Як продовжити роботу ноутбука й телефону в умовах вимкнення електроенергії. Пояснює експерт

Як продовжити роботу ноутбука й телефону в умовах вимкнення електроенергії. Пояснює експерт

Як продовжити роботу ноутбука й телефону в умовах вимкнення електроенергії. Пояснює експерт
. ФОТО: Gettyіmages (ілюстративне)

Знизити яскравість екрана та клавіатури, вимкнути пошук Bluetooth та wi-fi, припинити оновлення та роботу додатків у фоні. Які є прийоми, що продовжать роботу батареї ноутбука й телефону, коли немає можливості їх підзарядити, а також як під'єднатися до Інтернету в таких умовах, у коментарі Суспільному розповів експерт Школи цифрової безпеки DSS380 Павло Бєлоусов.

Про ноутбук

У першу чергу Павло Бєлоусов радить підготувати пристрій до тривалішої роботи заздалегідь. Йдеться про акумулятор.

"Якщо ноутбук використовується як стаціонарний комп’ютер та весь час під’єднаний до електромережі, його акумулятор, швидше за все, «адаптувався» працювати саме так. За задумом, акумулятор повинен розряджатися й заряджатися весь час, тоді він буде триваліший час тримати заряд без підключення до електроживлення", – йдеться на сайті Nadiyno.

Якщо ви увесь час тримали пристрій зарядженим, або ж якщо це не новий ноутбук, то акумулятор, швидше за все, міг вичерпати усі цикли заряду і дуже швидко розряджатися. Тому експерт радить придбати новий – він триматиме заряд довше.

"В деяких ноутбуках є налаштування зарядки з метою збереження батареї: вони обмежують зарядку до 80%, щоб продовжити «життя» батареї. На період блекауту можна такі налаштування вимкнути, щоб батарея заряджалася максимально. А потім, коли все налагодиться, можна це налаштування для «здоров’я» батареї повернути. Якщо ви місяців три будете заряджати батарею на 100%, це не так суттєво вплине на стан акумулятора".

Наступна порада – заміна жорсткого диска. Замість традиційного HDD рекомендують обрати більш енергоефективний SSD, через це ноутбук споживатиме менше енергії в процесі читання та запису на жорсткий диск, що загалом дозволить ноутбуку довше працювати від акумулятора.

"Якщо більш сучасний процесор – можна подивитися його налаштування. Можна адаптувати швидкість роботи й, відповідно, витрату електроенергії під певні задачі. Тобто, наприклад, якщо ви працюєте з чимось простеньким, то він викладається не на 100%, а на 5-10%. А по замовчуванню налаштовано, що він працює на всю потужність. У налаштуваннях можна обмежити цей відсоток, тоді батареї вистачить довше. Це стосується і відеокарт", – каже Павло Бєлоусов.

Також радить вимкнути додаткові пристрої, наприклад, Bluetooth-мишу (і користуватися touchpad – сенсорною панеллю), колонку та інші.

Краще охолоджуватися пристрою та, як наслідок, довше триматися батареї також допоможе заміна термопасти (за потреби), та очищення від пилюки.

Економити заряд допоможуть і програмні налаштування операційної системи, розповідає Павло Бєлоусов.

1. Вимкнути зайві радіомодулі: Bluetooth та wi-fi

"Коли у вас активний радіомодуль, він постійно шукає мережі. Наприклад, якщо у вас немає Інтернету, і ви просто працюєте за ноутбуком, цей модуль варто вимкнути, тому що він працює: шукає мережі, не знаходить, намагається їх сканувати, і на це йде розхід електроенергії. Це не додасть вам годину роботи, але такі маленькі налаштування допоможуть вам десь хвилину зекономити, десь п’ять – тому це варто зробити".

2. Екран і підсвічування клавіатури

Експерт радить зменшити яскравість екрана та вимкнути функцію адаптації кольорів (та схожі: плавне згортання вікон, наприклад, різноманітні аудіо та візуальні ефекти – вони споживають додатково потужності батареї) й підсвічування клавіатури. Та й загалом повернути налаштування екрана до базових, увімкнути темну («нічну») тему. За його словами, не на всіх пристроях цей прийом спрацює як енергозберігаючий – все залежить від технології екрана, та все ж зайвим не буде.

"Або зробити простіше: створити собі профіль у Windows з власними персоналізованими налаштуваннями, в яких це все вже буде налаштовано. Назвати його «блекаут», умовно кажучи. Там ці всі ефекти будуть вимкнені".

3. Увімкнути режим "в літаку", перевести роботу батареї в економний режим споживання.

4. Перегляньте програми, які працюють у фоновому режимі, й вимкніть ті, які вам не дуже потрібні. Наприклад, плеєр.

Також Павло радить увімкнути функцію автоматичного збереження в програмах, якими користуєтеся зазвичай, щоб не втратити файли й документи.

Як використовувати телефон в режимі Інтернет-модему

Павло Бєлоусов каже, найчастіше в такому випадку просто роздають Інтернет з телефону на ноутбук, переводячи перший у режим точки доступу wi-fi. Це витрачає заряд і телефону, і ноутбуку. Тому радить більш економний, з цієї точки зору, варіант, - якщо ваш телефон підтримує таку функцію. Це називається «hot spot» чи власна точка доступу.

"Для цього потрібно під'єднати телефон до ноутбука через USB, телефон має запитати, в якому режимі ви хочете його використовувати: просто для зарядки, просто як сховище або як модем. В кожному телефоні може по-різному називатися: або hot spot, або Налаштування USB".

Якщо під час підключення до ноутбука телефон не пропонує варіантів, які вам підходять, то потрібно зайти в Налаштування. Тут, каже Павло, також може бути по-різному, але «маршрут» приблизно такий:

Мережа та Інтернет – Точка доступу й модем – обираємо USB.

Про телефон

Тут діємо за такою ж логікою, каже Павло. Радить змінювати налаштування не тоді, коли заряд батареї закінчується, а тоді, коли ви зрозуміли, що більше не маєте можливості зарядити телефон (наприклад, коли вимкнули світло).

  • Зменшити яскравість екрана;
  • Вимкнути Wi-Fi та Bluetooth;
  • Вимкнути сповіщення;
  • Увімкнути функцію економії заряду.
  • Закрити додатки, які автоматично відкриваються у фоновому режимі, а також оновлення додатків (обовʼязково оновити ПЗ після включення світла);
  • Подивитися в налаштуваннях, які додатки витрачають найбільше заряду та вимкнути ті, які не потрібні вам найближчим часом (спеціальні додатки для шпалер чи фонів, додаткові застосунки для погоди, деякі файлові менеджери, ігри, сканери штрих-кодів чи QR, просунуті інструменти обміну даними чи додатки для покращення функцій екрана);
  • Багато заряду витрачають перегляд мультимедіа: відео, фото.

Існують спеціальні додатки, які обіцяють економію заряду батареї. Павло Бєлоусов не радить ними користуватися. За його словами, вони не вміють нічого такого, чого б не могла вбудована в усі сучасні смартфони функція економії заряду.

"Зайві додатки, не зрозуміло, які він може доступи отримувати (до камери, до геолокації, до GPS і так далі, не відомо, хто розробник, і з якою метою насправді створили додаток). В такий час краще незрозумілих додатків уникати)".

Всі ці налаштування не гарантують помітного збільшення роботи ноутбука від батареї, оскільки залежить від багатьох параметрів, але це точно вплине на енергоефективність, говорить Павло Бєлоусов.

Читайте також

"Люди сиділи у ліфтах по три години": як у Чернігові збільшилась кількість застрягань під час відключень електроенергії

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок