П'ять надкластерних лікарень, шість кластерних та дванадцять загальних лікарень планують створити на Чернігівщині в процесі реформи. Госпітальна рада області визначилася зі структурою спроможної мережі медзакладів та очікує на затвердження від МОЗ, розповів Суспільному начальник Управління охорони здоров'я Чернігівської ОДА Андрій Лінник. Також до спроможної мережі увійшов обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф та 34 лікарні первинно медико-санітарної допомоги. Детальніше — читайте далі.
Надкластерні лікарні
Загалом надкластерних лікарень в області буде п'ять. Це дві головні, які обслуговуватимуть дорослих та дітей: Чернігівська обласна лікарня та Чернігівська обласна дитяча лікарня. А також три профільні: Чернігівський медичний центр сучасної онкології, Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня та “Пологовий будинок”. Такі лікарні, за реформою, будуть максимально оснащувати сучасним обладнанням, тут надаватимуть більший спектр послуг.
Кластерні лікарні
Наступний ранг — це кластерна лікарня. Така лікарня має бути одна на район, з розрахунком на 150 тисяч населення. Тут надаватимуть медичну допомогу при найбільш поширених хворобах у середніх і важких випадках, медичні послуги тут мають надаватися цілодобово, як у Чернігівській районній лікарні.
Особливість Чернігівської області в тому, що вона велика за територією, але не густозаселена. Тому на затвердження в МОЗ подали шість кластерних лікарень. Це Чернігівська міська лікарня №2, центральні районні лікарні Чернігова, Корюківки, Ніжина, Прилук та Новгород-Сіверська центральна міська лікарня.
Чернігівська обласна дитяча лікарня
Згідно з третім етапом медреформи, заклад має стати надкластерним, який працюватиме з найскладнішими пацієнтами. І це означатиме, що технічно його забезпечуватиме МОЗ і він буде в пріоритеті.
"Включення дитячої обласної лікарні до переліку надкластерних дає нам гарантії того, що держава буде піклуватися саме про розвиток матеріально-технічної бази та про підтримку лікарні в майбутньому", — говорить директорка дитячої обласної лікарні Тетяна Лебедєва.
Чернігівська центральна районна лікарня
Вона зазнала руйнувань внаслідок бойових дій у Чернігові. Тут майже знищене все поліклінічне відділення та серйозно пошкоджені чотири із десяти корпусів.
За словами гендиректора лікарні, за рік вдалося відновити все, окрім поліклініки. Витратили на це понад 46 мільйонів гривень, це гроші держави та приватних спонсорів.
Зі слів генерального директора Чернігівської районної центрально лікарні Дмитра Руденка, повністю відновили інфекційний та лабораторний корпуси, зроблений ремонт у відділенні екстреної медичної допомоги, травматологічному відділенні, завершується ремонт в терапевтичному відділенні.
"Робіт зроблено дуже багато, всі стаціонарні відділення працюють в повному обсязі. Наш заклад був завжди одним із небагатьох, де цілодобово чергує чотири лікарі: анестезіолог, акушер-гінеколог, хірург, терапевт. Реально, ми працювали, як кластерна лікарня, так і будемо працювати", — сказав Руденко.
Новгород-Сіверська центральна міська лікарня
Зі слів міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, статус кластерної лікарні цей медзаклад отримав авансом.
Зі слів гендиректорки, медзаклад має виконати дві вимоги. Перша – це забезпечення матеріально-технічної бази, друга — наявність в лікарні вузькопрофільних лікарів, бо кластерна лікарня має надавати 20 видів послуг. На тепер райцентру не вистачає ще з десяток спеціалістів.
"У нас сьогодні навчається три лікарі-інтерни. Окрім цього, у нас є попередня домовленість з трьома лікарями: хірург, гінеколог і рентгенолог, які готові продовжувати трудову діяльність у нашій лікарні", — каже Оксана Черненко.
Тому лікарям, які захочуть працювати в Новгород-Сіверській лікарні, виплатять підйомніГрошова допомога, яка виплачується у разі переїзду на нове місце. та допоможуть купити житло, сказала Новгород-Сіверська міська голова Людмила Ткаченко.
"Тому що Новгород-Сіверська громада – це територія бойових дій і сюди нема бажаючих їхати, оскільки це ризик. Було прийнято на сесії дві програми. Перша програма – це по придбанню житла для тих лікарів, які погодяться приїхати до нас в нашу громаду. І друга програма – це фінансова підтримка самих лікарів: це одноразово 120 тисяч і потім уже кожен місяць по 10 тисяч на період дії програми, тобто по 2025 рік включно".
Загальні лікарні
До спроможної мережі лікарень на Чернігівщині увійдуть 12 загальних лікарень. В них надаватимуться базові і найпростіші медичні послуги для пацієнтів громади. Лікарня обслуговуватиме близько 40 тисяч людей.
"У планах МОЗ передбачено кадрове підсилення і пріоритети в розподілі дороговартісного обладнання саме для тих лікарень, які увійшли в спроможну мережу. Щодо загальних лікарень приймалися до уваги перш за все ті заклади, які знаходяться на прикордонній території. Це Городнянська, Ріпкинська, Сновська і Семенівська", — розповів начальник Управління охорони здоров'я Чернігівської ОДА Андрій Лінник.
10 медичних закладів області не увійшли до спроможної мережі. За словами Андрія Лінника, вони працюватимуть і надалі. НСЗУ продовжить підписувати з ними контракти
"З урахуванням тих вимог, які висуваються тим чи іншим пакетом гарантій. Їх задача зараз створити стратегічні плани розвитку на найближчі три роки, залучити до роботи в своїх закладах спеціалістів необхідних для надання медичної допомоги в цілодобовому режимі за базовими напрямками, перелік цих напрямків є мінімально обов'язковим".
За словами Андрія Лінника затверджувати мережу будуть близько двох місяців і тільки потім почнеться подальше реформування.
Детальніше у сюжеті:
Читайте також
Об'єднання Ніжинської районної та міської лікарень: чому відбувся цей процес та що зміниться для людей
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.