Понад місяць чернігівець Олександр Гашпар лікується від лептоспірозу. Чоловік каже: спочатку у нього була висока температура, він думав, що це ГРВІ та приймав ліки вдома. Але за кілька днів його стан погіршився і довелося звернутися до лікарні. Що це за хвороба, як вона розповсюджується, як убезпечити себе та скільки зафіксували хворих за останні вісім місяців – читайте у матеріалі.
12 днів у комі, менінгіт та ураження печінки
"В лікарі оглянули мене, зробили КТ. І все, після КТ я вже нічого не пам'ятав. 12 днів був в комі, медикаментозний сон застосували. І прокинувся лише 6 вересня, і мені здавалося, що я тільки вчора приїхав до лікарні. Були моменти, коли лікарі вже казали, що нічого не вийде, вже шансів не давали. Шанс давали один на сто, що я виживу. Але я скористався цим шансом. ", — каже Олександр Гашпар.
Хвороба дала ускладнення, в тому числі й менінгіт, розповів Гашпар.
"Не впізнавав свою дружину, чомусь вважав, що це медсестра, і називав її Оля, і не розумів, чому вона каже на мене «коханий». Потім почалися галюцинації різні, ловив комарів на стінці, здавалось, що з тумбочки виїжджають якісь листи, і стіною рухаються".
Також у чоловіка з’явилися крововиливи.
"Все тіло, після того, як прокинувся, було майже синє, тобто згустки крові під шкірою і навіть довелося хірургічним шляхом, там хірург руками діставав згустки крові для того, щоб вони не загноїлися. Через кілька днів вже більш-менш, коли пройшли антибіотикотерапії, вже стало краще".
Зараз, каже Олександр, він почувається краще. Де саме міг інфікуватися – точно не знає.
"Є припущення, що заразився я нею вдома, живучи в приватному будинку. Є миші і, можливо, десь продукти були відкриті й, можливо, через це я заразився".
Що кажуть лікарі
Заступник гендиректора обласного центру контролю та профілактики хвороб Артем Ярошенко розповів, що найчастіше переносниками збудника лептоспірозу є мишоподібні гризуни.
"Збудник виділяється в зовнішнє середовище з екскрементами цих тваринок. Людина може заковтнути під час купання у водоймах. Можливо, десь там бігла мишка і збудник потрапив на якісь поверхні, до яких доторкнулася людина. Або вона може продукти покласти, збудник може з продуктами потрапити. А людина перед вживанням не миє їх, і тому так і виходить".
Лептоспіроз не має сезонності, на відміну від багатьох інших інфекційних хвороб. Ним можна заразитися у будь-яку пору року, говорить завідувачка інфекційного відділення міської лікарні №2 Іванна Олексієнко.
"Інкубаційний період зазвичай складає від 7 до 14 днів. В середньому може у своїй спокійній формі протікати до 20 днів. Зазвичай на п'ятий-сьомий день хворий помічає таке загальне нездужання, підвищення температури тіла 38 і вище. З'являється виражений біль у поперекових, литкових м'язах".
Головне, каже лікарка, вчасно звернутися за медичною допомогою і правильно діагностувати хворобу. Хоч за симптомами вона і схожа на ГРВІ, але вражає нирки та печінку.
"Якщо хворий до нас вчасно прийшов, ми гарнесенько лікуємося і про це захворювання, звичайно, що забуваємо. Але якщо ми протермінували цей час і хворий тривалий час лікувався самостійно, потім на 10-14 день звернувся тільки, наприклад, за допомогою до сімейного лікаря, звичайно, що це вже йдуть такі важкі випадки".
Лептоспіроз вражає не тільки ниркову систему і печінку, а вражає повністю всі органи та всі системи: як і серцево-судинну, так і неврологічну", — каже лікарка.
Яка кількість хворих на Чернігівщині
За даними центру контролю та профілактики хвороб, торік у Чернігівській області лептоспіроз виявили у 23 людей, всі вони вилікувалися. Цьогоріч за вісім місяців було 45 хворих, сім із них померли. Кількість хворих зросла через збільшення популяції гризунів, пояснює Артем Ярошенко.
"Боротися з гризунами ми можемо тільки шляхом дератизації. Не досить увагу значну приділяють органи місцевої влади на дератизацію. Не завжди вона проводиться якісно, тому йде збільшення популяції гризунів і, як наслідок, ріст захворюваності".
Вогнища лептоспірозу виявляють і у водоймах, каже Артем Ярошенко. В таких випадках там не можна купатися та напувати худобу. Однак, як сказала інфекціоністка, заразитися лептоспірозом у водоймі можна тільки, якщо на тілі є пошкодження: рани чи подряпини. Якщо людина перехворіла один раз, не виключено, що вона інфікується повторно, але це буває рідко.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.