Сповільнює роботу і призводить до додаткових витрат: так на нововведення у митному оформленні товарів реагує Гліб Кочин. Він — директор чернігівського підприємства, яке виготовляє дитячі меблі й експортує їх до країн Євросоюзу та Азії. Зміни до законодавства, які стосуються контролю та оформлення як імпортних, так і експортних вантажів, набули чинності з 7 листопада. Якщо раніше вантаж можна було оформити без його пред'явлення на митному терміналі, то зараз воно стало обов’язковим. Про це Суспільному розповіла експертка з питань митної справи Чернігівської торгово-промислової палати Ольга Єрмолко.
"З точки зору експортерів, це повністю недоцільне при поточних умовах і поточному стані інфраструктури, яка забезпечує пропускний потік", — каже Гліб Кочин.

Щомісяця підприємство Гліба відправляє від трьох до п'яти машин з товаром на експорт до країн Євросоюзу та Азії. Тепер кожна машина з товаром обов'язково має заїхати на термінал, сплатити певне мито, пеню, оплату за те, що вона перетнула територію митного термінала.
"Площі обмежені. Це дуже сильно ускладнює і відкочує систему замитнення до системи взірця десь 2004-2008 років. Це — відскок назад", — впевнений Гліб Кочин.
Ольга Єрмолко каже, що нововведення у пілотному режимі тестували влітку. До цього вантажі могли проходити оформлення без пред’явлення до митного термінала.

Тобто, експортер завантажував машину в себе на заводі, декларацію брокер подавав, і товар замитнювався без пред'явлення цього вантажу в митницю для оформлення",— говорить Ольга Єрмолко.
Підприємство Гліба Кочина вже працювало за новими правилами. Окрім додаткових платежів на терміналі, це ще й суттєво сповільнює роботу:
Якщо раніше на місці ми все закривали: машина заїхала (при наших реаліях, з нашим видом пакування, це п'ять-шість годин на запаковку, машина на 80 кубиків) і після цього ще дві-три години на замитнення. То зараз все розтягується на дві доби як мінімум".

За словами Ольги Єрмолко, це вимушена міра держави, щоб все-таки спонукати підприємців, бізнес не сидіти на місці, а йти вперед, тобто інтегруватися в європейську систему. Експертка з митної справи додає — з нововведеннями на митниці роботи додалось усім.
"Ви маєте заключити договір з тим терміналом, не просто заїхати. Водії мають сканувати документи. Тобто, роботи додалося і брокерам, і експортерам, і водіям. Питання фінансового характеру, тому що експортер це людина, яка заробляє гроші. Наші експортери заробляють дуже важко зараз. І це зайве фінансове навантаження. І вони мали його врахувати вже в цю машину, яка сьогодні оформлюється",— говорить Ольга Єрмолко.
Щоб і далі оформлювати товари безпосередньо на підприємствах, Держмитниця рекомендує бізнесу отримувати спрощення.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.