Причиною двох крайніх випадків смерті від лептоспірозу на Чернігівщині стало пізнє звернення до лікарів інфекціоністів, оскільки перші симптоми цього захворювання схожі з симптомами ГРВІ. Про це розповіла завідувачка інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Іванна Олексієнко в ефірі "Українського Радіо Чернігів". За останні три місяці на Чернігівщині від лептоспірозу померло шестеро людей — зазначив в цьому ж ефірі головний санітарний лікар Чернігівської області, генеральний директор Центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Олександр Чепурний. Яка наразі ситуація з захворюванням в області, чому побільшало летальних випадків від цієї хвороби та як від неї захиститися — читайте далі.
Підвищена температура, болять ноги і поперек
За словами Іванни Олексієнко, кількість смертей від лептоспірозу зросла тому, що з'явилася можливість лабораторно підтверджувати цей діагноз.
"Раніше у нас була сильна проблема з діагностикою. Нам жодні приватні центри не допомагали. Тобто ми не мали можливості відправити кров в лабораторію і діагностувати лабораторно цей діагноз. Тому ми підтверджували такі діагнози клінічно, ну або були випадки, коли писали, що підозра на інше захворювання", — пояснює лікарка.
Проте, каже Іванна Олексієнко, це не зменшує небезпечність цього захворювання.
За її словами дві людини, які померли від хвороби, мали кінцеву форму лептоспірозу.
"Одна людина вже на пізній стадії звернулася, через два з половиною тижні. А другий, старший чоловік, він також довго лікувався вдома — амбулаторно. Коли вони потрапили до нас у відділення, ми тільки змогли в перший день підтвердити діагноз, а потім вже наша терапія не мала ніякого значення, тому що ми вже не могли ніяк вплинути на їх здоров'я".
Лептоспіроз починається з симптомів схожих на грип. Інкубаційний період, зазвичай, становить від тижня до 14 днів та може 20 днів активно розмножуватись в організмі, поки не дасть клінічної картини, каже лікарка. За її словами, сімейний лікар, до якого в першу чергу звертаються пацієнти, так само може розцінити це як ГРВІ або ж будуть підозри на інші схожі захворювання.
"Відповідно, спотворюється картина. Людина лікується амбулаторно, а результату немає. Тобто, хворий просто лікується не зрозуміло від якого діагнозу, а вже коли йому зовсім зле і погано, він до нас приїжджає, де, на жаль, ми вже не можемо нічого зробити".
Якщо у людини виникла будь-яка симптоматика: підвищена температура, болять особливо ноги, болить поперек, потрібно негайно звертатися до сімейного лікаря, щоб він переправив до лікаря-інфекціоніста, який має розібратися, чи це вірусна інфекція, чи це лептоспіроз, радить Іванна Олексієнко.
Зона ризику — водойми зі стоячою водою
За словами Олександра Чепурного, умови на Чернігівщині сприяють розмноженню і збереженню збудників лептоспірозу в навколишньому середовищі.
"У нас велика кількість річок, в нас велика кількість різних закритих водойм. Останні два роки всі були свідками цих двох великих розливів, коли утворилися озерця, де вода. І плюс — температура повітря зараз досягає місцями 38-40 градусів. А це ідеальні умови для розмноження саме збудника, який попадає в ці водні осередки закритого типу".
Олександр Чепурний зазначає, що на лептоспіроз може захворіти будь-хто. І небезпека може підстерегти будь-де, наприклад, у застояній воді.
"От, якщо брати, для прикладу, один з останніх смертельних випадків, де помер молодий чоловік — це у селі Менської громади. Як провели вже розслідування, то з'ясувалося, що він руками ловив рибу. Це водойма, яка утворилася після розливу і вже майже висихала. Бо, коли ми хотіли відібрати звідти воду для дослідження на лептоспіру, води вже не було, висохла".
Підсумовуючи такі випадки, Олександр Чепурний зазначає: якщо обирати місце для купання, то це має бути проточна водойма.
"Проточна водойма – це постійна зміна води, яка, в принципі, не формує концентрації. Навіть якщо там є цей збудник, його інфікуюча доза мінімальна або взагалі немає", — пояснює він.
Чернігівський район — лідер за кількістю захворівших на лептоспіроз
За словами Олександра Чепурного, у Чернігівському районі з початку 2024 року на лептоспіроз захворіли 17 людей, у Ніжинському районі — 10, у Новгород-Сіверському та Корюківському районах — по троє хворих було, у Прилуцькому районі — один. Серед цих хворих — одна дитина.
Щоб уберегтися від цієї хвороби, лікарі нагадують:
- овочі та фрукти, які вживаємо, повинні бути добре помиті, ошпарені кип'ятком, або взагалі зварені;
- рибалки мають правильно одягатися, це мають бути гумові рукавиці, та взуття;
- якщо виявили гризунів у помешканні, необхідно проводити дератизаціюКомплекс санітарно-гігієнічних, інженерно-технічних та протиепідемічних заходів, які включають роботи з винищування та захисту від синантропних гризунів (у тому числі носіїв та розповсюджувачів інфекційних хвороб людини і тварин) у будівлях і спорудах населених пунктів, транспорті та в довкіллі.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.