Окопні свічки на фронті: наскільки вони необхідні військовим та чи є альтернатива

Окопні свічки на фронті: наскільки вони необхідні військовим та чи є альтернатива

Окопні свічки на фронті: наскільки вони необхідні військовим та чи є альтернатива
. Фото ілюстративне: gettyimages

Бляшанки, картон та віск — такі матеріали є в запитах волонтерів, адже з них потім виготовляють окопні свічки для військових. Що таке окопні свічки, якою є універсальна окопна свічка, чи є їм альтернатива та наскільки вони необхідні на фронті. Про це волонтерки Оксана Бойко й Алла Кухаренко, а також офіцер відділу цивільно-військового співробітництва Сергій Великодний розповіли в ефірі передачі "Полудень" на Українському Радіо "Чернігівська хвиля".

Зліва-направо: Алла Кухаренко, Сергій Великодний, Оксана Бойко
Зліва-направо: Алла Кухаренко, Сергій Великодний, Оксана Бойко. ФОТО: Суспільне Чернігів

За словами Оксани Бойко, ідея робити окопні свічки для військових виникла на початку серпня 2022 року. За цей час їм вдалося виготовити вже понад 15 тисяч свічок.

"Я подумала, що це дійсно буде потрібно нашим військовим, бо в серпні вдень ще може бути спекотно, а вночі вже буває прохолодно. Ми збирали спочатку інформацію, потім бляшанки та картон, цікавились у людей, як воно все робиться. Спробували залити першу партію, протестували, все вийшло, і ми задумались над більшими обсягами".

Виготовляють ці свічки волонтери. Вони збираються щотижня та роблять заготовки з бляшанок та картону або роблять це вдома. Також є люди, які просто приносять бляшанки та картон, аби інші могли виготовити окопні свічки.

Альтернативи немає

За словами Сергія Великодного, замінити окопні свічки на фронті поки нічим, адже вони виконують доволі специфічні функції.

"На сьогодні альтернативи окопним свічкам, на жаль, немає. Вони горять від двох годин до семи, а деякі й більше. За цей час можна багато чого зробити: підсушити одяг, зігріти руки, зробити каву, розігріти банку тушкованки та перекусити. Окопну свічку можна використовувати не тільки в окопі, а й трохи далі на відстані, аби бачити, хто зайшов, а хто не зайшов у темну пору доби. Ліхтариком у такому випадку не користуються, бо його видно здалеку та він демаскує позиції".

Також військові використовують буржуйки на дровах, але ті пристосовані більше для бліндажів, каже Великодний.

Якою має бути окопна свічка

Оксана Бойко каже, що різні волонтери можуть робити різні окопні свічки, але вона з колегами має свій стандарт.

"У моєму баченні висота бляшанки не має бути вищою за п'ять сантиметрів. Знаю, що багато хто робить і з вищих бляшанок, зокрема з-під кукурудзи, але ми дійшли свого ідеального стандарту в п'ять сантиметрів. Якщо є вищі бляшанки, то ми їх обрізаємо під одну висоту. Картон, який ми використовуємо, має бути нефарбований та сухий. Це може бути, в основному, гофрокартон з дірочками, з якого роблять коробки. Нефарбований картон має бути, бо фарба, хоч якою вона не була б, при згорянні буде виділяти токсичні матеріали".

Алла Кухаренко додає, що сама бляшанка перед створенням окопної свічки повинна бути вимитою, сухою, чистою та без етикетки. Це перший етап підготовки до виготовлення окопної свічки.

"Чому треба саме гофрокартон для окопних свічок? Бо ми його кладемо в бляшанки, заливаємо сумішшю воску та парафіну, а коли запалюємо, то воно завдяки формі горить майже по всій поверхні, а у звичайній свічці горить навіть не гніт, а саме пари парафіну, як і в окопній свічці. У дірочках гофрокартону є восково-парафінова суміш, пари якої підіймаються та згорають. І коли вона повністю вигорає, то залишається лише обвуглений картон і все", — говорить Оксана Бойко.

100-200 свічок за день

Парафін Оксана з Аллою використовують марки Т2 або харчовий.

"Дехто з волонтерів використовує і технічний парафін, але я вважаю це невірним і некоректним стосовно хлопців, які потім дихають цим парафіном. В будь-якому разі, парафін є продуктом нафтопереробки, є хімічною сполукою, і тому ми маємо ставитись до здоров’я бійців відповідно".

У твердого парафіну теплота згоряння втричі більша, ніж у деревини, каже Оксана. Тобто, по тепловіддачі згоряння трьох кілограмів дров дорівнює згорянню одного кілограма парафіну.

"П'ять-шість окопних свічок у банках з-під сардин можуть замінити відро дров".

За словами Алли, складнощів у виготовленні окопних свічок немає ніяких.

"В мене були три продуктивних тижні, коли я проводила з дітьми майстер-класи з виготовлення окопних свічок. Я зробила презентацію, додала туди наші фотографії з процесу створення. Потім я роздавала дітям заготовки, та ми скручували з картону «равликів». Зараз із виготовленням окопних свічок мені також допомагають колеги з «Пункту Незламності». День через день ми крутимо свічки, й виходить 100-200 за день".

Як стверджує Оксана, окопна свічка є одноразовою річчю. Найменші горять дві-три години, а найбільші свічки їхнього виробництва горять понад п'ять годин.

Куди передавати матеріали чи готові свічки

Алла Кухаренко працює в 11-му колегіумі та приймає там матеріали для свічок від дітей, їхніх батьків та інших чернігівців.

"Бляшанки діти вкидають у рюкзак та знають, в якій кабінет можна їх принести. Я вже потім сортую матеріали за розмірами, а потім починаємо виготовляти. Картон часто мені надає подруга Ксюша Рептюх, яка завантажує свою легкову машину та везе до мене у школу. Стосовно парафіну та воску, то ми його закуповуємо, а люди скидають нам донати. Але буває так, що в людини є пасіка, і вона приносить віск. Церкви теж надавали матеріали для восково-парафінової суміші".

Сергій Великодний каже, що, якщо ви зробили окопні свічки, то їх можна передати до обласного ТЦК та СП.

Читайте також

Живуть посеред купи металу та чекають на прогулянки: яка доля собак і котів у притулку на металобазі у Чернігові

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок