Створив дендропарк, очолював краєзнавчий музей, а потім став прикордонником: на Менщині прощалися з Віталієм Крутим

Створив дендропарк, очолював краєзнавчий музей, а потім став прикордонником: на Менщині прощалися з Віталієм Крутим

У Менській громаді, що на Чернігівщині, 20 травня зустріли кортеж із загиблим 41-річним директором краєзнавчого музею Віталієм Крутим. Чоловіка мобілізували на початку грудня 2023 року, коли він поїхав на міжнародну наукову конференцію до Львова. Він став прикордонником. Після навчань у Польщі опинився на Харківщині. Ввечері 9 травня Віталій написав своєму другу Олексію Прищепі, що росіяни прорвали кордон, а він з побратимами виходить на бойове завдання. За повідомленням Менської міської ради, Віталій Крутий загинув 12 травня поблизу Металівки. Поховати чоловіка мають завтра, 21 травня, у його рідному селі Дягова.

Друг загиблого Олексій Прищепа розповів, що вони з Віталієм часто спілкувалися:

"І, коли служив, як на навчаннях він був у Польщі, — переписувалися ми з ним постійно. Розказував: де, що і як. І сапером його вчили, і оператором БПЛА. Задоволений був, каже: «Я вже тепер можу розміновувати все що завгодно»".
Олексій Прищепа розповідає про свого друга Віталія Крутого, з яким прощалися у Менській громада на Чернігівщині 20 травня 2024 року
Олексій Прищепа. Суспільне Чернігів

Після навчань Віталій опинився на Харківщині.

"23-го квітня він написав, що ми вже виїжджаємо, і до 8 травня з ним зв’язку не було. Сказав, що одразу 15 днів у пеклі, зараз відвели відпочити", — розповідає Олексій Прищепа.

За його словами, вже 9 травня о шостій вечора Віталій написав йому таке:

"Що москалі вже прорвали кордон і в них о 10 вечора вихід. І все. 10 числа я йому написав, я бачу: він не прочитав. Ну і 13 я йому написав, він також не прочитав. Написав: «Хоч плюсики постав». Але плюсика він уже не поставив".
Військовий ЗСУ Віталій Крутий, з яким прощалися у Менській громада на Чернігівщині 20 травня 2024 року
Віталій Крутий. Фейсбук-сторінка Віталія Крутого

Віталій Крутий загинув 12 травня поблизу села Металівка, повідомила Менська міська рада. У кабінеті чоловіка, поруч із його робочим місцем, тепер стоїть портрет із траурною стрічкою. Директором краєзнавчого музею він був 12 років.

Колега загиблого Ігор Андрієнко каже:

"Він був одним із найкращих краєзнавців не лише Мени і Менщини, а й навіть усієї області. Він був, як друг, товариш і брат. Він був справедливий і допомагав, якщо у когось щось не виходило, то робили разом. Він був дуже енергійним. Світла, усміхнена людина. Та людина, на яку треба рівнятись".
Ігор Андрієнко розповідає про свого колегу Віталія Крутого, з яким прощалися у Менській громаді на Чернігівщині 20 травня 2024 року
Ігор Андрієнко. Суспільне Чернігів

Ігор Андрієнко розповів, що Віталій і в позаробочий час займався краєзнавством, проводив екскурсії, їздив у велоподорожі. А ще дуже любив рослини. Біля свого будинку у Дяговій чоловік створив власний дендропарк, де висаджував сотні видів рослин з усього світу, зокрема хвойних.

"Разів два на тиждень йому приходили посилки поштою і він, смакуючи, приносив ці посилки. Він їх розгортав, ці деревця наче гладив ніжненько так... І міг годинами розповідати про своє хобі, про своє захоплення".

Дерева, які посадив Віталій, ростуть і біля музею. Тепер директора тут зустрічають дорогою із квітів.

Начальниця відділу культури міськради Світлана Шелудько каже:

"Не хотіли б ми його так зустрічати, це для нас і біль, і сум, і велика страшна трагедія".
Начальниця відділу культури Менської міськради на Чернігівщині Світлана Шелудько розповідає про Віталія Крутого, з яким прощалися 20 травня 2024 року
Світлана Шелудько. Суспільне Чернігів

Місцева жительна Лідія Берман про загиблого згадує так:

"Добрий. І з автобуса завжди руку подасть, завжди усміхався, завжди був такий позитивний. Таких людей, дійсно, один на мільйон".

Про 157 різновидів рослин, які висадив у себе на городі житель Дягової Менського району Віталій Крутий, Суспільне розповідало п'ять років тому.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок