На Чернігівщині минулого тижня, з 5 по 11 червня, вісім людей стали жертвами шахраїв, оформивши фейкову грошову допомогу через Інтернет. Це найпоширеніший вид шахрайства на Чернігівщині, розповіла речниця Нацполіції області Наталія Слабеняк. З її слів, кількість постраждалих постійно зростає. Загалом, щодоби до поліції надходить до п'яти повідомлень про вчинення різних видів шахрайства.
Як не стати жертвою шахраїв, які випадки є розповсюдженими, як діяти, якщо з рахунків зникли гроші — читайте у матеріалі.
Далі — зі слів Наталії Слабеняк.
Оформлення фейкової допомоги. Що варто знати
У соцмережах шахраї під виглядом різних міжнародних організацій часто поширюють фейкові оголошення про оформлення так званої грошової допомоги. Наприклад, можна побачити в соцмережах повідомлення, що кожен українець може отримати грошову допомогу, і для того, щоб її отримати, потрібно заповнити заявку.
![Шахрайство під виглядом допомоги від ООН: у поліції Чернігівщини розповіли, як вберегтися Шахрайство під виглядом допомоги від ООН: у поліції Чернігівщини розповіли, як вберегтися](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/0dbf161e49aa25f5.jpg)
Часто є фейкові повідомлення про виплати від ООН, які можна оформити за 10 хвилин. Далі людині пропонують натиснути комбінації клавіш, обрати свій банк, на картку якого банку ви хочете оформити допомогу. Після того, як людина переходить за таким посиланням, їй пропонують ввести всі дані банківської картки, в тому числі секретні паролі, які в жодному разі не потрібно вводити і повідомляти незнайомим особам.
Якщо людина дотримується вказівок шахраїв і вводить свою персональну банківську інформацію, то шахраї можуть отримати доступ до її банківських рахунків. Тому поліція наголошує, що в жодному випадку не можна вказувати свої секретні дані банківських карток, оскільки шахраї можуть отримати доступ не лише до банківського рахунку, а також до кредитного ліміту. Люди часто думають, що на рахунку умовно 100 гривень, а ну спробую, може прийде "допомога" і дають паролі. Пенсіонери часто не знають, що у них є кредитний ліміт, він буває і 50 тисяч.
Якщо з рахунків зникли гроші, негайно звертайтеся до поліції.
Випадки шахрайства на Чернігівщині
8 червня надійшло повідомлення від мешканки Корюківського району, яка зацікавилася посиланням про оформлення допомоги, перейшла за ним, і таким чином жінка втратила 10 тисяч гривень як з основного свого рахунку, так і з кредитного. Частина грошей в неї були на основному рахунку, а більша частина – це кредитний ліміт.
![Шахрайство під виглядом допомоги від ООН: в поліції Чернігівщини розповіли, як вберегтися Шахрайство під виглядом допомоги від ООН: в поліції Чернігівщини розповіли, як вберегтися](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/0533420ecb4f8fe3.jpg)
Аналогічна історія була 5 червня. У 60-річної жінки з Городні з рахунків зникли за аналогічною схемою 55 тисяч гривень. Жінка розповіла, що їй в Viber надійшло повідомлення, що пропонуємо вам оформити грошову допомогу. Жінка зацікавилася, що їй запропонували якусь певну суму грошової допомоги оформити дуже швидко, і вона, слідуючи вказівкам, які пропонували невідомі, втратила 55 тисяч гривень. Це були гроші, як з основного рахунку, так і з кредитного.
Були суми й більше 70-ти тисяч. Наприклад, під час купівлі неіснуючого автомобіля. Тобто, люди знаходять повідомлення в Інтернеті щодо пригону і перераховують на невідомі банківські рахунки кошти.
У середньому щодоби до поліції надходить від одного до п'яти повідомлень щодо різних видів шахрайств. Це може бути і шахрайство під час купівлі-продажу товарів в Інтернеті, шахрайство за схемою "Ваш родич у біді", або коли знайомий просить у борг, тобто коли шахраї можуть зламати сторінку в соцмережі, і від імені цієї людини просити у борг.
![Шахрайство під виглядом допомоги від ООН: в поліції Чернігівщини розповіли, як вберегтися Шахрайство під виглядом допомоги від ООН: в поліції Чернігівщини розповіли, як вберегтися](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/5650c34ec2e9e1ff.jpg)
1 червня затримали підозрюваного у шахрайстві, який ошукав на 10 тисяч доларів чернігівку. Він представився лікарем і сказав, що нібито ці 10 тисяч доларів потрібні на лікування дочки, яка потрапила в ДТП. Жінка сама вказала адресу, куди може прийти "лікар". Він прийшов і вона віддала йому всі заощадження. Після того, як він пішов, вона зателефонувала до дочки та сказала, що з нею все гаразд, що в жодну ДТП вона не потрапляла. І по гарячих слідах поліція затримала підозрюваного у цьому злочині.
Правоохоронці затримують і знаходять шахраїв. Але інколи це зробити важко, бо територіально він може перебувати у різних населених пунктах нашої країни.
![Шахрайство під виглядом допомоги від ООН: у поліції Чернігівщини розповіли, як вберегтися Шахрайство під виглядом допомоги від ООН: у поліції Чернігівщини розповіли, як вберегтися](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/12457b70541e2413.jpg)
Як не стати жертвою шахраїв
Люди думають, що вони дуже швидко можуть з невідомого сайту оформити грошову допомогу. Тому ми наголошуємо, що інформація про державні виплати, порядок їх отримання є лише на офіційних сайтах.
Треба дуже ретельно відслідковувати, за якими посиланнями ви переходите, тобто не слідувати вказівкам невідомих і в жодному разі не вводити секретні цифри картки, пін-коди.
Зверніться до ЦНАПу, до державної установи, проконсультуйтеся перед тим, як переходити за такими невідомими посиланнями.
Також застерігаємо, щоб спочатку пересвідчитися в наявності товару, оглянути той самий автомобіль і лише після цього перераховувати гроші.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.