Міська голова Прилук просить ввести в місті військову адміністрацію: що відомо

Міська голова Прилук просить ввести в місті військову адміністрацію: що відомо

Доповнено
Міська голова Прилук просить ввести в місті військову адміністрацію: що відомо
. ФОТО: Чернігівська ОВА

31 січня міська голова Прилук Ольга Попенко разом із керівниками комунальних підприємств та закладів міста звернулися до начальника Чернігівської ОВА В’ячеслава Чауса з проханням ввести військову адміністрацію у Прилуках. Як це відбувалося — читайте далі.

"Ми звертаємося з проханням ввести в нашому місті військову адміністрацію. Щоб місто розблокувалось, щоб місто жило й працювало. Всього в нас 32 програми соціального спрямування — це програми харчування дітей, і безкоштовне перевезення діток, в нас діяла така програма. Це практично соціальні програми на підтримку незахищених верств населення, малозабезпечені сім’ї", — говорить Попенко.

За її словами, міська рада не затвердила бюджет на 2023 рік, тому використання бюджетних коштів на всі соціальні програми неможливе, як і повноцінне функціонування Прилук. Все через те, що на сесії не приходила потрібна кількість депутатів, щоб зібрати кворум.

"Було оголошено 11 сесій, але вони не відбуваються. Планувалася сесія минулого тижня, на 10-ту годину ранку, планувалося винести понад 60 питань, важливі питання, і окрім бюджету приймаються рішення про функціонування усіх програм, соціального спрямування, але сесія не відбулась".

В'ячеслав Чаус
В'ячеслав Чаус. ФОТО: Суспільне Чернігів

В’ячеслав Чаус каже, що він розгляне можливість введення військової адміністрації у Прилуках, адже "ситуація в місті наразі неприйнятна".

"Є критична ситуація у Прилуках, бюджет не прийнятий. Я вважаю, що це неприйнятно, взагалі неприйнятно у воєнний час, про це взагалі не потрібно було б говорити. Депутати всі чітко мають працювати злагоджено і на благо громади, для цього їх обрали мешканці. Прилуки тривалий час у заручниках міської ради".

За його словами, в області ще не було прецедентів введення військової адміністрації у громаді. В таких випадках потрібні відповідні погодження з урядом.

"Ми це питання вивчимо, як тільки буде можливість, ми побачимо, що є можливість введення — я обов’язково це зроблю. Це дозволить розблокувати бюджет, і відновити життєдіяльність і фінансування".

Що таке військова адміністрація та які її повноваження

Відповідно до закону "Про правовий режим воєнного стану", її створює президент своїм указом за поданням обласної військової адміністрації або ж військового командування. У випадку створення, вона фактично перебирає на себе повноваження місцевого самоврядування. Тобто контроль над фінансами, податками, землею, благоустроєм та міською інфраструктурою.

Як раніше пояснював Суспільному адвокат Олексій Кінебас, те що зараз в Україні воєнний стан, ще не означає, що президент може створювати військову адміністрацію на свій розсуд і в будь-якому населеному пункті. Бо відповідно до закону, військову адміністрацію створюють там, де місцева влада не виконує покладені на неї Конституцією та законами України повноваження. А також в інших випадках, про які в законі не йдеться. Тобто фактично єдиною підставою створення військової адміністрації є нездійснення міськрадою та міським головою, покладеним на нього повноважень.

Нагадаємо, що бюджет на 2023 рік у Прилуках мали затвердити на сесійному засіданні, що мало проходити 29 грудня 2022. Проте у зв’язку з масштабною повітряною тривогою сесію перенесли на 30 грудня. Вона не відкрилася – не було кворуму.

Зокрема через неприйнятий бюджет з 1 січня 2023 року у Прилуках зупинився процес прибирання вулиць та скверів.

Читайте також

Начальник Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус став виконувачем обов'язків голови обласної організації партії "Слуга народу"

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок