Ціни на нерухомість зросли: що вплинуло та скільки зарплат потрібно, щоб заробити на 1-кімнатну квартиру у Чернігові

Ціни на нерухомість зросли: що вплинуло та скільки зарплат потрібно, щоб заробити на 1-кімнатну квартиру у Чернігові

З початку 2024 року середня ціна квартири на вторинному ринку Чернігова зросла на 4 тисячі доларів США, а квадратний метр у новобудовах подорожчав на 6%. Такі статистичні дані наводять аналітики порталу lun.ua. Як розповів Суспільному експерт з нерухомості Руслан Микаілов, зараз ціни на житло вийшли на "довоєнний" рівень. Що впливає на ціноутворення – про це далі у матеріалі.

Фундамент та погріб – все, що залишилось від будинку Олександри Курилець у селі Іванівка. В помешкання жінки прилетів снаряд у березні 2022 року, під час окупації села росіянами.

"Це сталося 10 березня, як зайшли росіяни. Ми ховалися, сиділи у підвалі. Тут не один приліт був. Зараз я живу у Количівці у дітей, – розказує Олександра Курилець.
Ціни на нерухомість зросли. Олександра Курилець
Олександра Курилець. ФОТО: Суспільне Чернігів

Жінка каже, за зруйноване житло за програмою єВідновлення їй нарахували мільйон гривень і видали сертифікат:

"Я довго вагалась його брати. Я думала, мені відбудують, хоч маленький будиночок, але ніхто нічого. Я вирішила взяти сертифікат. На цю суму я навіть не знаю, що я можу купити. Будинки в нас дорогі: Іванівка, Количівка – дорогі".

За словами Олександри Курилець, рієлтори знайшли їй квартиру у Чернігові, але й там треба доплачувати власні кошти.

"На однокімнатну – теж не вистачає. Де брати кошти ще, я не знаю".

За словами експерта з нерухомості Руслана Микаілова, ціни житла на вторинному ринку у Чернігові виросли та вийшли на "довоєнний" рівень:

"На сьогоднішній день ціни, як на кінець 2021 на початок 2022 року. Вплинуло те, що як ВПО з інших областей приїжджають у Чернігів, так і з нашої області переїжджають саме у Чернігів. Ми вже наближаємось до позначки 2,5 клієнти, грубо кажучи, на один об’єкт. Тобто, попит у 2,5 рази більше, ніж пропозиція".
Експерт з нерухомості Руслан Микаілов
Руслан Микаілов. ФОТО: Суспільне Чернігів

За інформацією сайту lun.ua, за пів року ціни на квартири у Чернігові на вторинному ринку виросли в середньому на 4 000 доларів США. Однокімнатна квартира коштує близько 31 тисячі доларів.

За словами Руслана Микаілова, на ціну вплинули державні програми: кредитування єОселя та єВідновлення.

"Ринок би так стрімко за рік повномасштабної війни не виріс, якби не ці програми. 40% – це люди, які звертаються по сертифікатам, з тих вхідних дзвінків. Десь може 30% – за власний рахунок, 30% – під іпотеку".
Середня ціна 1-кімнатної квартири на вторинці по регіонах
Середня ціна 1-кімнатної квартири на вторинці по регіонах. ФОТО: lun.ua

Як розповів експерт, на вторинний ринок вплинув і ріст цін на житло в новобудовах. За статистикою експертів компанії ЛУН, у Чернігові в середньому ціна на житло від забудовників виросла на 6%. За словами власниці будівельної компанії "Житлобудсервіс" Олени Пузан, витрати на зведення багатоквартирних будинків зростають кожні три місяці.

Середні ціни (м²) на первинці по регіонах
Середні ціни (м²) на первинці по регіонах. ФОТО: lun.ua
"Кожні три місяця мені приносять листа, що підвищується ціна на залізобетон. Якщо в порівнянні з довоєнною ціною – це було 8,20 за одну цеглину, то на сьогоднішній день це ціна 11,20. Виживаємо, як і всі, мабуть, забудовники України сьогодні завдяки програмі єОселя. На сьогоднішній день з 86 квартир, які ми плануємо ввести в експлуатацію, 32 квартири чекають, пройшли всі дозвільні процедури і чекають, це буде єОселя", – говорить Олена Пузан.
Власниця будівельної компанії "Житлобудсервіс" Олена Пузан
Олена Пузан. ФОТО: Суспільне Чернігів

За співвідношенням середньої зарплати та цінами на нерухомість в порівняльній таблиці lun.ua, щоб заробити на однокімнатну квартиру у Чернігові – потрібно понад шість з половиною річних зарплат.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок