Хворіють люди та тварини: лікарі розповіли, чим небезпечний ботулізм

Хворіють люди та тварини: лікарі розповіли, чим небезпечний ботулізм

Хворіють люди та тварини: лікарі розповіли, чим небезпечний ботулізм
. ФОТО: Gettyimages

У квітні 2023 року на Чернігівщині лікарі діагностували ботулізм у двох людей. Загалом це четвертий випадок від початку року. Вперше, у 2023 році його виявили у 8-річної дівчинки з Ніжинського району. Загалом, у 2022 році зафіксовано шість випадків ботулізму, одна людина померла.

Що це за хвороба, чим вона небезпечна, чи можна уникнути зараження і чи хворіють тварини на ботулізм, на ці та інші запитання у передачі "Праймвечір. Акценти" на Українському Радіо "Чернігівська хвиля" відповіли заступниця генерального директора Чернівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Тетяна Наливайко та завідувачка інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Іванна Олексієнко.

Хворіють люди та тварини: лікарі розповіли, чим небезпечний ботулізм
Зліва на право: Тетяна Наливайко, Іванна Олексієнко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Що таке ботулізм

Ботулізм — це група інфекційних захворювань токсико-інфекційного характеру, каже Іванна Олексієнко. З її слів, це небезпечне захворювання, оскільки пошкоджується центральна нервова система.

"Основне лікування при ботулізмі, це введення протиботулінічної сироватки. При не лікуванні, може призвести до вкрай важких або навіть летальних наслідків. Йде ураження нервової системи, погіршується зір".

Інкубаційний період захворювання на ботулізм триває від декількох годин до тижня. Симптоми схожі на інші захворювання, каже Іванна Олексієнко, але зазвичай це:

  • підвищена температура до 37-37,5 градусів;
  • розлади шлунково-кишкового тракту;
  • незначна нудота;
  • діарея;
  • людині важко ковтати;
  • втрата частково зору.

"Для того ми викликаємо інших спеціалістів, щоб подивилися. Звичайно, якщо пацієнта привезли у важкому стані, може розвинутися гостра дихальна недостатність. Це затемнення перед очима, слабкість, це перші основні такі дзвіночки, коли необхідно звертатися до лікаря", — розповіла Іванна Олексієнко.

Випадки виявлення ботулізму. В яких продуктах міститься ботулотоксин

На Чернігівщині станом на 19 квітня від початку 2023 року зафіксовано чотири випадки захворювання на ботулізм, каже Тетяна Наливайко. Всі люди живі, їм вчасно вкололи сироватку.

"В основному продукти, від яких виникає захворювання на ботулізм, це або консервовані продукти, або рибні продукти. Тому є така сезонність, коли починаються свята, ми дістаємо всю консервацію і починаємо її їсти. Коли починається весна і проходить вилов риби, теж ми вживаємо її. Тому є така сезонність, вона спостерігається кожного року", — розповіла Тетяна Наливайко.

Найбільше бактерії містяться у в'яленій рибі, яку приготували в домашніх умовах без дотримання будь-яких технологій. Це 90% випадків діагностування ботулізму. Бактерії містяться і у м'ясних та овочевих консервах, також у консервованих грибах.

"Токсин виникає в тих умовах, коли немає кисню. Тобто, безповітряному просторі. Більше, звичайно, бактерії містяться у рибі з нутрощами. Якщо це риба, то це ж не обов'язково вся вона заражена. Тобто, може бути заражена якась частина риби, а вся решта буде нормальною. Так, ботулізм тим і відрізняється, що є так зване «гніздове» забруднення", — каже Тетяна Наливайко.

Хворіють люди та тварини: лікарі розповіли, чим небезпечний ботулізм
Ботулізм може бути у консервації. ФОТО: Gattyimages

Чи можна повторно захворіти на ботулізм

Повторно на ботулізм можна захворіти, розповіла Тетяна Наливайко. З її слів, при повторному захворюванні імунітет не виробляється.

"Якщо повторно захворіти, це не означає, що перебіг хвороби буде легкий. Все залежить від кількості токсинів, які потрапили в організм".

"У нас є рекордсмен, який два рази поступав з одним і тим же діагнозом. Він двічі отруївся, після споживання тараньки. Я навіть перепровіряла, дивилася, ну не може такого бути. Але два рази підтвердили саме ботулізм. Другий раз він був у легкій формі", — розповіла Іванна Олексієнко.

Зі слів лікарки, хвороба прогресує швидко.

"Звичайно, що це не місяць, не два, не пів року, це буквально лічені дні. Це від нормального стану до тяжкого і без зворотного. У кожного, знову ж таки, це все індивідуально. Ми ж не можемо сказати, у нього там погіршується протягом двох-трьох днів, у когось протягом дня. Звичайно, це два, три, чотири дні і загальний стан різко погіршується", — каже Іванна Олексієнко.

Чи можна дослідити у якій рибі є ботулотоксин

Дослідити рибу на зараження ботулізмом не можливо, каже заступниця генерального директора Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб.

"Це зробити неможливо, тому що він може бути у будь-якій частині. У нас навіть колись був випадок такий, що жінка відкрила консерву домашню і дала своїй сім'ї. І якраз той шматочок, який вона з'їла зверху, був заражений і вона захворіла. Тобто, він має таку властивість локалізуватися десь в одному місці. Ботулотоксин ніяк не впливає на зовнішній вигляд. Тобто, це може бути абсолютно нормальна на вигляд консервація, і водночас вона може бути з ботулотоксином".

Лабораторні дослідження ботулізму

Зі слів Тетяни Наливайко, Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб проводить дослідження після того, як лікувальний заклад доставляє до них кров. Дослідження відбувається до того, як ввели сироватку.

"Ми робимо не тільки дослідження, підтверджуємо те, що там є ботулотоксин, але можемо і навіть виявляти, який тип цього токсину. Для нашого регіону характерний тип Е, він частіше зустрічається у рибі. Якщо це консервація, то це тип В".

Дослідження триває п'ять днів, але якщо в крові багато токсину, то результат може бути готовим наступного дня.

"Хвороба виникає тоді, коли токсин вже потрапив в організм. Перші клінічні прояви у нас спостерігаються. Тобто людина поступає до нас з підозрою на ботулізм, з діагнозом, ми набираємо кров на аналізи і відправляємо до початку лікування", — розповіла Іванна.

Чи достатньо у наявності сироватки від ботулізму

Зі слів Іванни Олексієнко, сироватки від ботулізму в їхньому закладі достатньо.

"Існує така практика, що якщо в якомусь регіоні виявили таку хворобу, але сироватки немає, то її передають з іншого регіону".

На запитання, в якому випадку сироватка не допоможе хворому на ботулізм, Іванна Олексієнко відповідає так:

"Коли це вже дуже важке ураження нервової системи, тобто, коли людина на штучній вентиляції легень, загальний стан погіршується з кожною годиною, коли вже і максимальна кількість цього ботулотоксину в організмі, тоді вже може сироватка і не спрацювати. Тобто, чим швидше пацієнт звернеться, чим швидше ми його обстежимо, виявимо діагноз і введемо протиботулінічну сироватку, тим краще буде для людини".

Як не заразитися ботулізмом

Продукти, у яких можуть міститися токсини, слід ретельно обробляти, каже Тетяна.

"Сам токсин, він дуже стійкий до температури, і гине він при температурі не менше 100 градусів. Якщо у нас є консервована якась продукція, то краще її, перед тим як їсти, прокип'ятити декілька хвилин. Ну, взагалі, я б сказала, що ідеальною умовою є відмова від консервації домашнього приготування".

Хворіють люди та тварини: лікарі розповіли, чим небезпечний ботулізм
Ботулізм може бути у рибі. ФОТО: Gattyimages

Поради від рибалки

Зі слів рибалки Євгена Романенка, якщо риба має якісь ушкодження, її варто викинути чи відпустити назад у річку. Таку рибу купувати теж не слід.

"Я ніколи не купую на ринку приготовану рибу, особливо тараньку, щось копчене. Я не можу бути впевнений, що людина, яка виставляє на продаж такі продукти, абсолютно грамотно, з кулінарної точки зору, попрацювала з рибою. Тому краще такого уникнути".

Питання щодо ботулізму у риболовних групах, або, наприклад, у пабліках рибалки не обговорюють, каже Євген.

"Можливо, це пов'язано з тим, що люди, які ловлять і готують рибу, чудово знають, як це робити. Вони дотримуються базових принципів, це, наприклад, глибока термічна обробка, або тривала витримка в соляному розчині, щоб не мати проблем з кінцевим продуктом. Серед великого кола моїх знайомих рибалок, я жодного разу не стикався з випадками отруєння рибою, або якісь хвороби, які були отримані через вживання неякісно приготованої риби".

Чи хворіють тварини на ботулізм

Зі слів ветеринара Олександра Кулакова, тварини теж хворіють на ботулізм. Частіше це коні та птиця, рідше — рогата худоба, хутрові звірі.

"У сільськогосподарських тварин, зазвичай, захворювання частіше спостерігаються після споживання недоброякісного силосу, Си́лос — корм для сільськогосподарських тварин, який отримують з деяких видів рослин методом силосування.концентрованих кормів, зіпсованих овочів. Хутрові звірі хворіють після поїдання недоброякісного м'яса, консервів, гнилих овочів".

Інкубаційний період триває від 24 годин до 10 діб.

"Характерною ознакою ботулізму є параліч м'язів глотки, язика, нижньої щелепи, а також різке розслаблення тонусу скелетних м'язів. У зв'язку з різким послабленням скелетних м'язів, тварини пересуваються з великими труднощами. Ботулізм супроводжується нормальною або навіть зниженою температурою тіла, збереженням рефлексів та свідомості, відсутністю суттєвих змін у крові, часто спостерігається враження легень", — каже Олександр Кулаков.

При захворюванні на ботулізм, тварина може раптово померти, без будь-яких попередніх ознак хвороби. У корів випадки спонтанного одужання бувають частіше, ніж у інших видів тварин. Хвороба триває від 10 до 12 годин.

"Щодо захворювання, собаки та коти заражаються після споживання консерви, тушкованки. Відмічається харчова токсикоінфекція з явними симптомами харчового отруєння. Це блюванням, діарея. Для цього потрібно брати або аналізи, або лікувати антибіотиками, ставити крапельницю та промивати шлунок".

Читайте також

Третій випадок від початку року: у жителя Чернігова лікарі діагностували ботулізм

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок