залежні від громадської думки. Тому такі звернення органів місцевого самоврядування можуть мати вплив.
"Тому нам дуже важливо заручитися підтримкою громадянського суспільства цих держав, які допомагають Україні сьогодні".
Нагадаємо, 29 жовтня Чернігівська обласна рада зібралась на позачергове засідання. Депутати ухвалили звернення до закордонних партнерів щодо підтримки плану перемоги України. Після цього територіальні громади області теж почали звертатися до своїх партнерів.
Що відомо про план перемоги України
Президент Володимир Зеленський представив план перемоги України 16 жовтня у Верховній раді. За його словами, він містить пункти, детально розраховані у часі, і, якщо все буде йти згідно з планом, війну можна буде закінчити вже до кінця 2025 року.
За словами президента, для України є абсолютно легітимним кроком звертатися до партнерів за підтримкою у цій війні.
24 жовтня Володимир Зеленський доручив секретарю РНБО Олександрові Литвиненку підготувати визначені частини внутрішнього плану посилення України. Його готуватимуть всі члени Ставки верховного головнокомандувача, водночас за організацію цієї роботи відповідатиме Литвиненко.
Загалом оприлюднений Зеленським план перемоги складається з п'ятьох розділів:
- Запрошення України до НАТО ще до закінчення війни. За словами Зеленського, це стане "свідченням рішучості" і покаже, як партнери бачать Україну в "архітектурі безпеки".
- Зміцнення оборони. Пункт включає продовження операцій на території Росії та зняття обмежень щодо ударів по її території; виведення ППО на рівень, достатній для захисту міст і сіл від російських ракет і дронів, та спільні захисні операції із сусідами країнами у Європі для їх збиття у межах доступу повітряного щита партнерів; доступ до розвідданих партнерів.
- Стримування. Пункт передбачає розміщення комплексного неядерного пакета стримування, який захистить від агресії Росії та звузить її можливості.
- Розвиток стратегічно-економічного потенціалу України та посилення санкцій для РФ.
- Після закінчення війни українські військові можуть застосовувати свій досвід для зміцнення оборони НАТО та Європи. Контингент США зможуть замінити українські військові.
Другий, третій та четвертий пункти мають таємні додатки, які презентували лише партнерам.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.