ДНК-експертиза у Чернігові: як вона може допомогти у пошуку та ідентифікації зниклих безвісти

ДНК-експертиза у Чернігові: як вона може допомогти у пошуку та ідентифікації зниклих безвісти

ДНК-експертиза у Чернігові: як вона може допомогти у пошуку та ідентифікації зниклих безвісти
. ФОТО: gettyimages

У Чернігівському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС України з’явилась можливість встановлювати ДНК-профілі родичів зниклих безвісти під час війни. Раніше це можна було зробити лише в Києві.

Детальніше про те, що собою являє ця експертиза та як вона допомагає у пошуку зниклих безвісти, в ефірі Українського Радіо "Чернігівська хвиля" розповів старший судовий експерт сектору біологічних досліджень та обліку Чернігівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Павло Мазур.

Павло Мазур
Павло Мазур. ФОТО: Суспільне Чернігів

Далі з його слів:

Що таке молекулярно-генетична експертиза

Це дослідження слідів біологічного походження та біологічних зразків з метою встановлення їх генетичних ознак, статевої приналежності людини та ідентифікації людини.

Як відбувається ця експертиза

Алгоритм дій такий: родич зниклого безвісти подає заяву до поліції про факт зникнення безвісти родича. Далі до науково-дослідного центру, зокрема у Чернігові, направляється постанова про призначення молекулярно-генетичної експертизи. У родича, який подав заяву, відбирається зразок букального епітелію, тобто слини. Він дає згоду на обробку персональних даних і далі з матеріалом працюємо ми. У нас встановлено апарат, який за 90 хвилин встановлює генетичний профіль зразка. Далі результат оформлюється як висновок експерта.

Як саме беруться біологічні зразки

По факту це є мазок з ротової порожнини. У нас встановлений прилад, який працює лише зі зразками букального епітелію. Теоретично він може працювати з іншими, але найкраще підходять саме зразки слини. По-перше, це безболісно, а, по-друге, відбір зразка не потребує спеціальних медичних знань (забір крові, наприклад, може робити лише медичний працівник). Ми працюємо лише зі зразками букального епітелію і лише живих людей. Трупний матеріал може бути, зокрема, деградований, тому це досліджують лише у повнопрофільних лабораторіях.

Взяття букального епітелію – це безболісна процедура. Родич дає згоду на обробку персональних даних, тому що генетична інформація – це теж персональні дані. Дає заяву на оброблення, тобто про те, що експерт може проводити молекулярно-генетичні дослідження. Далі слідчий виносить нам постанову, ми проводимо безпосередньо дослідження, встановлюємо ДНК-профіль людини й поміщаємо до Центрального обліку генетичних ознак людини. Це база даних, яка знаходиться у Києві. Далі проводиться перевірка збігів, спорідненість з іншими ДНК-профілями.

Що таке ДНК-профіль

ДНК-профіль – це, так званий, генетичний портрет людини. Висновок експерта – це набір цифр у таблиці. Тобто на певних ділянках певних хромосом є певні алелі зі своїми номерами. Бо, як відомо, ДНК людей на 95-97% однакові, але у нашій експертизі цікавлять саме ось ці 3-5%, які ми досліджуємо.

Хто може надати свої зразки для дослідження

Для найкращої ідентифікації підходять родичі загиблого першого покоління, тобто це батьки й діти. Якщо, наприклад, батьків і дітей немає, то кожна ситуація розглядається індивідуально. Це може бути брат або сестра, з обов’язком зазначенням, по якій лінії.

Як ДНК-профіль допомагає у пошуку

Ми на базі лабораторії встановлюємо ДНК-профіль певного родича. На іншому кінці країни, наприклад, знайшли невпізнане тіло і також встановили його ДНК-профіль. Обидва профілі заносяться до бази даних. Потім шукають певні збіги, коли вони знайдені – повідомляється про це слідчому. Надалі потребується молекулярно-генетичне дослідження для ідентифікації. Якщо був зразок матері, то запрошують для надання зразків ще і батька, і вже таким чином порівнюють і роблять висновок про те, ідентифіковане це тіло чи ні.

Центральний облік генетичних ознак людини ведеться в Києві. У ньому генетичні профілі зі всієї України. На місцевому рівні, як у нас, є ще своя база, локальна. Є спеціально визначені категорії людей, чиї ДНК-профілі розміщуються до центральної бази обліку. Безпосередньо родичі зниклих входять в цю категорію і, відповідно до заяви й згоди родича, поміщаємо їх ДНК-профіль.

Вартість процедури

Якщо ми говоримо про кримінальну справу, то всі молекулярно-генетичні експертизи будуть проводитись коштом держави. З позивача береться лише зразок, заява та згода.

Ми також можемо проводити дослідження, які стосуються встановлення батьківства, але це вже коштом позивача.

Детальніше дивіться у сюжеті:

Читайте також

На Чернігівщині попрощалися з чотирма військовими, які загинули у боях на Донеччині

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок