Напередодні Дня Незалежності України об’єднання митців Чернігівщини "Єдиний мистецький простір" спільно з Чернігівським обласним філармонійним центром представили прем’єру музичної відеороботи "Балада про героя". Проєкт реалізовувався за підтримки департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОВА. 21 серпня роботу презентували у Ніжині для родин полеглих, а 22 серпня — у Чернігові.
Про це в ефірі "Українського Радіо Чернігів" розповіли автори цього проєкту.
"Не можу сказати, що цей твір присвячений саме одній людині. Це уособлення усіх героїв — в Олександрі Мацієвському. Це присвята всім хлопцям, які загинули, їх мамам, які все це пережили", — говорить авторка та виконавиця пісні, директор-розпорядник колективу концертних виконавців Чернігівського обласного філармонійного центру Марина Маккей.
За її словами, вона "пропустила через себе" історію українського військовослужбовця, солдата 163-го батальйону 119-ї бригади тероборони Олександра Мацієвського, якого розстріляли росіяни після слів "Слава Україні". І таким чином "народилася" пісня.
"Так якось ввечері на кухні я сама собі сіла і балада ця у мене вийшла на дуже багато куплетів. Бо там йшлося — від народження і як проживає людина: з якими емоціями, що вона готує для себе в житті, як вона представляє, що це життя у неї буде насичене... І отак війною просто обриваються усі мрії, надії", — розповідає Марина Маккей.
Вперше свою "Баладу про героя" вона заспівала рік тому на своєму сольному концерті на сцені філармонії.
Режисерка, ідейниця та очільниця об’єднання "Єдиний мистецький простір Чернігівщини" Оксана Тунік-Фриз, яка тоді також була серед глядачів, каже:
"Після концерту я почала розпитувати у директора філармонії про цю пісню. Я одразу її для себе виділила. Він розказав, що це авторська пісня. Я сказала, що на цей твір варто звернути увагу, тому що він наближений до народного. А це багато про що говорить — це голос народу".
Так, з її слів, почалася співпраця над проєктом.
"Первинне аранжування було зроблене Сергієм Галамагою. Це, можна сказати, фундамент цього твору. Саме в цьому аранжуванні твір пролунав вперше. Далі в нашій роботі була задіяна велика кількість музикантів, співаків, різних колективів і виконавців Чернігівщини. Над аранжуванням також працювала команда, зокрема Євген Філатов спільно з Євгеном Мацаком. Перший етап — це була велика робота над аранжуванням. Потім був запис і паралельно ми працювали над відео. На знімальному майданчику працював оператор-постановник Сергій Ломоса. Працювала команда перукарів, візажистів. Образи підбирала і працювала над художнім оздобленням цієї роботи Катерина Чернявська", — розповідає Оксана Тунік-Фриз.
Як зазначає режисерка, відео знімали на п'яти різних локаціях на території Чернігівської області.
"Усі ці локації були під окупацією. Це Любеч, села Петрушин, Товстоліс і поля у Чернігівському районі у різних місцях, де безпекова ситуація дозволяла знімати", — говорить Оксана Тунік-Фріз.
Вона зізнається, що між початковим задумом і кінцевим результатом проєкту є чимало відмінностей, але головна ідея, як в музичному творі, так і у відеороботі, залишилась.
Роль хлопчика зіграв син балетмейстерки філармонійного центру Катерини Великої — чотирирічний Тимур.
Вже дорослого сина-солдата грав співробітник філармонійного центру, колега Марини Маккей — Олександр Сєроштанов. Роль мами зіграла мама Олександра Олена Сєроштанова.
"Трагічність нашої історії полягає ще й в тому, що поки ми працювали над проєктом, на війні загинув тато Тимура — військовослужбовець ЗСУ, артист балету Чернігівського українського академічного народного хору Володимир Опанасенко", — розповідає Оксана Тунік-Фриз.
Емоції на знімальному майданчику, каже вона, відповідали і темі твору, і загальному задуму проєкту. Щоб те ж саме відчув глядач, використовували справжні музичні інструменти й живі голоси.
"Чому ми задіювали багато інструментів? Ми хотіли наситити, створити об'єм... Це все відчувається у треку. Не можливо створити емоцію з чогось штучного. Були задіяні: капела бандуристів імені Вересая, струнна група симфонічного оркестру, колектив домбристів викладачів та студентів музичного училища, хор імені Бортнянського", — говорить аранжувальник, ідейник об’єднання "Єдиний мистецький простір Чернігівщини" Євген Мацак.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.