Що почитати? Анастасія Нікуліна "Сіль для моря, або Білий кит"

Що почитати? Анастасія Нікуліна "Сіль для моря, або Білий кит"

Що почитати? Анастасія Нікуліна "Сіль для моря, або Білий кит"
. ФОТО: Суспільне Чернігів

Цього разу докторка педагогічних наук, професорка кафедри української мови та літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольга Лілік пропонує вам роман Анастасії Нікуліної "Сіль для моря, або Білий кит" – young-adult книгу, що буде цікава широкому колу читачів – підліткам, їхнім батькам, педагогам, а також усім, хто цікавиться проблемами вікової психології.

Уже в назві рекомендованого твору прихована алюзія на небезпечну гру "Синій кит", яка зовсім нещодавно користувалася широкою популярністю серед підлітків, провокуючи їх на небезпечні вчинки. Відповідно проблематика цього твору широка й актуальна (підліткове самогубство, проблема батьків і дітей, інтернет-залежність, фетшеймінг і неприйняття свого тіла, булінг, цінність життя й кожної людини), вона спонукає до роздумів і переживань, адже авторка дуже майстерно їх вплітає у сюжет роману.

Що почитати? Анастасія Нікуліна "Сіль для моря, або Білий кит"
Ольга Лілік. ФОТО: фейсбук сторінка Оля Лілік

Головна героїня твору Ліза стає жертвою булінгу в новій школі в невеликому приморському містечку, куди родина змушена переїхати після трагедії. Водночас у дівчинки виникають непорозуміння й конфлікти з батьками, які не намагаються її зрозуміти, вважають її проблеми несерйозними. Розраду вона знаходить у їжі (солодощах, чипсах, колі тощо) і в інтернет-спілкуванні, де вона знайомиться з Білим Китом – розумним і романтичним хлопцем, якого теж не розуміють батьки, саме тому він чудово розуміє Лізу. Він легко закохує в себе дівчину і кличе на побачення в прекрасне місце, де кити викидаються на берег і де вони зможуть вічно бути разом.

Варто зазначити, що в романі Анастасія Нікуліна "Сіль для моря, або Білий кит" є чимало й інших цікавих персонажів, як-от: Анна, яка, попри проблеми зі здоров’ям, радіє сонцю, морю і життю і завжди готова вислухати Лізу; батько, який, намагаючись помститися за доньку, полює на дівчат-підлітків. Море теж є одним із персонажів цього твору, адже цей образ символізує наші емоції: гнів, радість, здивування, ненависть, щастя тощо. Воно передає різні відтінки нашого світосприйняття і їхні зміни під впливом часу й обставин.

Саме тому, мабуть, авторка й дала йому жанрове визначення "роман-буря", адже композиція твору ґрунтується на русі від штилю до урагану: конфлікти загострюються, стосунки напружуються і поступова зміна психоемоційного стану героїні зіставляється із зародженням бурі. Подекуди цей роман критикують за "ванільну", тобто неправдоподібну розв’язку, проте вона компенсується динамічним сюжетом із непередбачуваними поворотами.

Анастасія Нікуліна підводить читачів роману "Сіль для моря, або Білий кит" до висновку, що батькам і дітям необхідно шукати взаєморозуміння, щоб чути й розуміти одне одного, щоб не вимагати неможливого, а просто любити одне одного, приділяти увагу й дарувати радість.

Читайте також

Що почитати? Юрій Даценко "Книга в камені"

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок