Безкоштовний протез: як його отримати людям, які втратили кінцівку

Безкоштовний протез: як його отримати людям, які втратили кінцівку

Безкоштовний протез: як його отримати людям, які втратили кінцівку
. ФОТО: Gettyimages, ілюстративне

Майже 37,5 мільйонів гривень у 2022 році виділили Чернігівщині з держбюджету для безоплатного забезпечення людей з інвалідністю протезами, а також для виплат компенсації вартості за самостійно придбані протези. Про це Суспільному розповіла директорка Чернігівського обласного відділення фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Ірина Лось.

Про те, як можна отримати безкоштовний протез, що робити людям, які втратили кінцівку та які особливості протезування на Чернігівщині розповів технік-протезист-ортезист Вадим Молодший в ефірі Українського Радіо "Чернігівська хвиля".

Безкоштовний протез: як його отримати людям, що втратили кінцівку
Вадим Молодший. ФОТО: Суспільне Чернігів

Процедура отримання протеза

В Україні протезування кінцівок безкоштовне, яке реалізується в рамках державної програми по забезпеченню людей з інвалідністю безкоштовними протезами

"Там вже детально прописано, як людина може безкоштовно отримати той чи інший виріб: не тільки протез, а й ортез та допоміжні засоби реабілітації", – розповів Вадим Молодший.

На безкоштовне протезування мають право люди з інвалідністю, але для цього потрібно спочатку її офіційно встановити.

"Наприклад, після ампутації ноги, людина з випискою з лікарні та з прописаним переліком звертається до Центру МСЕК (медико-соціальної експертизи), де встановлюється група інвалідності на фактах: які супутні захворювання у людини та основне, чи втратила людина кінцівку через супутнє захворювання або внаслідок бойових дій", – пояснює технік-протезист.

За його словами, для людей, які втратили кінцівки внаслідок бойових дій, процедура отримання протеза така ж сама, але бійцям надаються ще й допоміжні засоби реабілітації.

"Зокрема, психологічні. Це такий комплексний пакет, який надається протягом двох років. Також треба звернутися до інших лікарів, можливо, людині треба допомога в іншому напрямку".

Якщо людина купила сама протез, то отримати компенсацію від держави можна, але виріб повинен бути з переліку Міністерства соціальної політики.

Щодо програми безоплатного забезпечення допоміжним засобам реабілітації, то майже 37 мільйонів гривень у 2022 році було виділено з держбюджету на засоби реабілітації для жителів Чернігівщини. Про це Суспільному розповіла

За словами директорки Чернігівського обласного відділення фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Ірини Лось, за 2022 рік було створено 9 595 направлень на забезпечення допоміжними засобами реабілітації.

"109 особам виплачена компенсація за самостійно придбані засоби реабілітації й 36 людей з інвалідністю, військові, забезпечені допоміжними засобами реабілітації, з них – 27 протезно-ортопедичними виробами".

Як підібрати протез

Це один з найскладніших та відповідальних моментів, коли потрібно підібрати виріб для людини, пояснює Вадим Молодший.

"Якщо втрачена нижня кінцівка, то треба встановити рівень ампутації, функціональні можливості, наскільки вона здатна до пересування, до реабілітації, і на підставі цього встановлюється рівень рухливості".

Вироби виготовляються індивідуально. Всі комплектуючі — іноземного виробництва, додав Вадим. Для того, щоб встановити протез – треба, щоб пройшов час і спав набряк.

"Повинна загоїтись рана і повинен спасти набряк, хоча б на стан, щоб він був тривалий. Можна зробити замір, після ампутації, яким був набряк і через декілька тижнів — наскільки цей набряк стух. Треба спостерігати динаміку", – розповів технік-протезист.

Протезна галузь в Україні

З часом можна робити корекцію, якщо кінцівка змінює свою форму.

Відмінність у протезах для військових і цивільних полягає в тому, що держава забезпечує військових більшим фінансуванням, і це дає змогу робити якісніші, функціональні вироби для максимального відновлення й реабілітації.

У суму, яка виділяє держава входить сам виріб і реабілітація для людини.

"На сьогодні в Україні на достатньому рівні розвинена протезна галузь, де працюють спеціалісти з надання висококваліфікованої допомоги, і тому, немає потреби громадянам, які постраждали внаслідок війни, виїжджати за кордон для протезування", – розповіла Ірина Лось.

У 2023 році, додала Ірина, Мінсоцполітики збільшило граничну вартість протезів, яку держава відшкодовує виробникам.

"Це на 27,5% і протягом терміну експлуатації цього протезу забезпечує безоплатне обслуговування даного виробу. Адже, ми розуміємо, що якісні протезні вироби впливають на швидкість, повноту відновлення функціональності, і повертають людину до активного життя. Для військовослужбовців передбачена можливість забезпечення ортопедичними виробами втричі дорожчими за граничні ціни".

Виготовлення протезів у Чернігові

Найпоширеніші вироби – протези нижніх кінцівок, до коліна, вище або стопа, – розповів Вадим Молодший.

"У нашому місті не дуже розвинене протезування. Наприклад, у Києві це близько 26 протезних компаній. У Чернігові – більше філії, які виконують функцію замірів або доставки людини з інвалідністю на протезний завод. Це приватні компанії, але вони виконують державну програму і людині не потрібно додатково платити".

Людина сама вирішує куди звертатись та обирає підприємство. Управління соціального захисту можуть надати перелік підприємств, та когось рекомендувати вони не мають права.

Працівники приїжджають до людини, роблять заміри, віддають підприємству для виготовлення, роблять примірку та навчають людину ходити. Виріб дається на три роки, потім його треба замінювати.

"Бувають випадки, коли антропометричні дані змінюються або технічний стан. Тому що, це механізм, у якого деталі зношуються. В три роки закладений безкоштовний ремонт. Спочатку підприємство дає гарантію, а потім – держава".

Виготовляють протези майже без затримки. Вона є, але незначна: від трьох тижнів до декількох місяців, сказав технік-протезист.

"Якщо протез, наприклад, залишився на окупованій території, або там, де ведуться бойові дії, людина може звернутися знову за безкоштовним протезом до держави. Також я раджу робити раннє протезування. І треба не забувати, що під час виготовлення протеза, людині треба тренуватись, щоб не втрачати м’язову функціональність".

Читайте також

Гепатит А: симптоми, профілактика та чи можна робити щеплення. Пояснює лікарка

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок