Фортифікаційні споруди на Чернігівщині: чи завищені ціни на будівництво та як це коментує Чаус

Фортифікаційні споруди на Чернігівщині: чи завищені ціни на будівництво та як це коментує Чаус

Ціни на дерев’яні колоди та арматуру для фортифікації на Чернігівщині в рамках ринкових, а на щебінь — одна з найвищих серед проаналізованих областей. Такі результати дослідження кошторисів оприлюднила нардепка від фракції "Слуга народу" Анастасія Радіна. На її запит ОВА відкрила інформацію з трьох кошторисів на суму 163 мільйони гривень. Це 12% закупівель на фортифікацію Чернігівщини на 2024 рік. Загальна вартість проєкту 1,5 мільярда, з них 216 мільйонів використали у 2023 році. Як це коментує В’ячеслав Чаус і що зараз відбувається на будівельних майданчиках — читайте далі.

Будівництво захисних споруд

Це один з опорних пунктів оборони на прикордонні Чернігівщини.

фортифікаційні
Це один з опорних пунктів оборони на Чернігівщині. Суспільне Чернігів
"Обладнаний він стандартно: комплексні захисні споруди, окопи, укриття, бойові вогневі позиції для особового складу", — розповів речник оперативного тактичного угрупування "Сіверськ" Вадим Мисник.

На цій ділянці будівництво захисних споруд завершили. На це пішло кілька місяців, каже Володимир Булавко, директор субпідрядної організації, яка займалась саме цим об’єктом. Найскладніше було знайти достатню кількість робітників.

Як розповів Володимир Булавко, за ходом робіт слідкували військові. Підказували, що їм більше потрібно та як краще.

фортифікаційні
Володимир Булавко, директор субпідрядної організації. Суспільне Чернігів

Цей оборонний комплекс розташований за 10-12 кілометрів від кордону з Росією, сказав Вадим Мисник. У захисних спорудах є вентиляція, й ізоляція. Пізніше додадуть металеві антидронові решітки.

"Якщо росіяни будуть підходити до тих загороджень, їм вже буде не просто так їх долати, а це робити ще й під вогнем. Якщо там ще мінування буде, тобто, вони там будуть зупинені. Такі опорні пункти складають єдину систему оборонних рубежів. І воно дає саме той ефект, що вони в єдиній системі, при належній підтримці з повітря нашими безпілотними розвідувальними ударними БПЛА, артилерії — дають максимальний ефект щодо ведення оборони", — сказав Мисник.
фортифікаційні
Речник оперативного тактичного угрупування "Сіверськ" Вадим Мисник. Суспільне Чернігів

Фортифікаційні споруди на кордоні з Білоруссю зводити почали березні, а зараз вже завершують, каже заступник директора підрядної організації Андрій Роговий.

"Роботи проводяться згідно з проєктною документацією. Тому, якість гарантовано. Там на місці постійно є відповідальна особа, максимальна кількість людей залучена, яка для цього забезпечує всі види робіт, і максимальна одиниця техніки".

Як розповідає бригадир В’ячеслав Чугай, людей для роботи на об’єкті на їх ділянці вистачає. За час будівництва вони жодного разу не потрапляли під обстріл.

фортифікаційні
Бригадир В’ячеслав Чугай. Суспільне Чернігів

Вартість зведення фортифікаційних споруд

Як розповів у коментарі Суспільному начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус, загалом на зведення фортифікаційних споруд в області витратять півтора мільярда гривень.

"До кінця 2023 року пішло близько 200 млн грн, а зараз ми вже заплатили по вкладеним договорам близько 500 мільйонів гривень. Багато робіт ще не закрито. Вони завершені фактично, але проводяться експертизи, аудити, перевірки. Тому, якщо казати про касові видатки, вони становлять трошки більше 30%, але по фактичним роботам — вони значно більші".
фортифікаційні
Начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус. Суспільне Чернігів

У відкритому доступі на майданчику публічних закупівель Prozorro є дані про підряди на фортифікацію Чернігівщини на всю заявлену суму — майже 1,3 мільярда гривень. Без деталізації про закупівельні ціни на будматеріали.

Нардепка від фракції "Слуга народу" Анастасія Радіна розповіла Суспільному в листі, що від деяких голів ОВА отримала кошториси у відповідь на запит. Чернігівщина відкрила закупівельні ціни за трьома підрядами на загальну суму 163 мільйони гривень. Це 12% від вартості проєкту на цей рік.

фортифікаційні
Анастасія Радіна. Facebook/Анастасія Радіна

фортифікаційні
Інфографіка з цифрами. Суспільне Чернігів

Дерев’яні колоди діаметром 100 мм на Чернігівщині купували за ринковою ціною, пише Радіна. Одна з найнижчих серед досліджуваних дев'яти регіонів — дешевше колоди купували тільки на Сумщині. Аналогічна ситуація з арматурою і габіонами військового призначення. А ось ціна щебінки — одна з найвищих серед проаналізованих областей. Усі ціни вказані без урахування доставки, зберігання і ПДВ.

Начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус на запитання про завищення цін відповів наступне:

"Я не думаю, що була ціна завищена. Якщо у пані народної депутатки є якісь питання, нехай звертається до правоохоронних органів. Їх у нас дуже багато працює на фортифікаціях. Щодня перевірки, контролі, аудити".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок