"Позов міськради Верховний Суд задовольнив частково": Брижинський прокоментував рішення суду щодо бюджету Чернігова

"Позов міськради Верховний Суд задовольнив частково": Брижинський прокоментував рішення суду щодо бюджету Чернігова

"Позов міськради Верховний Суд задовольнив частково": Брижинський прокоментував рішення суду щодо бюджету Чернігова
. ФОТО: Суспільне Чернігів

Верховний Суд України задовольнив позов Чернігівської міської ради не повністю, а частково. Зокрема відмовив у визнанні права міськради затверджувати та вносити зміни у бюджет, але направив справу на новий розгляд у зв'язку з посадовими порушеннями.

Про це у коментарі Суспільному розповів начальник Чернігівської МВА Дмитро Брижинський.

"У скарзі міської ради було два пункти. Перший і головний пункт вимагав відмовити військовій адміністрації в позові та визнати право міської ради затверджувати та вносити зміни в бюджет. В задоволенні цього пункту Верховний Суд відмовив, вказавши на те, що вимоги військової адміністрації затверджувати та вносити зміни в бюджет — законні. Другий пункт вимагав направити справу на новий розгляд у зв'язку з посадовими порушеннями. Я не маю юридичного досвіду, але я можу з упевненістю сказати, що це не є суттєві порушення, які були допущені судом першої інстанції, а також Апеляційним судом", — каже Брижинський.

На його думку, "вирішення даної суперечки в судовому порядку немає вже ніякого сенсу, адже міськрада визнала повноваження МВА на затвердження бюджету, відповідно до закону "Про правовий режим воєнного стану".

"Ми спільно підписали розпорядження, щодо реалізації наших повноважень і повноважень міської ради. І вже майже пів року працюємо в цьому напрямку. Ми затвердили бюджет, ми вносимо зміни в бюджет, відповідно до узгодженої процедури. Суд розгляне цю справу і прийме законне рішення в якому визнає, що право затверджувати та вносити зміни в бюджет — це право міської військової адміністрації", — зазначив Брижинський.

"Сторони просто повернулися в первісний стан"

Як зазначав у коментарі Суспільному правозахисник та помічник депутатки міськради Марини Семененко — Олександр Гашпар, Верховний Суд по суті не розглядав справу і не надавав оцінку правомірності рішень. Він лише встановив порушення Кодексу адміністративного судочинства і направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

"Верховний Суд зазначив, що рішення, яке оскаржувалось — «Про внесення змін до бюджету», по суті є нормативно-правовим актом. А відтак, нормативно-правовий акт не міг розглядатися в порядку письмового провадження, а тільки в порядку загального позивного провадження. Тобто, Верховний Суд скасував рішення першої інстанції та рішення апеляційної інстанції та відправив до суду першої інстанції для повторного розгляду у порядку загального провадження. На цей раз з викликом обох сторін. Це означає, що сторони просто повернулися в первісний стан".
Правозахисник з Чернігова Олександр Гашпар
Олександр Гашпар. ФОТО: Суспільне Чернігів

Зараз, додав Гашпар, міська рада сама може ухвалювати та затверджувати зміни до бюджету.

"Але не факт, що суд ухвалить інше рішення по справі, оскільки Верховний Суд не досліджував справу по суті. А саме аргументи, хто в умовах воєнного стану наділений повноваженнями для затвердження бюджету".

В чому суть справи

У квітні 2023 року Чернігівська міська військова адміністрація подала позов до Чернігівського окружного адміністративного суду, аби скасувати рішення сесії міської ради від 30 березня щодо затвердження змін до міського бюджету.

Міська військова адміністрація в адміністративному позові тоді просила визнати рішення міськради незаконним і скасувати його. Її начальник Дмитро Брижинський у коментарі Суспільному так пояснював суть звернення до суду:

"Суть мого звернення стосується того, щоб суд визначив як повинна взаємодіяти військова адміністрація з міською радою. Наразі міська рада трактує закон по-своєму, не так, як я це бачу. У цивілізованому світі всі суперечки вирішуються через суд, а тому я звернувся до суду, щоб суд поставив крапку і визначився як надалі військова адміністрація співпрацює з міською радою".

Чернігівський окружний адміністративний суд 22 червня визнав протиправним та скасував рішення Чернігівської міськради №30/VIII-9 від 30.03.2023 "Про внесення змін і доповнень до рішення Чернігівської міської ради від 30 листопада 2022 року №24/VIII-38 "Про бюджет Чернігівської міської територіальної громади на 2023 рік" зі змінами та доповненнями. Таким чином суд повністю задовольнив позов Чернігівської МВА до міськради.

Суд тоді використав безпосередню вказівку закону, яка передбачає здійснення повноважень щодо місцевих бюджетів військовими адміністраціями, якщо вони утворені.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок