У XX столітті в науково-фантастичній літературі особливої популярності набуває марсіанська тематика, до розроблення якої долучаються й українські письменники. У цьому контексті варто згадати роман Мирослава Капія "Країна блакитних орхідей", над яким автор працював у 1929—1930 роках.
Така книжкова рекомендація від докторки педагогічних наук, професорка кафедри української мови та літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольга Лілік.
"Цей роман навряд чи дозволили б опублікувати в Радянському Союзі, проте він виходить друком у Львові 1932 року у видавництві «Новий час». Цей роман вважають одним із перших в українській фантастиці твором про космічні польоти".
"Події відбуваються у XXI столітті: існує незалежна, самостійна, соборна Україна від Сяну до Дону, гербом якої є тризуб князя Володимира.У Києві існують площі Мазепи та Героїв Крут, пам'ятник Марку Проклятому. Україна XXI століття в уявленні Мирослава Капія — це демократична, президентсько-парламентська держава, на чолі якої стоїть гетьман. Вона має власну тверду валюту — гривню. Окрім того, існує українська автокефальна церква, яку очолює кардинал. Україна має авторитет серед інших держав, а в Києві, який є столицею, розміщено чимало посольств іноземних держав".
Зі слів Ольги Лілік, у книжці "Країна блакитних орхідей", читачі легко помічають відсутність згадок про Росію, виникає враження, що її взагалі не існує в майбутньому.
"Україна ж у цьому творі постає космічною державою, що співпрацює зі США, Англією, Німеччиною, бере участь у програмі польотів до інших планет, що розміщені в глибинах космосу. Саме в таких історико-суспільних умовах розгортається сюжет науково-фантастичного роману «Країна блакитних орхідей»: газета «Київські Вісті» отримує повідомлення від Святошинської обсерваторії, що от-от трапиться сенсація: рік тому на Марс відправили корабель Queen of Victoria, і ось він нарешті подав сигнал і летить до Києва".
Лілік додає, що художній світ роману Мирослава Капія оптимістичний, життєствердний, автор вражає своєю прозірливістю: він передбачає не лише існування незалежної української держави, а й появу телебачення, масового автомобілебудування, планів щодо колонізації Марсу.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.