Перейти до основного змісту
Що таке амоній, який виявили в Сеймі, та чому від його впливу гине риба й тварини, — пояснення науковиці

Що таке амоній, який виявили в Сеймі, та чому від його впливу гине риба й тварини, — пояснення науковиці

Що таке амоній, який виявили в Сеймі, та чому від його впливу гине риба й тварини
Хімічна формула амонію на фоні річки Сейм. Суспільне Чернігів

Амоній з'являється у воді внаслідок розчинення в ній газу амоніаку. Перевищення гранично допустимих концентрацій амоніюАмоній — NH4+ у річці Сейм на Чернігівщині, свідчить про те, що відбулося свіже забруднення води азотовмісними сполуками. А понаднормова кількість завислих речовинЗавислі речовини — це може бути мул, пісок, сміття або завислі органічні речовини. — про вплив діяльності людини, можливе значне бактеріальне забруднення та нездатність річки до самоочищення.

Про це Суспільному розповіла доцент кафедри екології, географії та природокористування Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т. Г. Шевченка, кандидат біологічних наук Світлана Кирієнко.

Про те, що могло стати причиною підвищеного вмісту амоніачних сполук у річці, екологиня каже так:

"Джерелом амоніачних сполук у воді є азотовмісні сполуки, які потрапляють у поверхневі чи дренажні води через, наприклад, тверді відходи (сміттєзвалище, — ред.) десь поблизу річки або, якщо скидаються відходи життєдіяльності сільськогосподарських тварин, або якщо зливаються мінеральні азотовмісні добрива".

Щодо тези про те, що забруднення свіже — пояснює:

"У водоймах постійно відбувається колообіг сполук нітрогенуСполуки нітрогену — речовини з хімічним елементом N (нітрогеном) за участю численних хімічних процесів. Наприклад, внаслідок розкладання білків (решток тваринного і рослинного походження) у водоймах утворюється амоніак, який із часом окислюється до нітритів і нітратів. Це природний процес — нітрифікація. Якщо фіксують високий, понаднормовий вміст амоніаку і сполук амонію за відсутності нітритів і нітратів, значить, це перетворення ще не відбулося, не встигло, отже забруднення є свіжим. І навпаки: одночасна наявність і відновлених, і окиснених сполук нітрогену означає, що з часу скидання стічних забруднених вод пройшов певний час. Якщо ж є високий вміст нітритів і особливо нітратів за відсутності сполук амонію, то забруднення давнє, — пояснює Світлана Кирієнко.

Як через надлишок органічних речовин у воді могла загинути риба та бобри, Світлана Кирієнко пояснює так:

"Основною проблемою з амоніаком є його пряма токсична дія на водну флору і фауну, яка посилюється підвищеним рівнем pH і температурою. Амонійний азот, зафіксований у високих показниках, стимулює цвітіння води, тобто масове розмноження мікроскопічних водоростей (переважно синьо-зелених та зелених) і відповідно їх гниття. Коли відбувається масове гниття водоростей, в результаті цього з'являється багато побічних шкідливих токсичних речовин — це може бути сірководень, феноли, інше. Автоматично це зменшує вміст кисню у воді. Зменшення вмісту кисню нижче норми робить воду непридатною для життя — вона, можна сказати, що є мертвою. Крім того, якщо амонійний азот у воді присутній у налишковій кількості, і він тривалий час вливає на організм тварин, він змінює кислотно-лужний баланс крові у тварин. У результаті виникає хронічний ацидозАцидоз — стан, який характеризується збільшенням концентрації кислот, які є продуктами обміну речовин, pH крові падає нижче 7,35.і відбувається незворотня зміна метаболізму у тканинах організму, що в свою чергу порушує діяльність всіх систем органів: травної, нервової, серцево-судинної тощо. У результаті порушення кислотно-лужного балансу організму при низькому вмісту кисню у воді, призводить до того, що тварина гине. Тобто вона потрапляє в умови, які повністю непридатні для життя".

Окрім того, за словами науковиці, очевидно, що у воду відбувся скид чогось такого грубодисперсного надлишкового, що порушило внутрішній баланс річки.

"Якщо є перевищення гранично допустимих концентрацій завислих речовин — це говорить про те, що річка втратила здатність до самоочищення. Це ще один показник того, що втрутилась людина. І це втручання було критичним", — каже Світлана Кирієнко.

Вона вважає, що плюс до цього додалась спекотна погода, яка навіть за відсутності антропогенних факторів (тобто впливу людини) може призвести до цвітіння води внаслідок гниття органіки, присутньої в річці.

На питання, як вода з високим вмістом амонію може вплинути на людину, науковиця відповіла так:

"Підвищений вміст сполук амонію свідчить про погіршення санітарного стану води. Якщо йде мова про вживання такої питної води, то знижується вміст кальцію в організмі, відбувається зміна рН крові, з’являються хронічні захворювання систем органів. Якщо ж купатися у забрудненій воді, то можна отримати захворювання шкіри, пошкодження слизових оболонок очей, носової і ротової порожнини, викликане впливом або хімічних речовин, або шкідливих бактерій, які швидко розмножуються у такій воді. Заковтуванні води з річки може зумовити бактеріальне зараження і отруєння".

Нагадаємо, з 26 серпня в річці Сейм на території Батуринської громади заборонили купатися та ловити рибу через погіршення якості води. Зокрема, вода стала чорного кольору та пливе мертва риба. Її за день зібрали із річки жителі села Нові Млини на Чернігівщині — півтори тонни. Працювали в масках та рукавичках, мертву рибу закопали біля села.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

Топ дня

Вибір редакції

На початок