Заповідник "Чернігів стародавній" залишився без керівника

Заповідник "Чернігів стародавній" залишився без керівника

"Чернігів стародавній"
Заповідник "Чернігів стародавній". Суспільне Чернігів

Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів стародавній" залишився без керівника. Це пов'язано з тим, що Андрій Лісовий, який раніше виконував обов’язки генерального директора, вийшов на пенсію.

Про це Суспільному розповів заступник генерального директора з економічної діяльності та загальних питань НАІЗ "Чернігів стародавній" Володимир Хомич.

"Міністерство культури та інформаційної політики України ще не призначило виконувача обов'язків. Чекали сьогодні (15 квітня, — ред.), що буде, але не було".

Виконувачем обов’язків генерального директора НАІЗ "Чернігів стародавній" Андрія Лісового Міністерство культури та інформаційної політики України призначило 18 квітня 2023 року. Останній робочий день у нього був 13 квітня 2024 року, каже Володимир Хомич.

Заповідник "Чернігів стародавній" залишився без керівника
Андрій Лісовий. ФОТО: Суспільне Чернігів

Що відомо про "Чернігів стародавній"

Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів стародавній" є одним із головних туристичних об’єктів Чернігівщини. До нього входять 26 пам’яток архітектури національного значення, а також три споруди та пам’ятники гетьману Івану Мазепі і князю Ігорю Чернігівському та Київському. З них: шість пам’яток домонгольського періоду, які на думку фахівців вважаються одними з найдавніших у Східній Європі.

Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів стародавній" повернув із незаконного користування Чернігівської єпархії Української Православної Церкви (Московського патріархату) УПЦ, згідно з релігієзнавчою експертизою Держслужби з питань свободи совісті, є структурним підрозділом Російської православної церкви.низку об’єктів на території Троїцько-Іллінського монастиря, які перебувають на балансі заповідника.

"Повернули із духовної окупації ще частину наших пам’яток національного значення, які є власністю держави й перебувають на балансі Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Мова про Троїцький собор XVII століття, дзвіниця Троїцького монастиря, Введенська церква, північно-східні келії, південні келії, південно-західні келії, будинок архієрея, в якому перебуває регентська школа", — розповідав Андрій Лісовий.

Окрім того, "Чернігів стародавній" повернув із користування УПЦ (МП) Іллінську браму, мури з брамами та баштами, а також ризницю Спасо-Преображенського собору на Валу, де проводили обряд хрещення.

Нагадаємо, у березні 2023 року управління Чернігівської єпархії УПЦ зверталося до суду із вимогами зобов’язати Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів Стародавній" продовжити договори безоплатного користування пам’яткою архітектури національного значення, зокрема, Спасо-Преображенським собором та комплексом споруд пам’яток архітектури національного значення Троїцького монастиря, які є державною власністю.

Тоді представники УПЦ наполягали на тому, що мають право на безоплатне користування храмами, посилаючись на Закон України "Про свободу совісті та релігійні організації".

У Чернігівської єпархії термін оренди об'єктів закінчився ще восени 2021 року. Влітку минулого року комісія Мінкульту почала дослідження низки пам’яток архітектури, серед яких найдревніші православні храми Чернігова, якими користується УПЦ (МП). За висновками комісії, частину цих об’єктів довели до неналежного стану.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок