Винахідник у формі: досвід служби чернігівця у підрозділі РЕБ

Винахідник у формі: досвід служби чернігівця у підрозділі РЕБ

Чернігівець, який до повномасштабної війни був підприємцем, працював з електронікою, камерами спостереження та мережами. А нині ж допомагає побратимам бути захищеними від ворожих дронів. Зокрема, працює і над "ранцевим РЕБом", який використовують при пересуванні малих штурмових груп. Боєць роти радіоелектронної боротьби 1-ї окремої танкової Сіверської бригади на псевдо ГенГен розповів про свій досвід в інтерв’ю Українському Радіо Чернігів.

Блокада Чернігова

ГенГен приєднався до війська на початку повномасштабної війни. Його "цивільні" навички роботи з камерами відеоспостереження допомогли бачити нашим військовим околиці міста. Щодня під час оточення міста були нові виклики для військового: перебої з електрикою, обстріли – щоразу в таких умовах потрібно було забезпечувати захисників рідного міста "очима".

"Коли Чернігів був в оточенні, дуже відчувалася робота ворожого РЕБ. Коли вони йшли в наступ, чи ще якусь дію робили, то вони включали якраз РЕБ. Мобільний зв'язок по околицях міста практично не працював – тому що вони якраз і включали РЕБ для придушення", — каже ГенГен.
Винахідник у формі: досвід служби чернігівця у підрозділі РЕБ
Боєць роти радіоелектронної боротьби 1-ї окремої танкової Сіверської бригади на псевдо ГенГен. 1-ша окрема танкова Сіверська бригада

Тоді у наших військових було недостатньо засобів для аеророзвідки. Нині ж дрони витіснили камери. І в росіян на той час дронів було дуже мало.

Оскільки виникла потреба боротися з ворожими дронами – у 1 окремій танковій Сіверській бригаді з'явився підрозділ РЕБ.

"Взагалі ця війна зовсім змінила підходи до бойових груп, повністю змінила підходи до переміщень і до взагалі введення самої війни. Тобто вона більш електронна", — каже ГенГен.

Винахідник у формі

Обов’язки ГенГена – забезпечення підрозділів їхніми потребами: коли в тому чи іншому місці необхідний певний пристрій РЕБ. Каже, спочатку це здається неможливим, але потім "все вимальовується".

"Перші кроки, які я зробив понад півтора року тому: перший РЕБ, який був уже доступний для використання кожного підрозділу. В такому вигляді, яким він є зараз. Також зробили перший рюкзак. Є свої нюанси з ним (це все-таки випромінювання, і його неможливо використовувати постійно). Але зайти до позицій, повернутися з них і захиститися від дронів ворожих – це дуже допомагало, і хлопці використовують. Ці рюкзаки досі використовуються в наших підрозділах і періодично приїжджають, ремонтуються. Вони зношуються, особливо, коли люди йдуть на лінію бойового зіткнення. І вже людина з цим рюкзаком виглядає, ніби їжак: 7-8 антен стирчить. Це важко, це незручно".
Винахідник у формі: досвід служби чернігівця у підрозділі РЕБ
Боєць роти радіоелектронної боротьби 1-ої окремої танкової Сіверської бригади на псевдо ГенГен. 1-ша окрема танкова Сіверська бригада

ГенГен розповідає, що такий ранцевий РЕБ може захистити переміщення підрозділу у радіусі 150-200 метрів. А на організм він впливає так само як і мобільний телефон.

"У вас же буває, коли постійно телефоном балакаєте, і голова потім починає боліти. Тільки РЕБ більш потужний і не знаходиться поруч з тобою. Оце ж і є випромінювання".

Матеріалами, з яких ГенГен конструює РЕБи безпосередньо для підрозділів танкової бригади, закуповують за донати.

РЕБ у росіян

"У них менше, ніж у нас РЕБу окопного, різнотипного, аматорського. У них більше професійного РЕБу, тому що у них працюють цілі інститути, дуже багато інститутів. Це ще в радянські часи було. Коли «Радіо Свобода» давала ефір, РЕБ працював, придушував, щоб ніхто не слухав. У них цілий інститут залишилися ще з Радянського Союзу, який виробляє професійні машини, професійне обладнання".

Винахідник у формі: досвід служби чернігівця у підрозділі РЕБ
Боєць роти радіоелектронної боротьби 1-ї окремої танкової Сіверської бригади на псевдо ГенГен. 1-ша окрема танкова Сіверська бригада

Ворог вчиться швидко

За словами ГенГена, росіяни вчаться у наших воїнів швидко, як і навпаки.

"Усе, що можна, якісь нововведення беруться одне в одного і використовуються. Сказати, що хтось перемагає в кількості, неможливо. Я вам хочу сказати, скільки б не було дронів у ворога, найголовніше – ефективно їх збивати".

Людей недостатньо для захисту "нуля" і тилу

За словами ГенГена, у підрозділі не вистачає фахівців в електроніці та програмуванні.

"Чим більше спеціалістів буде, тим більше можна ставити обладнання, яке буде захищати наших військових на лінії бойового зіткнення і на підступах до неї. Щоб транспорт міг доїхати до них, доставити необхідні боєприпаси, їжу і все, чого потребують воїни на нулі.

І в тилу теж дрони літають. На сьогодні, як ми знаходимося практично у росіян в тилу з нашими дронами, так і вони у нас знаходяться. Їхні дрони «висять» постійно. І бачать все переміщення, все, що у нас є в тилу, в ближньому тилу до фронту. Якщо би достатньо працював РЕБ, ніякий дрон не залітав би в тил і нічого не бачив би. Я не кажу про шахеди, я кажу про розвідувальні. Їх можна РЕБом повністю вигнати з якоїсь території.

Але ж людей же недостатньо, вони знаходяться ближче до лінії бойового зіткнення, а в тилу теж вони потрібні".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок