Чому на остеопороз в більшості хворіють жінки після 50 років, та яку профілактику обрати: пояснює лікар

Чому на остеопороз в більшості хворіють жінки після 50 років, та яку профілактику обрати: пояснює лікар

Чому на остеопороз в більшості хворіють жінки після 50 років, та яку профілактику обрати: пояснює лікар
. ФОТО: Gettyimages\aksioma.clinic

Чи являється остеопороз генетичним захворюванням, чому на нього більше хворіють жінки та, що робити коли існує нестача кальцію та вітаміну D3. Про це розповів гість програми "Відверто з лікарем" на Українському радіо "Чернігівська хвиля" лікар-ортопед Олег Кіпа.

Далі з його слів:

Що таке остеопороз та хто на нього може захворіти

Остеопороз – це системне захворювання, яке характеризується зниженням кісткової маси тіла.

Первинним остеопорозом переважно хворіють жінки після 50 років. Це пов’язано зі змінами гормонального фону та з переходом в менопаузу.

На вторинний остеопороз можуть хворіти і чоловіки після 70-80 років. Це залежить від супутніх захворювань якими хворіє людина, наприклад, ревматологічні хвороби, цукровий діабет або через зменшення кісткової маси.

Вторинний остеопороз розвивається на тлі ендокринологічних хвороб, системи крові, при хронічній нирковій недостатності. Також до остеопорозу призводить тривалий прийом різних лікарських засобів. Це можна побачити у хворих на ревматоїдний артрит, на системно-червону вовчанку, котрі роками приймають великі дози глюкортикоїдів і це призводить до медикоментозного остеопорозу.

У травматології виділяють чотири загальні локації, які можуть бути маркерами остеопорозу. Це поперековий відділ хребта, шийка плечової та стегнової кістки, а також променева кістка. Існують випадки, коли йде онкологічно-метостатичне ураження хребта. Тоді лікарі збирають анамнез у пацієнта, то вони повинні бути на сторожі. Якщо це молода людина з деформацією, яку видно на рентгенівських знімках та на комп’ютерній томограмі, то можна підозрювати, що остеопороз — це перша причина онкології.

У дітей також можуть бути прояви недостатності щільності кісткової тканини. Існує захворювання – рахіт, коли при нестачі кількох речовин в організмі йде викривлення кісток кінцівок дитини. Це також одна з форм остеопорозу в дитячому віці.

Чи є остеопороз генетичним захворюванням

Остеопороз не є генетичною хворобою. Вона викликана недостатністю вітамінів, особливо D3, який раніше споживали у вигляді риб’ячого жиру. Також у дітей існує така проблема, як непереносимість до лактози та штучне вигодовування і неможливість отримати кальцій у природному вигляді. Профілактикою рахіту, нестачі кальцію, патологічних змін в кістках у дітей є грудне вигодовування.

Групи ризику

 • Раса – якщо людина європеоїдної або монголоїдної раси, то вона в групі ризику. Негроїдна раса не так страждає на остеопороз;
 • Жінки після 50 років, у котрих розпочалася менопауза. Майже кожна жінка в менопаузі має зміни кісткової тканини. В цей період відбувається вимивання кальцію та фосфору з кісток;
 • Люди з недостатньою масою тіла, якщо людина має вагу менше ніж 56 кілограмів.

Чинники які впливають на остеопороз

 • Тютюнопаління;
 • Алкоголь;
 • Вживання кави та міцного чаю;
 • Депресія;
 • Малорухомий спосіб життя.

Профілактика остеопорозу

 • Потрібно збільшити фізичну активність;
 • Раціонально харчуватися, приймати препарати кальцію та вітаміну D3;
 • Слідкувати за своїм психічним здоров’ям;
 • Відмовитися від шкідливих звичок.

Існує ряд аналізів для попередження хвороби: забір венозної крові, показники стану рівня кальцію, фосфору та інші. Головним є мінеральне визначення щільності кісткової тканини.

Внаслідок хвороби людина може набути інвалідність. Найбільшим ускладненням остеопорозу є патологічні переломи, якщо їх 3-7 у хребті або уламковий перелом шийки стегна, коли пацієнт становиться нерухомим.

Сам остеопороз не призводить до загибелі пацієнта. До цього призводять патологічні ускладнення, зокрема гіподинамія – відсутність руху, з’являється порушення травлення, кишкова непрохідність, яка може призвести до смерті.

Читайте також

Підсумки 2022 року очима війни. Медицина на Чернігівщині

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок