У селі Лошакова Гута, що в Чернігівському районі, 6 вересня виявили сказ у єнотовидного собаки.
Про це Суспільному повідомили в Чернігівській РДА.
"Протиепізоотична комісія оголосила небезпечним пунктом щодо сказу село Лошакова Гута Деснянської громади та визначила загрозливу зону в радіусі 15 кілометрів з населеними пунктами", — йдеться в повідомленні.
До загрозливої зони потрапили дев'ять населених пунктів: Лутава, Десна, Бір, Косачів, Отрохи, Рудня, Короп’є, Карпилівка, Виповзів, та угіддя мисливських господарств — ТОВ "СМРП "Деснянське" і ТОВ "СМРП "Тужар".
Загалом на Чернігівщині від початку 2024 року зафіксували 11 випадків сказу у тварин, повідомили в Головному управлінні Держпродспоживслужби.
Що відомо про сказ
За словами завідувачки інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Іванни Олексієнко, сказ — це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується ураженням нервової системи. Він передається через укуси та слину.
Сказ має три стадії розвитку:
- початкова;
- збуджена;
- паралітична.
Остання паралітична стадія хвороби загрожує життю людини, оскільки йде глибоке ураження нервової системи, лікування в цьому випадку неможливе і лише симптоматичне.
Симптоми сказу у тварини
За словами начальника відділу протиепізотичної роботи ГУ Держпродспоживслужби в області Анатолія Портянка, інфікована тварина змінює радикально свою модель поведінки. Якщо тварина дика — нетиповою є поява її в населених пунктах, оскільки здорова тварина зазвичай там не з'являється. Домашня тваринка може відмовитись від корму, має активне слиновиділення та агресію. Але може бути й нетипова поведінка для сказу, яку не одразу можуть помітити навіть лікарі. Згідно з чинною інструкцією, лікувати тварин зі сказом заборонено. Для тварини єдина профілактика від сказу — щорічне щеплення.
Симптоми сказу у людини
Іванна Олексієнко каже, якщо є сказ у людини, то може поколювати в зоні укусу, спостерігається підвищена температура тіла. Чим довше живе інфекція, тим більше з'являється страх світла, неконтрольована поведінка, швидко міняється настрій. Згодом після глибокого ураження нервової системи з'являється енцефаліт, що і призводить до смерті людини. Інкубаційний період вірусу складає від одного до трьох місяців. В середньому може бути також і з семи до 14 днів.
За словами Павла Величка, загрозою може бути навіть найменша подряпина, тому при можливості проводиться щеплення або за хворою твариною наглядають протягом десяти днів. Вірус потрапляє в нервові закінчення та протягом інкубаційного періоду досягає головного мозку й викликає його запалення. Щеплення є ситуативним і його проводять лише в разі укусу чи подряпин. Щороку вакцинуватися в цілях профілактики не потрібно.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.